Hasankeyf, svetový unikát na odstrel

Na hraniciach provincie Batman v Turecku sa nachádza jedna z najšpecifickejších oblastí starej Mezopotámie. Hasankeyf je svojou kultúrou a malebnou krajinou unikátnym miestom Turecko-islamskej histórie a tiež najstarších civilizácií. Je vytesané do gigantického skalného masívu paralelne pri rieke Tigris. Neskôr bola vnútorná pevnosť vybudovaná na vrchole skaly, ktorá sa nazýva „Majestátny palác“. Náboženské a administratívne budovy boli vybudované vo vnútri pevnosti.

Kolíska ľudskej civilizácie

Viac ako 20 kultúr zanechalo svoju stopu v meste Hasankeyf. Prví obyvatelia pravdepodobne žili popri rieke Tigris v jaskyniach vytesaných do skaly. Antickí Asýrčania nazývali toto miesto „Castrum Kefa“, čo v preklade znamená „kamenná pevnosť“. Pevnosť si pamätá Rimanov, Peržanov, Arabov a Mongolov, ktorí v rôznych dobách toto mesto ovládali.

Hasankeyf bol dôležitým obchodným centrom na hodvábnej ceste v rannom stredoveku. Na moste cez rieku Tigris sa nenachádza žiadna doska. Dátum konštrukcie mosta nie je známy. Predpokladá sa, že to bol prvý padací most na svete.

Voda rieky Tigris dala život prvým usadlostiam krajín úrodného polmesiaca v Anatólii a Mezopotámii – kolíske civilizácie. Antické mesto Hasankeyf, ktoré sa rozprestiera okolo brehov rieky v juhovýchodnom Turecku, je pravdepodobne jedna z najstarších sústavne obývaných usadlostí na svete, ktorá existuje viac ako 10 000 rokov. Hasankeyf a okolité vápencové útesy ukrývajú vo svojich útrobách tisícky jaskýň vytvorených človekom. 300 stredovekých pamiatok, unikátny ekosystém, to všetko ponúka toto očarujúce open-air múzeum.

Hasankeyf, Turecko
Hasankeyf – kolíska starobylých civilizácií.

Plánovaná výstavba priehrady

Napriek tomu, sa toto mesto, kde sa nachádza množstvo archeologických artefaktov, stane potopeným pokladom. Nesúhlasné názory a protesty lokálnych autorít, archeológov, architektov, ochranných a enviromentálnych skupín nezaznamenali úspech a v roku 2013 je plánované spustenie masívnej hydroelektrickej hrádze. Výsledkom toho je priehrada, ktorá zaplaví sieť jaskýň a zničí väčšinu ich štruktúr.

Priehrada bude zadržiavať vodu na rieke predtým, ako potečie do Sýrie a Iraku. To vytvorí rezervu vody, a tým sa zvýši jej hladina v Hasankeyfe. Konzorcium stavebných firiem a turecká vláda tvrdia, že táto priehrada vyprodukuje energiu, podporí lokálny rozvoj a vytvorí pracovné miesta. Taktiež tvrdia, že priehrada bude magnetom pre turistov a vodné športy.

Oponenti sú ale toho názoru, že väčšina tejto energie z priehrady pôjde do veľkých priemyselných centier v západnej časti krajiny, sú skôr zástancami alternatívnych zdrojov energie – veterná a solárna energia, a taktiež podporujú kultúrny a enviromentálny rozvoj cestovného ruchu. Odporcovia tvrdia, že priehrada prinesie len skazu a žiadny benefit pre ľudí žijúcich v regióne. Tiež to naruší prírodnú rovnováhu a ohrozí život vzácneho druhu hyeny pruhovanej a korytnačky.

Kultúrne dedičstvo na svetovej úrovni bude zničené. Hasankeyf, tak ako ho poznáme dnes, bude pochovaný a stratí svoju pôvodnú tvár. Faktom je, že v súčasnosti sú ciele a plány stavebných firiem viac ako pamiatka na najstaršie civilizácie, čo je veľmi smutné. Vedeli by ste si napríklad predstaviť, že by v Anglicku chceli zničiť Stonehange?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie História Novinky Taliansko Tip na výlet Zahraničie

10 top vecí, čo robiť v Benátkach

0
Pozvánka

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu

0
Dovolenka Slovensko

Spoznajte najkrajšie dovolenkové miesta na Slovensku

Navigácia

Magazíny