Všetko, čo by ste mali vedieť o Naí Dillí ešte pred cestou

Sú 4 hodiny ráno a ja pristávam na letisku v Naí Dillí. Mesto sa pomaly zobúdza. Pri východe z letiska dostanem facku teplého vzduchu, ktorý páchne po kari a tak trochu moči. Niečo, ako keď si predstavíte indickú reštauráciu priamo na bratislavskej Hlavnej stanici. Nemusíte sa báť. Po týždni úplne stratíte čuch a Nové Dillí si môžete nerušene vychutnať so všetkým tým šialenstvom, kravami a orientálnym pôvabom. Welcome to India, my friend.

V Naí Dillí som strávila približne 1,5 mesiaca a stalo sa jedným z mojich mnohých domovov. Ak vás tam neťahá práca alebo iné povinnosti, zastavte sa v Dillí len na pár dní. Mesto je to síce bohaté na historické pamiatky a nezameniteľnú atmosféru, ale viac ako týždeň vám naň netreba. Prečo? India je obrovská, každé mesto je ako úplne iná krajina. Dillí je síce super, ale je drahšie od iných miest, preplnené ľuďmi a po dlhšom čase vám začne viac brať ako dávať. Ak plánujete svoj výlet smerom do Dillí, vyhnite sa júnu. Vzduch v meste je znečistený a s teplotami okolo 45°C cez deň nie ste vôbec schopní spoznávať okolie. V júli už začínajú monzúny. Ideálny čas na návštevu Dillí je teda od jesene do jari.

Kravy, všade samé kravy

Z dokumentov, kníh, časopisov a mojich indických kamarátov som vyrozumela, aká asi India je. Táto krajina ma celý život priťahovala a jedným z mojich najväčších snov bolo navštíviť ju. Môj prvý deň v Dillí som strávila plačom. Moje spolu-stážistky ešte neprileteli a India sa na prvý pohľad zdala strašidelnejšia než v skutočnosti bola. Keď som vyšla na ulicu, všetky oči boli na mne. Moje prvé indické jedlo bolo chleba a maslo z okienka, čo bol vlastne taký mini obchod. Moja indická spolubývajúca ma vzala do ISKCON chrámu. Myslím, že viacerí ste už stretli milých spievajúcich “Hare Krishna” ľudí v oranžovom oblečení. V Dillí som bývala na skok od ich chrámu. Moja nová indická kamoška mi sľúbila, že je tam veľa cudzincov a všetci tam idú za Krishnom. Jednu bielu cudzinku navyše si nikto nevšimne. Čuduj sa svete, všimli si a bolo z toho hneď pár fotiek.

Dillí je plné turistov, no aj napriek tomu sa nájde veľa ľudí, ktorý chcú s vami fotku. Nebojte sa ich odmietnuť. Môže to znieť neslušne, ale je to úplne v poriadku. Prvých pár dní som povedala „áno” každému a asi 30 minút som sa nemohla pohnúť z lavičky pri Lotosovom chráme kvôli všetkým fotky-chtivým ľuďom. Bonusový tip, „nie” sa nehovorí s úsmevom.

Kravy v Novom Dillí
Kravy si pochutnávajú na odpadkoch. V Novom Dillí ich nájdete všade.

Z fotiek už asi viete, že v Indii je kráv kopec. Ja som cestovala len po servernej Indii a tam na vás krava čakala na každom rohu. Väčšinou vás majú na háku. No stane sa, že nemajú náladu a zaženú sa na vás rohmi. Neskúšajte svoje šťastie. Mnohí moji rodinní príslušníci, kamaráti, známi, zubár a teta v poisťovni boli v šoku, keď som zahlásila, že idem do Indie. „Ale veď tam je špina a choroby!” Odpadky sú po ceste, pri ceste, všade. Ale po chvíľke sa s tým zžijete a začnete ich úplne ignorovať.

