Oplatí sa navštíviť grécke mesto Solún?

Solún (Thessaloniki) je druhé najväčšie mesto Grécka. Známe rodisko Cyrila a Metoda v sebe ukrýva množstvo historických pamiatok, nespočet múzeí, námorný prístav a tradičné kaviarne so živou gréckou hudbou. Presvedčte sa o tom, že mesto na pobreží Egejského mora môže byť ideálnym miestom pre vašu letnú dovolenku.

Ako sa do Solúna dopraviť?

Bratislava má vďaka Ryanair priame spojenie s Gréckom, letecky sa dostanete až do Solúna. Poletíte necelé dve hodiny. Cena leteniek je najnižšia dva až tri mesiace pred odletom, za letenku tam aj naspäť zaplatíte v tomto čase 30 až 40 eur. Lety z Viedne sú cenovo podobné tým z Bratislavy. Z letiska v Solúne sa do centra mesta prepravíte autobusom alebo taxíkom (cena za taxík je zvyčajne 20 až 25 eur).

Doprava v meste

Autobusy sú jediná forma verejnej dopravy v meste, nikdy však presne neviete, kedy sa k vašej zastávke dostanú. Presné odchody MHD je potrebné sledovať cez aplikáciu OASTH Bus. Prenájom auta sa oplatí iba v prípade, že chcete vycestovať do okrajových častí mesta alebo blízkych regiónov. Dobrou správou je, že väčšina zaujímavých miest v centre leží blízko seba, takže vám postačí pešia preprava.

Kedy do Solúna vycestovať?

V zime sa počasie v Solúne vyznačuje vysokou vlhkosťou. Zrážky môžu byť snehové, no biela pokrývka sa na zemi udrží iba niekoľko dní. Pamiatky budú rovnako krásne aj v tomto období, vycestovaním v zime sa vyhnete turistickej vlne a môžete stihnúť obrovské výpredaje, ktoré trvajú od polovice januára do konca februára.

Jarné mesiace sú známe prudkým nárastom teploty. Už v apríli sa teplomer vyšplhá na 21 stupňov. V máji mesto rozkvitá, množstvo dažďa klesá na minimum a od júna nastupuje suchá letná sezóna. Počas hlavnej letnej sezóny môžu teploty prekročiť 40 °C. Cez leto je najvhodnejšie skúmať mesto skoro ráno alebo podvečer. 

Jeseň je známa silnými vetrami. Ak vás nástup obdobia dažďov neodradí, môžete v Solúne zažiť zaujímavé festivaly. Štandardná turistická sezóna začína v apríli a končí v októbri. Posledný mesiac kúpacej sezóny sa nazýva aj zamatová sezóna, Egejské more má v tomto čase teplotu 23 °C a prudké slnko začína ustupovať.

Thessaloniki
Počas zamatovej sezóny ustupujú vysoké teploty, more je však stále dosť teplé na kúpanie.

Mesto spoznáte v priebehu víkendu

Máte na výlet iba predĺžený víkend? Žiadny problém, určite nič nezmeškáte. Niektorí cestovatelia dokonca hovoria, že Thessaloniki je jednodňová záležitosť – všetky pamiatky sa nachádzajú v centre mesta. Ak si však chcete užiť krásne pláže, zažiť jednu z mnohých kultúrnych udalostí alebo objavovať miesta, o ktorých vedia iba domáci, nudiť sa nebudete ani na 5-7 dňovej dovolenke. 

Najväčšie poklady mesta Solún

Čo sa počas výletu oplatí vidieť? Mesto je plné historických pamiatok, zaujímavej architektúry a monumentov.

Biela veža

Typickú solúnsku pamiatku, šesťposchodovú Bielu vežu nájdete na každej magnetke a pohľadnici. Nachádza sa v nej múzeum byzantskej kultúry. Po výstupe na vežu (spoplatnený, 3 eurá) uvidíte panoramatický výhľad na celé mesto.

Biela veža Grécko
Výstava Biela veža je venovaná mestu a jeho histórii, exhibíciu organizuje Múzeum byzantskej kultúry.

