7 spôsobov ako zarábať na cestách

Tiež sa niekedy čudujete, kde berú niektorí ľudia toľko peňazí na svoje cestovanie? Mnohí z nich totiž vedia, ako prepojiť cestovanie s prácou. Nemusíte mať našetrené tisícky €, stačí, ak si svoj ideálny životný štýl na cestách poriadne naplánujete. No a následne odmakáte. Nič nie je biele alebo čierne, a aj život na cestách ma svoje mínusy. Akým spôsobom si môžete zarobiť na cestovanie?

Práca na diaľku a freelancing

“Freelancing” je medzi mladými čoraz populárnejší. Svoju kanceláriu máte všade, kde si položíte svoje notebook. S klientami komunikujete cez internet. Ešte predtým, než dáte výpoveď a zbalíte si kufre, skúste externe spolupracovať s klientami popri svojej práci. Aspoň zistíte, či vám freelancing vyhovuje. No a aké služby môžete poskytovať? V podstate čokoľvek. Programovanie, dizajn, copywriting, marketing, preklady, spracovanie dát alebo môžete byť aj virtuálnym asistentom. Možnosti je skutočne veľa. Robte však to, v čom ste naozaj dobrí a čo vás baví.

Takýmto spôsobom si zarába aj Aleš, s ktorým sme spravili rozhovor o cestovaní a fotografovaní.

Digitálny nomád
Freelanceri môžu pracovať prakticky kdekoľvek. Stačí im k tomu laptop.

Cestovateľský blog

Cestovateľský blog vám môže vynášať, ale musíte sa mu venovať ako svojmu biznisu. Nestačí písať pekné články, treba vymyslieť celú biznis stratégiu. Z akých zdrojov budete zarábať? Aké produkty alebo služby budete predávať? No a ako to už je s každým biznisom, na výsledky si budete musieť počkať.

Prostredníctvom svojho cestovateľského blogu si zarába aj Ivana Grešlíková, ktorá nám v rozhovore porozprávala o svojich cestách a aj o tom, ako dokáže svoj celý život a prácu zmestiť do jedného batohu.

Učenie jazykov

Veľa mladých ľudí vyrazí do Číny, Thajska, Kórey a iných ázijských krajín, aby tam učili domácich angličtinu. Popri práci však máte dostatok času na cestovanie. V jednej krajine však musíte zostať aspoň niekoľko mesiacov.

Práca v hosteli

Dlhodobé cestovanie sa dá udržať aj menšími lokálnymi “jobmi.” Niektoré hostely prijímajú cudzincov na prácu na recepcii alebo iné pomocné práce. Nezarobíte veľa, ale pomôže vám to udržať sa dlhšie na cestách. Prípadne za svoju prácu získate ubytovanie zadarmo. Tento spôsob je vhodným pre “backpackerov,” ktorí nemajú vysoké nároky a cestujú s mimoriadne obmedzeným rozpočtom.

Au-pair po celom svete

Ak máte radi deti, pouvažujte nad prácou ako au-pair. Ubytovanie a stravu máte zabezpečenú, no a navyše máte aj vreckové. Táto práca nie je vhodná pre ľudí, ktorí sú stále v pohybe. Ak však chcete stráviť rok v zahraničí a popritom cestovať a spoznávať novú krajinu, určite to zvážte.

Práca na lodi

Nech to znie akokoľvek romanticky, práca na ľodi je poriadna makačka. Akúkoľvek pozíciu si zvolíte, každý $ si skutočne zaslúžite. Lode však zastavujú vo veľmi zaujímavých destináciách. Počas 6-mesačnej plavby vypotíte svoju krv, ale za návštevy ostrovov v Karibiku a našetrené peniaze na ďalšie cesty to možno stojí.

Pouličné umenie

Pouliční umelci
Aj pouličným umením si môžete čo to privyrobiť.

Viete spievať, hrať na hudobný nástroj, tancovať alebo máte nadanie pre čosi iné? Šťastie môžete skúsiť ako pouličný umelec. Nedávno sme uverejnili rozhovor s Emanuelom Viclavim, Talianom, ktorý cestuje bez peňazí. Na malé náklady si zarába práve hrou na ukulele.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Zahraničie

Zaži Dubrovník a vydaj sa po stopách Game of Thrones

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Letná dovolenka

Vyberáme dovolenku

0
Cestovanie Dovolenka Letná dovolenka

27 príznakov, že skutočne potrebujte dovolenku. A hneď!

Navigácia

Magazíny