Berlín – extravagantný, uvoľnený a jednoducho „cool“

Ak milujete veľkomestský ruch a radi navštevujete svetové metropoly, Berlín by ste nemali v žiadnom prípade vynechať. Už v 19. storočí o ňom spisovateľ Mark Twain povedal, že „je najsúčasnejším mestom, aké kedy videl. V porovnaní s ním aj Chicago pôsobí staro a nevýrazne“. Dnes je považovaný za skutočné epicentrum európskej kultúry, vrátane tej undergroundovej. A čo je najlepšie, umelecká alternatíva si tu pokojne spolunažíva s najstarším historickým dedičstvom a pamiatkami bývalého režimu.

Panoráma Berlína
Panoráma Berlína je rozľahlá a zdobia ju obrovské zelené plochy. Obrovský park Tiergarten pretína aj Ulicu 17. júna, ktorá vedie od slávnej Brandenburskej brány.

Ak chcete naozaj spoznať Berlín, musíte sa bezpodmienečne dotknúť aj jeho minulosti – pochopiť vnútornú rozpoltenosť, ktorú v meste po roku 1989 zanechal padlý Berlínsky múr. Ten vybudovali bez výstrahy počas jednej noci roku 1961, aby oddelil západnú časť mesta od východnej a zabránil tak úteku obyvateľov socialistického Berlína do západného sveta. Týmto nešťastným rozhodnutím však nielenže fyzicky „rozťal“ celé mesto, ale zároveň na jednom území vytvoril dva úplne odlišné svety a na takmer tri dekády odlúčil od seba mnohé rodiny.

Výkladná skriňa svetovej architektúry

Po páde tejto hranice, dlhoročného symbolu studenej vojny, a následnom zjednotení mesta, ako aj celého Nemecka v októbri 1990 sa začala písať nová história moderného slobodného Berlína. Zvyšky Berlínskeho múru, bohato zdobené graffiti výtvormi, sa stali turistickou atrakciou a dodnes „krášlia“ metropolu v úseku takmer šiestich kilometrov. Môžete si ich pozrieť na námestí Potsdamer Platz, ale aj v East Side Gallery, asi kilometrovej časti bývalého múru, ktorú na východnej strane pokrývajú kresby viacerých umelcov.

East Side Gallery Berlín
East Side Gallery ponúka množstvo graffiti diel, vrátane slávneho bozku Leonida Brežneva a Ericha Honeckera od Dmitriho Vrubela.

Aký je však Berlín dnes? Kreatívny, slobodný, odvážny a nekonečne „cool“. Treba priznať, že v človeku zanechá prazvláštnu zmes pocitov. Nájdete tu impozantné budovy z predchádzajúcich storočí, ale aj moderné stavby, pod ktoré sa podpísali samé zvučné mená svetovej architektúry. Po páde režimu sa stali predmetom záujmu urbanistov, developerov a architektov celé hektáre nevyužitých plôch. Na niekdajšej hranici východného a západného Berlína tak vybudovali napríklad ultramoderné Postupimské námestie (Potsdamer Platz), ktoré sa stalo doslova výkladnou skriňou popredných staviteľov, na čele s Renzom Pianom, autorom územného plánu námestia a, len tak mimochodom, aj tvorcom londýnskeho mrakodrapu The Shard, aktuálne najvyššej vertikály v Európe. Na niekoho pôsobí Potsdamer Platz strhujúco, na iného, paradoxne, trochu neosobne.

Postupimské námestie Berlín
Aj pred vstupom do stanice metra na Postupimskom námestí vás privítajú zvyšky Berlínskeho múru.

Okrem Pianovej štíhlej výškovej stavby s trojuholníkovou podstavou sa tu vypína tehlový „obor“ od profesora Hansa Kollhoffa, inšpirovaný americkými mrakodrapmi v štýle art déco, kancelárske high-tech stavby od architekta Richarda Rogersa, futuristická budova divadla BLUEMAX s obrovskou vstavanou guľou či multifunkčný komplex Sony Center od architekta Helmuta Jahna, ktorý vám – ak sa sem zatúlate večer – pripomenie scénu ako z filmu Deň nezávislosti. Jeho fórum je totiž prekryté plachtovou konštrukciou, ktorú po západe slnka osvetľujú reflektory všetkých možných farieb, takže sa cítite, akoby ste stáli pod veľkou vesmírnou loďou.