Doprava v Dillí

Naí Dillí je skutočne zážitok. Aj obyčajné prechádzanie cez cestu vám zdvihne hladinu adrenalínu. V meste je veľmi čisté moderné metro, asi miliónkrát lepšie než to v New Yorku. Za pľuvanie na zem a jazdu „na metre” dostanete pokutu. To len, že by ste vedeli. Kam sa nedostanete metrom, tam použite rikše alebo taxíky. V oboch prípadoch sa nebojte vyjednávať. Teda, ak taxík nemá klasický taxameter, môžete sa dohodnúť. Dopredu si zistite lokálne ceny a vyjednajte si ich. Veľakrát sa stáva, že lokálni rikšáci alebo taxikári pýtajú vyššie ceny od cudzincov. Vždy si cenu vyjednajte dopredu a nech už idete kamkoľvek, zistite si ďalšie orientačné body okolo vašej cieľovej destinácie. Stane sa, že nastúpite na rikšu a váš vodič presne netuší, kam vlastne ide. Väčšina z nich sa popýta ostatných rikšákov po ceste, ale je dobré im trochu pomôcť. Ušetríte si kopec času.

Doprava v Novom Dillí
Žiadne pravidlá, kto hlasnejšie zatŕubi má prednosť.

Čo v Dillí jesť

Pouličného jedla sa netreba extrémne báť. Aj keď pani doktorka z infekčného by nemusela súhlasiť. Nejedzte z miesta, ktoré vyzerá vyslovene nechutne a špinavo. Ak vyzerá čisto a decentne, kľudne ochutnajte. Moje najobľúbenejšie pouličné jedlo bolo panipuri, inak nazývané aj gol gappa. Je to také vyprážané pečivko, do ktorého sa naleje sladko-kyslo-štipľavá zeleninová omáčka. Dáte ho do úst naraz a potom začnete prežúvať. Má neuveriteľné množstvo chutí. V Dillí nájdete vynikajúce lokálne indické reštaurácie, ale aj tibetské a čínske. Môžete navštíviť aj taliansku reštauráciu. Indovia o sebe radi tvrdia, že nech vezmú akúkoľvek svetovú kuchyňu, vylepšia ju. Netreba tomu tak úplne veriť. Pasta Arrabiata má byť síce štipľavá, ale v indickom podaní vo vás vzbudzuje samovraždné sklony. Podobne si môžete v “talianskej” reštaurácii vychutnať aj pizzu s Hindustan topingom. Nemala som odvahu!

Gulab Jamun Indická sladkosť
Neuveriteľné sladký Gulab Jamun. To v Indii musíte vyskúšať.

Dillí je známe svojím dahlom, šošovicovými omáčkami. Sú vynikajúce! Jedlo je prevažne vegetariánske, ale nájdete aj mäsové možnosti. Tie sú o niečo málo drahšie. Najlepšie mäso vraj dostanete v časti Old Delhi (Staré Dillí), ktoré je prevažne moslimské. Vegetariánskych možností je v Indii neúrekom a nikdy som nejedla niečo, čo by mi vyslovene nechutilo. Indické sladkosti sú presladené, ale vynikajúce. Za povinnú jazdu sa považuje gulab jamun. Asi najznámejšia indická sladkosť. Zapiť ich môžete lassi, jogurtovým nápojom s korením alebo ovocím. Na ulici kúpite čerstvé sezónne ovocie. Ja som sa išla zblázniť z indického manga a banánov.

Vodu pite iba z fľašiek alebo filtrovanú. Z vodovodného kohútika je to na vlastné riziko. Moja spolucestovateľka si z Indie odniesla nebezpečnú baktériu. Nepila síce vodu z vodovodu, ale pravdepodobne zjedla niečo, kde bola voda infikovaná a neprevarená. Asi každý cestovateľ si z Dillí odniesol aspoň “Delhi Belly.” To sú také tie hnačky, ktoré ste nikdy predtým nezažili a ani nikdy viac nechcete. V lekárňach kúpite lieky celkom lacno. Za návštevu doktora, antibiotiká a rehydratačné soli sme neplatili viac ako 5 eur.

