Na ceste okolo sveta vás určite stretne nepohodlie. Dôležité je to brať s humorom

Čo vás môže stretnúť na 16-mesačnej ceste okolo sveta? Ak sa presúvate pešo či stopom, prestávate u miestnych či v stane a ste otvorení novým výzvam, tak určite kopec zážitkov na celý život. Svoje o tom vie cestovateľské duo Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník, ktoré sa v pondelok 23. marca vo V Klube podelí o svoje cestovateľské dobrodružstvo. Počas neho prešli Južnú Ameriku od Ohňovej zeme až po rovník a Severnú Ameriku od Kalifornie až po Aljašku, navštívili tropické ostrovy v Tichom oceáne, prestopovali sa Novým Zélandom i Austráliou, objavili krásy Juhovýchodnej Ázie a cez Čínu, Mongolsko a Rusko sa vrátili zase späť domov. 

Ako ste sa dostali na cestu okolo sveta? Bol to jasný plán, alebo tento scenár vzišiel zo situácie?

Kateřina Krejčová: Odchádzali sme s jasným zámerom obísť svet. Vyhradili sme si na to približne rok a pol, ale žiadny daný plán sme nemali. Nevedeli sme ani, kde budeme spať prvú noc, nieto ešte cez aké krajiny pôjdeme.

Petr Ptáčník: Cesta mala len dva pevné body – príjazd mojich detí do Los Angeles na začiatku prázdnin a ich odlet zo Seattlu koncom augusta zase späť do Česka. Tomu, aby mohli s nami dva mesiace cestovať po západe USA sme prispôsobili všetko ostatné. 

Ako dlho ste boli na cestách a ako ste cestovali?

Kateřina Krejčová: Celkovo trvala naša cesta 484 dní a cestovali sme prevažne pešo alebo stopom, bývali sme u miestnych alebo v stane, varili si v ešuse, chodili krásne, neznáme treky a liezli po vysokých kopcoch. 

Petr Ptáčník: Párkrát sme boli pri mori, ja som sa naučil potápať, Katka zase šnorchlovať, videli sme koraly, korytnačky, žraloky,…

V prednáške budete hovoriť o 21 najúžasnejších miest, ktoré ste na ceste okolo sveta videli. Vedeli by ste ako malú ochutnávku povedať za seba, ktoré vás dostalo najviac?

Petr Ptáčník: Za mňa to bol ľadovec Perito Moreno v Patagónii. Ohromil ma tak, že by som tam vydržal sedieť a zízať s otvorenými ústami mnoho hodín. Je to dokonalé prírodné divadlo. 

Kateřina Krejčová: Pre mňa tých miest a zážitkov bolo nespočetne veľa. Najromantickejšie asi boli dni v zrube na Aljaške, kde sme ráno chodili na drevo, varili si a popoludní liezli po bezmenných hrebeňoch s výhľadom na vysoké ľadové vrcholy, stopovali polárne líšky, pozorovali stáda horských kôz a v noci, kedy bývalo už okolo -13°C, nám nad zrubom žiarila polárna žiara. 

Hovoriť budete aj o tom, čo vás pri takejto ceste môže stretnúť. Teda, čo napríklad?

Kateřina Krejčová: To, čo vás určite stretne je nepohodlie. Najrôznejšie útrapy, boliestky a strasti, s ktorými si vždy poradíte, spôsobia, že sa domov vrátite silnejší a vyrovnanejší. Dôležité je brať ich s humorom. Všetky naše patálie vám priblížime, aby ste videli, na čo sa pripraviť.

Petr Ptáčník: Na mnohé nebezpečenstvá, ktoré na nás cestou číhali nás našťastie upozornili rôzne značky. Pre spestrenie vám v rámci prednášky ukážeme tie najzábavnejšie z nich. 

Kateřina Krejčová: No, po roku vo dvojici v jednom malom stane skoro určite príde aj ponorková choroba. Aj o tom sa určite zmienime.

Čo by ste odporúčali tým, ktorí pomýšľajú na takúto dlhú a odvážnu cestu? Aké sú vaše rady z vlastnej skúsenosti?

Petr Ptáčník: Nebojte sa toho. Najdôležitejšie je urobiť prvý krok – rozhodnúť sa. Potom už ide všetko samo.

Kateřina Krejčová: Vezmite si so sebou parťáka, na ktorého sa môžete spoľahnúť. Pôvodne som plánovala, že na cestu vyrazím sama, pretože som nečakala, že by Petr chcel opustiť svoju prácu. Spätne som ale veľmi rada, že so mnou šiel. Mohli sme podnikať ďaleko bláznivejšie veci, ako by som sa odvážila sama. A cestovanie vo dvojici má mnoho ďalších výhod. Napríklad vám má kto zahrievať ľadové nohy v spacáku. (úsmev)

Kateřina Krejčová

rada cestuje stopom, býva u miestnych obyvateľov a lezie na vysoké kopce. Medzi zdolanými vrcholmi má Mont Blanc a šesťtisícovky Stok Kangri, Kang Yatze II a Huayna Potosí. Prešla Pyreneje po GR11, a keďže jej ani to nestačilo, pokračovala Svätojakubskou púťou až k mysu Finisterre. Trekovala v Himalájach a v zapadnutej dedinke v Ladakhu učila deti matematiku. Najradšej má tie kúty sveta, v ktorých celé dni nestretne žiadneho turistu a kde si môže chodiť, kadiaľ sa jej zachce. Jej najdlhším dobrodružstvom bola 16-mesačná cesta okolo sveta, o ktorej vydala knihu Pozpátku Kolem zeměkoule.

Petr Ptáčník 

vyštudoval medzinárodný obchod a hovorí piatimi svetovými jazykmi. Jeho najdlhšou cestou bola cesta okolo sveta. S Katkou už vyliezol na dve 6-tisícovky a naučil sa, že cesty nie je za potreby plánovať do detailov, práve naopak, je to celkom príjemný pocit ešte večer nevedieť, kde budete v noci spať. 

23. 3. (pondelok)

Štart: 18:00 hod.

Lístky: bit.ly/NajuzasnejsieMiestaSveta2303

Event: https://www.fb.com/events/2587168891525825/

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

V Arménsku, Gruzínsku a Náhornom Karabachu po prvýkrát plne docenil svoj zvyk nerobiť si žiadne plány. Excentrický pútnik Ladislav Zibura príde do Bratislavy

0
Cestovanie Exotika Novinky Praktické informácie Zahraničie

Štúdium v Austrálii – kde začať?

0
Cestovanie Dovolenka História a kultúra Španielsko

Andalúzia – temperament a šarm po španielsky

Navigácia

Magazíny