Miesta, kde prídete o rovnováhu

Ak sa vyberiete severne od námestia Potsdamer Platz, budete míňať rozsiahly monumentálny Pamätník holokaustu (Holocaust Mahnmal), postavený v roku 2005 na počesť obetí nacistickej genocídy. Architekt Peter Eisenman svoje dielo poňal ako obrovskú 13-hektárovú plochu posiatu viac než  2700 betónovými blokmi, ktoré stoja na zvlnenom teréne, takže pri prechádzke týmto „kvádrovým morom“ zistíte, že niektoré sú prízemné a iné, naopak, vysoké takmer päť metrov. Impozantné bludisko je mimoriadne fotogenické a zvádza ľudí k rôznym bláznivým kúskom. Keď však v očiach ostatných turistov a miestnych nechcete byť za nekultúrnych ignorantov, snažte sa svoje zábery  a „selfíčka“ držať v medziach slušnosti.

Pamiatky holokaustu Berlín
Berlín nezabúda ani na hrôzy druhej svetovej vojny a pripomína ich napríklad v Pamätníku holokaustu (vľavo) či v Židovskom múzeu aj s jeho Záhradou exilu, v ktorej sa budete cítiť, akoby ste stratili pevnú pôdu pod nohami.

Ak hovoríme o dejinách druhej svetovej vojny, nemôžeme vynechať ani Židovské múzeum, nachádzajúce sa na ulici Lindenstrasse. Obdobie najväčšieho prenasledovania a vyvražďovania Židov tu architektonicky „zmapoval“ americký architekt poľského pôvodu, Daniel Libeskind. Nevytvoril len priestory pre klasické informačné expozície, ale aj sugestívne zastávky, ktoré človeka nútia k zamysleniu a vcíteniu sa do kože obetí nacizmu, ako sú Veža holokaustu, Schalechet (Opadané lístie) či Záhrada exilu. Keď chcete zažiť niečo, čo sa vás hlboko dotkne, určite múzeum navštívte.

Berlín zhora

Od Pamätníka holokaustu vás kroky povedú k notoricky známej Brandenburskej bráne, postavenej už začiatkom 18. storočia v štýle aténskej Akropoly. Táto pamiatka s piatimi prejazdmi je priesečníkom dvoch hlavných tried – Ulice 17. júna a triedy Unter den Linden (Pod lipami). Len kúsok odtiaľto leží budova Ríšskeho snemu (Reichstag), kde sídli nemecký parlament. Patrí k preplneným turistickým atrakciám, takže sme ju pôvodne vôbec nechceli navštíviť. Jeden známy nás však presvedčil, že na sklenú kupolu sa naozaj oplatí vystáť rad.

Nie je to síce najvyššie položená vyhliadka v meste, ponúka však nádhernú 360-stupňovú panorámu Berlína a navyše aj skvelé architektonické divadlo, ktoré si najlepšie vychutnáte počas slnečného dňa alebo v noci. Uprostred priehľadnej kupoly vymyslel tvorca tohto diela, britský architekt Norman Foster, zrkadlovú skulptúru podobnú lieviku, od ktorej sa odráža všetko navôkol, takže priestor sa podobá obrovskému kaleidoskopu. Po obvode kupoly tiež vedú rampy, ktorými sa dostanete až k vrcholu dómu, kde je umiestnená vyhliadková plošina.

Reichstag Berlín
Nová sklená kupola Reichstagu vznikla v roku 1999 a s výnimkou sviatkov je otvorená denne od 8:00 až do polnoci.

Milujete výšky? Potom podniknite aj výlet na najvyššiu vyhliadku Berlína – televíznu vežu s výškou 368 metrov, ktorá sa vám bude stopercentne tlačiť do zorného poľa na viacerých miestach tejto metropoly. Ak ste zberateľom „selfíčok“, vyhľadajte aj pôsobivú hliníkovú 30-metrov vysokú skulptúru The Molecule Men, ktorá sa týči na rieke Spréva v blízkosti mosta Oberbaum už od roku 1999. Ide o sochu troch vzájomne sa objímajúcich ľudských postáv, ktoré symbolizujú tri berlínske štvrte – Treptow, Kreuzberga a Friedrichshain.

