Tieto východoeurópske festivaly sa oplatí zažiť

Festivalové leto sa začalo a rozhodne nekončí Pohodou alebo maďarským Szigetom. Popozerali sme sa po hudobných festivaloch a našli sme pre vás niekoľko menej komerčných, lacnejších a rozhodne zaujímavých festivalov v krajinách strednej a východnej Európy. Verím, že o niektorých ste ešte nepočuli, no stoja za to.

Woodstock festival v Poľsku 14.-16. júl

Priaznivci kvalitného rocku a neskoro narodené deti kvetov by nemali vynechať poľský Woodstock v meste Kostrzyn nad Odra. Celý festival sa vznáša v atmosfére lásky, priateľstva a hudby. Každoročne sa tu stretne 500 000 – 750 000 ľudí a vystúpi približne 30 hudobných skupín. Okrem rocku tu môžete nájsť aj zástupcov reggae, elektronickej hudby, metalu, folku… Tento rok tu vystúpi napríklad Tarja Turunen, Apocalyptica, Bring me to the Horzion a ďalší.

Vstup na festival, ako aj kemping, je úplne zadarmo.

Psychadelický festival O.Z.O.R.A. v Maďarsku 1.-7. august

Festival O.Z.O.R.A. je celý o láske, vzťahu k matke Zemi, vzájomnej prepojenosti medzi všetkým živým a vesmírnou energiou prostredníctvom hudby a tanca. Na festivale je zastúpená najmä elektronická hudba ako acid house, trance, goatrance, psytrance alebo ambient. Kempovať na festivale môžete zadarmo.

Lístok na všetky dni festivalu stojí na mieste 150 eur.

Trúbkarský festival Guča v Srbsku 11.-13. august

Guča je najznámejší trúbkarský festival na svete. Každoročne sem príde až 600 000 ľudí zo Srbska a zahraničia. Guča je celá o trúbkach a balkánskych tradičných melódiách. No a hlavne je o poctivej domácej rakiji a zábave. Hovorí sa, že ide o jeden z najdivokejších hudobných festivalov v Európe. Neverím, že niekto chodí na Guču za účelom vychutnať si hudbu. Ide skôr o atmosféru, lacný a kvalitný alkohol a párty, na ktorú sa nezabúda, či?

Tento rok tam okrem trúbkarov vystúpi aj najväčšia balkánska hviezda turbofolku, Ceca. Inak nazývaná aj srpska majka (srbská matka). Ak plánujete výlet na Balkán, toto si nenechajte ujsť. Ubytovanie nájdete u domácich alebo v kempe.

Za lístok nezaplatíte nič, je zdarma.

Jazzový festival Nišville v Srbsku 10.-14. august

Ak je pre vás Srbsko zaujímavé, ale trúbkari nie sú práve vaša šálka kávy, zbehnite do Nišu na jazzový festival Nišville. Už každoročne sa organizuje v miestnej pevnosti a vystupujú tu srbskí a medzinárodní interpreti. Asi najväčšou hviezdou tohtoročného festivalu je Joss Stone. Ubytovanie nájdete v hosteloch, hoteloch alebo cez Couchsurfing. V článku o meste Niš si prečítate viac o ďalších aktivitách a miestach, ktoré stoja za návštevu.

Aktuálna cena lístku za jednodňový vstup je 1200 RSD (cca 10 eur) a za všetky 4 dni 2500 RSD (cca 20 eur). Ak sa vám nechce riešiť ubytovanie a stravu zvlášť, Nišville ponúka aj balíček za 90 eur, ktorý zahŕňa lístok na všetky 4 dni a ubytovanie s plnou penziou v študentskom hoteli.

Festival na pláži Karklė v Litve 12.-15. august

Festival Karklė sa už každoročne organizuje na pláži pri Baltickom mori a pravidelne ho navštevuje približne 15 000 lojálnych fanúšikov. Nie je žánrovo vymedzený a vystupujú tu domáci umelci z Litvy a medzinárodné hviezdy, ktoré nájdete aj v line-upe najznámejších európskych festivalov ako sú Glastonbury či Roskilde.

Veľa svetovej muziky za málo peňazí. Za 4-dňový lístok s kempingom zaplatíte 58 eur.

Festival elektronickej hudby Tauron Nowa Muzyka v Poľsku 18.-21. august

Ako už názov napovedá, festival Tauron Nowa Muzyka prináša to najlepšie zo svetovej a domácej novej elektronickej hudby a vizuálneho umenia. Na festivale však vystupujú aj umelci, ktorí sa dotýkajú aj iných hudobných žánrov a sub-žánrov. Každoročne sa odohráva v poľských Katowiciach. Festival je považovaný za najlepší nekomerčný hudobný festival v Poľsku a strednej Európe. Kempovať môžete v blízkosti festivalu, prípadne si ubytovanie nájdete v hoteloch a hosteloch v Katowiciach.

Cena lístku sa pohybuje od 35 eur za jeden deň až po 120 eur za 4-dňový pass.

A kam sa toto leto chystáte vy? Ak viete ešte o nejakom zaujímavom festivale v strednej a východnej Európe a mali by sme o ňom vedieť, napíšte nám do komentárov. Článok aktualizujeme.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka Letná dovolenka Slovensko

Aktívna dovolenka v Štiavnických vrchoch

0
Rozhovory

Rado z blogu Nie je túra bez Štúra: Pri sólo cestovaní si dokážem vyčistiť hlavu, naučil som sa spoliehať sám na seba

0
Cestovanie Zahraničie

Ako naplno využiť 24 hodín v Osle

Navigácia

Magazíny