Čo vidieť a zažiť

Dillí je obrovské a ponúka veľa turistických miest. Ak chcete navštíviť chrámy, archeologické náleziská a ďalšie pamiatky, odporúčam vám také tie hop on – hop off autobusy, v Dillí sa volajú HOHO. Lístok kúpite v turistických kanceláriách alebo cez internet za menej ako 5 eur a je platný dva dni. Vyskočíte z neho kde chcete a zasa neskôr naskočíte, keď budete chcieť. Neočakávajte od toho nejaké veľké vysvetľovačky jednotlivých miest. Takýto spôsob spoznávania Dillí vám ušetrí peniaze za dopravu. Metro a rikše by vás vyšli viac. Ja som niečo pobehala sama s klasickou dopravou a niečo aj s HOHO autobusmi. Môžem to odporučiť. Najmä ak máte málo času na Dillí.

India Gate a Connaught Place

India Gate Nové Dillí
Okolo India Gate je vždy plno ľudí. Vo fontánach okolo sa deti radi kúpu.

Connaught Place je považované za centrum Dillí. Bolo vystavané Britmi a tak tu uvidíte takú ne-indickú architektúru, značkové obchody, fast foody, banky, administratívne budovy. Ak potrebujete čokoľvek vybaviť alebo zohnať, idete na Connaught Place. Neďaleko sa nachádza India Gate. Môžete si tam zobrať rikšu alebo sa prejsť. Ja som skúsila oboje. Rikša je celkom lacná a zavezie vás priamo tam, kam treba. Počas prechádzky som sa niekoľkokrát stratila, ale za to skamarátila s opičkou a túlavými psami.

India Gate je pamätník obetiam vojen. Nachádza sa v malom parku s fontánami okolo. Ak sa tu zastavíte cez víkend, stretnete veľa piknikujúcich indických rodín. Majte sa na pozore pred „fotografmi”. Mladými indickými mužmi, ktorí sa s vami budú chcieť fotiť. Najmä ak ste žena so svetlou pokožkou. Veľa malých predavačiek sa vám pokúsi spraviť henové tetovanie alebo predať náramky. Pamätajte, nič nie je zadarmo.

Lotosový chrám

Lotosový chrám
Lotosový chrám je skvostný zvonku a jednoduchý zvnútra.

Lotosový chrám ste už pravdepodobne videli na mnohých propagačných materiáloch Indie a Naí Dillí. Je to bahájský chrám, ktorý má nádherný tvar lotosu. V rade dovnútra sme čakali asi pol hodinku. Boli sme veľmi zvedaví na atmosféru a celkovo na vnútorný dizajn. Prekvapilo nás, že vo vnútri sa nenachádza nič okrem lavičiek. Veľmi jednoduchý interiér a úplne ticho. Okolo Lotosového chrámu sa nachádzajú malé jazierka v tvare lupeňov.

Staré Dillí

Jama Masjid Nové Dillí
Jama Masjid je najväčšou mešitou v Indii.

Staré Dillí, resp. Old Delhi je moslimská časť mesta. Jej dominatou je najväčšia mešita v Indii, Jama Masjid. Podobne ako vo väčšine chrámov v Indii vstúpite dnu bosí a mali by ste byť primerane oblečení. Teda žiadne holé plecia a kolená. Pri vstupe si zapožičiate šatku, nohavice alebo dlhú sukňu. Topánky vás vonku počkajú. Z mešity máte krásny výhľad na pevnosť Red Fort a orientálne trhovisko.

Trhovisko v Old Delhi je pravdepodobne mojou najobľúbenejšou časťou mesta. Atmosféra je na nezaplatenie a kúpite tam naozaj všetko. Nájdete tam uličku s koreninami, iná je zasa plná šperkárstiev, ďalšia s látkami a sárí. Ak vyhladnete, môžete navštíviť lokálnu reštauráciu. V Indii bežne teľacinu nezoženiete, tu áno.

V celom tom krásne špinavom a orientálnom Starom Dillí je toho naozaj veľa, čo môžete navštíviť. Napríklad aj obrovskú pevnosť Red Fort, ktorá sa vypína nad trhoviskom.

