Marakéš – Červená perla Maroka

Marakéš je hlavným mestom juhozápadnej oblasti Marrakech – Tensift-Al Haouz. Je označované za jedno z najfantastickejších a najkrajších miest v Maroku, ak nie v celej Afrike.  Marakéš je z jednej strany obklopený zasneženými vrcholkami pohoria Atlas a z druhej strany púšťou Sahara. Ako v mnohých severoafrických mestách aj v Marakéši sa stretnete so starou, ale aj novodobou architektúrou.V Marakéši nájdete veľa historických budov a opevnení, ktoré majú červenú farbu, typickú pre toto mesto. Marakéš je hlavné stredisko miestnych Berberov, ktoré prosperuje hlavne z obchodu a cestovného ruchu. Turisticky najatraktívnejšie sú miesta Djemaa el-Fna, Koutoubijská mešita, Palais de la Bahia, Marakéšske múzeum, Súky, Palais el-Badi a mnoho ďalších nádherných miest a záhrad. Priemerné teploty v letných mesiacoch sa tu pohybujú od 30 do 33°C.

Centrum mesta Marakéš
Centrum mesta Marakéš plné života.

Djemaa el-Fna – námestie mŕtvych

Miestni pomenovali námestie podľa verejných popráv, ktoré sa tu v minulosti odohrávali. No toto námestie má od mŕtvych ďaleko. Je to centrum mesta, ktoré si žije svoj vlastný život. Stretnete tu typických predavačov vody, je počuť zvuk fláut zaklínačov hadov, stretnete krotiteľov opíc, žonglérov a hrajúcich tanečníkov.

Volania predavačov ovocia, korenín, kožených výrobkov, či typickej pomarančovej šťavy sa nesú námestím obklopeným mnohými kaviarňami, v ktorých si môžete vychutnať pravú marockú kávu. Je to pravdepodobne najrušnejšie námestie na svete, z ktorého si domov odnesiete mnoho neuveriteľných zážitkov.

Mešita Koutoubia  – dominanta mesta

Najzachovalejšia mešita sveta Koutoubia postavená v marocko-andalúzskom štýle tvorí najväčšiu dominantu mesta. Minaret tejto mešity meria viac ako 70 metrov a jej typickým znakom sú tri gule na vrchole. V dobe jej vzniku, v 12. storočí, bola mešita pokrytá maľovanou omietkou a mozaikami. Dnes už farebnú výzdobu na mešite nenájdete, no zachovali sa ozdobné dosky, ktoré majú každú stranu inú a sú ukážkou islamského umenia. V okolí mešity sa rozprestierajú záhrady, do ktorých je vstup voľný. Ich návštevu oceníte hlavne v teplých letných mesiacoch.

Mešita v Marakéši
Mešita v Marakéši.

Palais el-Badi – najkrajší na svete

Palác postavili v 16. storočí a patril k najzaujímavejším v Marakéši. V dobe jeho vzniku bol považovaný za jeden z najkrajších palácov na celom svete. Na jeho výstavbu boli použité tie najkvalitnejšia a najdrahšie materiály. Prevažná časť materiálov bola dovezená z ďalekej Indie, zlato zo Sudánu,  mramor z Talianska a vzácny céder z blízkeho pohoria Atlas. Na výzdobu paláca použili drahé kamene a slonovinu.

Z paláca zostali len ruiny, no i napriek tomu tu nájdete zaujímavé pozostatky kamenných múrov, na ktorých s obľubou hniezdia bociany. Neďaleko paláca sa nachádzajú podzemné chodby. Pri ich návšteve by nemalo v batohu chýbať poriadne svietidlo.

Marakéšske múzeum

Múzeum sa nachádza v paláci z konca 19. storočia Dar Menebhi, ktorý bol v roku 1997 zreštaurovaný a prerobený na múzeum. Na výstavách moderného i tradičného marockého umenia nájdete historické mince, knihy, židovskú keramiku, ukážky berberských remesiel a veľa ďalších historických zaujímavostí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie

Plánujete cestu s domácim miláčikom? Na toto nezabudnite!

0
Slovensko Zaujímavosti

Najkrajšie miesta na Slovensku, kde sa dá sledovať nočná obloha

0
Cestovanie Exotika Island Novinky Španielsko

Chcete vidieť veľryby? Poznáme top miesta na ich pozorovanie

Navigácia

Magazíny