Archeologické múzeum

Archeologické múzeum stojí kúsok od centra mesta. Nachádzajú sa tu nálezy z iónskeho chrámu, rekonštrukciu macedónskej hrobky, artefakty z období od praveku až po koniec doby bronzovej. Múzeum je počas hlavnej sezóny otvorené každý deň. Vstupenka stojí 8 eur, študenti a seniori nad 65 rokov majú vstup zadarmo.

Archeologické múzeum v Solúne
Archeologické múzeum v Solúne má vynikajúcu zbierku artefaktov z mnohých historických období.

Galeriov oblúk

Víťazný oblúk vás ohromí veľkosťou hlavného portálu, ktorý dosahuje výšku 12 metrov. Historické mramorové panely sa na pamiatke nezachovali, no zvyšné reliéfy poskytujú dostatok detailov o vtedajšom umení. Zachytávajú cisára Galeriusa bojujúceho s nepriateľmi, ale aj vyobrazenia tiav a slonov.

Galeriov oblúk v Solúne
Galeriov oblúk je pamiatka zo začiatku 4. storočia.

Aristotelovo námestie

Ideálne miesto na začiatok pešej prehliadky Solúna. Konajú sa tu takmer všetky verejné oslavy, kultúrne udalosti a zhromaždenia. Námestie lemujú kaviarne s terasami a útulné obchodíky.

Aristotelovo námestie
Námestie Aristoteles (alebo Aristotelovo námestie) je najznámejšie a najobľúbenejšie námestie v Solúne.

Ladadika

Historickú štvrť Ladadika nájdete za trajektovým prístavom, len kúsok od Aristotelovho námestia. Farebne maľované domy a dláždené ulice tvoria čarovnú atmosféru. Ak si chcete užiť pravý solúnsky nočný život, zamierte do tejto časti mesta. Nájdete tu prebytok barov, medzinárodných aj gréckych reštaurácií a tiež tradičné „ouzeri” – taverny.

Ladadika
Úzke uličky v štvrti Ladadika zdobia farebné fasády obchodov, reštaurácií a barov.

Nenechajte si ujsť ani ďalšie tipy:

 • Múzeum vedy a technológie,
 • Park Alexandra Veľkého,
 • Rotunda,
 • Hrad Eptapyrgio,
 • Hagia Sophia,
 • Pamätník venovaný Alexandrovi Veľkému Macedónskemu,
 • Rímske fórum,
 • Bazilika sv. Demetria,
 • Kostol Panagia Chalkeon.

Čo v Thessaloniki zažiť?

Okrem pamiatok môžete v Solúne navštíviť zaujímavé podujatia a kultúrne udalosti. 

Výlet loďou

V prístave pri Bielej veži môžete nastúpiť do jednej z mnohých žánrových výletných lodí a pozrieť si celé mesto z pohľadu od mora. Okružná plavba trvá zhruba 30 minút. Vstupné sa zvyčajne neplatí, podmienkou však je, aby ste si na palube niečo zakúpili. Rátajte s tým, že pivo alebo kola bude stáť 5-6 eur.

Solúnsky food festival

Nikoho neprekvapí, že v hlavnom kulinárskom meste Grécka je očakávanou udalosťou festival jedla. Zapája sa doňho viacero reštaurácií, ktoré ponúkajú špeciálne akcie. Stánky so street food prezentujú miestne výrobky, netradičné recepty. Festival sa koná v polovici mája.

Mestský piknikový festival

Archeologické nálezisko Rímskej Agory vás privíta na unikátnom verejnom pikniku. Koná sa posledný augustový víkend. Sadnite si na deku, otvorte piknikový kôš a vychutnajte si rad koncertov či filmov pod holým nebom.

No a na záver, nezabudnite počas návštevy ochutnať tradičný grécky praclík :).


 • Komentáre
 • Podobné články
0
Pozvánka Slovensko

Dva mesiace na storočnej plachetnici obklopený neobyčajnou krásou Antarktídy. Cestovateľské kino prinesie špeciálne dobrodružstvo

0
Cestovanie Exotika Island Novinky Španielsko

Chcete vidieť veľryby? Poznáme top miesta na ich pozorovanie

0
Pozvánka

„Stopovanie je filtrom na zaujímavých ľudí.” Excentrický pútnik Ladislav Zibura v Bratislave priblíži svoju cestu naprieč Európou

Navigácia

Magazíny