Akshardam

Asi najpokojnejším miestom, ktoré som v Dillí navštívila, bol chrám Akshardam. Pri vstupe vám zabavia foťák a jedlo. Čo je koniec koncov super. Nikto, ešte raz NIKTO, vás neotravujete s fotkami. Áno, ste atrakciou, ale môžete si oddýchnuť. Tráva je krásne zelená, nie sú tam žiadne odpadky. Jedlo si môžete kúpiť priamo tam. Nebudete mať síce vlastné fotky, ale prežijete aj s knižkou alebo pohľadnicami.

Večer vašu dušu poteší spievajúca farebná fontána. Tento chrám má úžasnú atmosféru, určite by ste ho mali navštíviť, ak si chcete oddýchnuť od chaotického Dillí.

Majnu Ka Tilla

Tibetské momo
V tibetskej reštaurácii si môžete pochutnať na takomto vynikajúcom jedle – momo.

Tibetská štvrť v Novom Dillí. Nachádza sa tu budhistický chrám, mini obchodíky, kde si za lacný peniaz kúpite výstroj na vysokohorskú turistiku, a vynikajúce tibetské reštaurácie. Tibeťania sa o vás nezaujímajú tak, ako Indovia. Nikto sa vás nepýta na fotku a nikto na vás nezíza. Je to taký príjemný únik. Tibeťania sú veľmi milí ľudia a sú aj zhovorčiví. V tibetskej reštaurácii sme vyskúšali momo, tibetský chlieb a tibetský čaj. Momos sú niečo ako pirohy a sú vynikajúce. Prekvapil nás tibetský čaj. Je to prakticky čierny čaj s maslom z jaka. Je strašne tučný a slaný. Ak sa chystáte na Everest a potrebujete veľa energie k raňajkám, dáva to zmysel. Mne nechutil. No a tibetský chlieb je vlastne naša knedľa.

Ďalšie zaujímavé miesta

Qutub Minar je najväčší minaret na svete postavený z tehál. Prvé podlažie bolo vystavané už v 12. storočí. Celý komplex sa skladá z mnohých archeologických nálezísk. Počas prechádzky okolo minaretu a zrúcanín si môžete oddýchnuť v tieni stromov a zelených kríkov. Qutub Minar je zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Qutub Minar
Qutub Minar je najvyšším tehlovým minaretom na svete.

Milovníkov vedy, astronómie, ale aj astrológie zaujme Jantar Mantar, astronomické observatórium postavené začiatkom 18. storočia rádžom z Džaipuru. Observatórium je využívané dodnes študentami, ktorí tu merajú polohy a pohyb vesmírnych telies. Vstup do observatória je zadarmo.

Nizamuddin Dargah je jedno z najmystickejších miest, ktoré som v Dillí navštívila. Je to mauzóleum sufistického svätca menom Nizzamudin Auliya. Moslimovia spolu s hinduistami sem putujú z celej Indie. Modlia sa, prinášajú lupene ruží a aj spia na zemi pred chrámom. Na tomto mieste nie je rozdiel medzi moslimom a hinduistom. Všetci sem idú za rovnakým účelom.

Mauzóleum Nizzamudin
Večer v mauzóleu Nizzamudin Dargah.

Ak vám je Taj Mahal ďaleko, zastavte sa v Humayun Tomb. Mogulské mauzóleum bolo postavené manželkou po zosnulom Humayunovi. Okolo budovy sa rozliehajú nádherné záhrady. Miesto je veľmi pokojné a ani počas letných mesiacov sme nenarazili na veľké množstvo turistov. Neďaleko od Humayun Tomb tečie rieka Yamuna. Ak si myslíte, že je super nápad prechádzať sa okolo rieky Yamuny, asi vás sklamem. Okolie rieky je celkom bahnité. Môžete sa na ňu ale ísť pozrieť. Kúpať sa v nej určite nebudete.

Užitočné tipy na záver

Dillí je úžasné mesto. Ja som sa tam cítila relatívne bezpečne, aj napriek tomu, že to popravde také bezpečné mesto nie je. Ako každá veľká metropola, žijú tu ľudia z celej krajiny aj zo susedných krajín. Je ťažko ich odhadnúť. Večer preto nechoďte nikam sami. Osobne som neskúšala autobusy. Ale metro, rikše a taxíky sú v pohode. Veľmi by som si priala, aby ma niekto pred mojím odchodom do Dillí upozornil na pár vecí. Choroby a špina nie sú upozornenia. Tak som sa rozhodla vypichnúť pár bodov, ktoré vám ušetria prípadné sklamanie.