The Molecule Man Berlín
V pozadí súsošia The Molecule Man, ktorého autorom  je americký umelec Jonathan Borofsky, sa vyníma slávna televízna veža.

Zaparkujte v parku

Ak riešite, ako sa budete prepravovať mestom, určite stavte na bicykel. V Berlíne je to najspoľahlivejší dopravný prostriedok. Cyklisti sú tu maximálne rešpektovaní, takže im za žiadnych okolností nevstupujte do vyznačenej trasy. Bicykle si ľahko zapožičiate, napríklad prostredníctvom služieb, ako sú Nextbike.com, Berlinonbike.de alebo Rentabike.com, prípadne využite bicykle známeho reťazca Lidl-bike.de. Požičanie stojí okolo 8 – 10 eur na deň, v niektorých prípadoch sa však pripravte na depozit od 50 do 200 eur, ktorý vám po jazde, samozrejme, vrátia. Takto si môžete požičať aj skúter, motorku či dokonca auto. Ak chcete byť skutočne štýloví, povozte sa na retro modeloch trabantov, ktoré poskytuje služba Trabi Safari.

Bicyklovanie v Berlíne
Ak vás bolia nohy, požičajte si bicykel. V Berlíne sa s týmto dopravným prostriedkom dostanete všade. Foto: Philip Koschel/VisitBerlin

Berlín je mestom parkov. Verili by ste, že ukrýva až 2 500 verejných záhrad? Sú skvelé nielen na behanie, crossfit či cvičenie jogy, ale aj na organizovanie piknikov, ktoré sú obľúbené najmä v parkoch TempelhofTreptower. Najznámejším parkom je však Tiergarten, v ktorom sa okrem 22 kilometrov chodníkov a cestičiek nachádza aj verejná zoo. K pokojnejším zeleným plochám, ktoré sú obľúbeným miestom najmä pre rodiny s deťmi, patrí napríklad Volskpark Wuhlheide. Titulom vôbec najväčšieho parku na svete sa s plochou 386 hektárov pýši Tempelhofer Feld. Hoci, názov „park“ nie je úplne výstižný. V skutočnosti totiž ide o veľkú trávnatú plochu, ktorá bola kedysi areálom letiska.

Tempelhof park v Berlíne
Park Temeplhof bol kedysi funkčným letiskom. Foto: Philip Koschel/VisitBerlin

Patríte k milovníkom thajskej kuchyne? Potom cez víkend zamierte do Preußenparku v štvrti Wilmersdorf. Domáci ho familiárne nazývajú Thai Park, pretože sa tu dlho schádzala thajská komunita, aby si pripravovala tradičné jedlá zo svojej domoviny pod holým nebom. Postupne sem začalo zo zvedavosti prichádzať veľa Berlínčanov, takže Thajčania svoje pokrmy kvôli veľkému záujmu ochotne predávajú. Kúpite tu nielen pad thai a jedlá na kari, ale aj pravé thajské pivo – a väčšina jedál vás nebude stáť viac ako päť eur! K alternatívnym zážitkom patrí aj návšteva „plážového“ baru Badeschiff. Jeho súčasťou je piesková pláž, ale aj 30-metrový bazén vybudovaný priamo na Spréve.

Treptower park v Berlíne
Treptower Park so svojím Sovietskym vojenským pamätníkom patrí k najobľúbenejším zeleným plochám v Berlíne. V júli 1987 sa tu konal vôbec prvý open-air koncert kapely zo západného sveta (Barclay James Harvest) v bývalej Nemeckej demokratickej republike.

Bez kávy ani na krok

Mohli by ste si myslieť, že v Nemecku sa všetko bude točiť okolo dobrého piva. Samozrejme, nie sme v Mníchove, ale v skutočnej mekke umelcov, hipsterov a digitálnych nomádov. Preto si tu prídu na svoje všetci, ktorí holdujú kvalitnej káve. Najfotogenickejšou kaviarňou Instagramu je zrejme Café Anna Blume. Vznikla spojením kaviarne a kvetinárstva a ponúknu vám tu raňajky servírované na štýlovom etažéri.