  • Cena za rikšu sa rieši pred nastúpením. Majte, ideálne, malé bankovky, aby vám rikšák nemusel vydávať. Stalo sa mi, že mi pán povedal: „zaplatíš mi, koľko budeš chcieť,” a potom si pýtal 10-násobne väčšiu cenu, než je reálna. Spravil scénu, ktorá prilákala kopec ľudí. Nič príjemné. Tiež nám párkrát nechcel vydať. To som riešila tak, že som jednoducho nevystúpila z rikše. Po čase ich táto hra prestane baviť.
  • Ak chcete ísť niekam vlakom, kúpte si lístok cez internet alebo priamo na železničnej stanici. Okolo stanice a na stanici pobehujú ľudia, ktorí vám budú tvrdiť, že sa tam lístky už nepredávajú. Nasmerujú vás do turistickej kancelárie. Títo ľudia sú zaplatení, dokonca aj policajti sú zaplatení. Proste ich ignorujte a pokračujte vo vašej ceste.
  • Keď vás predavač pozve na čaj, znamená to, že vám chce niečo predať. Nie je váš kamarát. Ak nemáte záujem o kašmírové šatky rovno zdvorilo odmietnite.
  • Ak vám niekto niečo núka zadarmo, nie je to zadarmo. Spraví vám scénu.
  • Nepríjemá stránka Dillí sú žobráci, najmä deti. Častokrát ležia na zemi zranené. Bude vám to trhať srdce, ale nedajte im peniaze. Ak im chcete pomôcť, kúpte im jedlo.
  • Nemám osobnú skúsenosť, ale každoročne veľa turistov naletí na triky so zlatom a drahokamami. Títo podvodníci sa najskôr stanú vašimi „kamarátmi”, a keď majú vašu dôveru, požiadajú vás o pomoc. Väčšinou ide o pašovanie do iných krajín. Sľúbia vám letenku a odmenu. Vymôžu od vás peniaze a vy sa ocitnete v cudzej krajine bez peňazí, bez zlata a s políciou na krku.
  • Ďalšia záležitosť, s ktorou nemám osobnú skúsenosť, ale veľa ľudí mi dalo túto radu. Môže sa stať, že nájdete mŕtveho človeka. Podľa mojich známych by ste nemali volať políciu, ale rovno ujsť. Ak políciu voláte, vraj ste prvý podozrivý. Neviem, či je to pravda, či nie. Našťastie som mŕtvolu nenašla.
  • Budete sa cítiť ako zvieratko v ZOO. Naučte sa to ignorovať už od začiatku. Spolu s mojou ešte svetlejšou kamoškou sme sa rozhodli piknikovať v jednom parku. Boli tam muži všetkých vekových kategórií a psi. Aj napriek tomu, že sme tam nevideli žiadnu inú ženu, sadli sme si do parku. V priebehu 10 minút sme boli obkľúčené 30-timi mužmi, ktorí sa prišli na nás pozerať. Zasa nič pŕijemné.
  • Rikšáci majú zvyčajne dohody s hotelmi, obchodmi a reštauráciami. Keď tam niekoho privezú, dostanú províziu. Ak viete kam chcete ísť, nenechajte vodiča svojej rikše rozhodnúť za vás.

Dúfam, že som vás nevystrašila. Verím, že si Dillí zamilujete. Dajte nám vedieť v komentároch, ktoré miesta ste navštívili vy alebo kam by ste chceli cestovať. Ak sa chystáte do Indie, prečítajte si aj článok o Radžastane.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR článok

Vlastné fotoplátno z výletu

0
Aktuálne správy Cestovanie Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Aké sú rozmery batožín v rôznych leteckých spoločnostiach?

0
Cestovanie Novinky Praktické informácie

Solo Female Travel – keď je žena sama na cestách

Navigácia

Magazíny