Happy Baristas Berlín
Jedna z najlepších kaviarní v Berlíne, Happy Baristas, sa zameriava nielen na kávu, ale aj moderné kávové drinky. Na obrázku punč Coffee House Punch servírovaný s nitro kávou. Foto: Happy Baristas

Ak ste však skutoční fajnšmekri a zaujímate sa o takzvané „third-wave“ kaviarne, navštívte najmä podnik Bonanza Coffee Roastery, ktorý ako prvý v Berlíne zaradil do svojej ponuky kávu tretej vlny. K prevádzkam tohto charakteru sa tiež zaraďuje aj Coffee Profilers na Karl Marx Alee alebo Happy Baristas, kde si môžete vybrať aj odvážne kávové drinky, vrátane nitro kávy. Dobrú povesť má aj kaviarnička Einer Dieser Tage v štvrti Moabit so svojimi úžasnými waflami a zmrzlinami či Populus Cafe, ktorá servíruje kávu zo škandinávskych pražiarní. Za najlepšiu coworkingovú kaviareň zasa mnohí považujú St. Oberholz.

Bedeker v podobe chutnej trinástky

Urobiť výber berlínskych podnikov, kde sa dá naozaj dobre najesť, je mimoriadne ťažké. Hlavné mesto Nemecka sa môže pochváliť obrovskou spleťou kultúr, čo sa prejavuje aj v jeho pestrej jedálnej ponuke. Citeľná je tu turecká, arabaská, ale aj židovská či vietnamská kuchyňa. Sklamaní určite nebudú ani vegetariáni či vegáni, pretože v Berlíne zaručene nájdu veľký počet bistier a reštaurácií, ktoré majú v ponuke výlučne bezmäsité a neživočíšne pokrmy. A ktoré sú najobľúbenejšie?

  • Zenkichi – najlepšia japonská reštaurácia v Berlíne ponúka delikátnu čiernu tresku, najjemnejšie tofu a prvotriedny výber saké.
  • The Pier – vyberané menu tradične vyrábaných pív a až 15 druhov čapovaného piva dopĺňajú chutné „snacky“ z baru.
  • Kumpel & Keule – vďaka prvotriednemu mäsiarstvu sa Markthalle Neun stala doslova epicentrom kvalitného jedla. Mäsko vám tu nielen predajú, ale rovno aj ugrilujú.
  • Dóttir – reštaurácia v škandinávskom duchu je najlepšou voľbou, ak máte chuť na kvalitné a moderne poňaté jedlá z rýb.
  • Chicha – miesto, kde sa dá ochutnať skvelá peruánska kuchyňa, predovšetkým úžasné ceviche (pokrmy z rýb marinovaných v limetkovej šťave) alebo miešané drinky z juhoamerických destilátov pisco.
  • Maroush– stiesnené pomery tejto mini reštaurácie s rýchlym občerstvením vyvažuje delikátna chuť kebabu.
  • Kanaan – izraelsko-pakinstanská reštaurácia vás so svojimi cícerovými hodmi poteší najmä v chladných zimných dňoch.
  • Rawtastic – prvá čisto raw vegánska reštaurácia v Berlíne ponúka také špeciality, ako je pizza s krémom z kešu orieškov. Degustačné menu s piatimi chodmi vás vyjde na 14 eur.
  • Rootz – vegatariánsky fast-food má v ponuke skvelé vrchovato naložené bezmäsité burgery pripravované s domácim pečivom, či dokonca vegánsku kari klobásku.
  • Daluma – hipsterské bistro s excelentným výberom zdravých džúsov a smoothies, açaí mís alebo šalátov, ktoré si môžete sami namiešať podľa chuti.
  • Viasco – vegánska reštaurácia s takým úžasným bufetom zdravých jedál a príloh, že bez rezervácie sa do nej takmer nemáte šancu dostať.
  • District Mot – malá reštaurácia s autentickou atmosférou saigonského pouličného bistra vám naservíruje skvelú polievku Pho či chrumkavý sendvič Bhan Mi.
  • Burgermeister – kuriózne rýchle občerstvenie v Kreuzbergu vybudované na mieste bývalých verejných toaliet si vás získa svojimi preslávenými burgermi.
Daluma Berlín
Príjemný škandinávsky ladený interiér hipsterského bistra Daluma. Foto: Daluma Berlin

Bláznivá nonstop párty

Ako hovorieval David Bowie, Berlín je „najväčšia kultúrna extravagancia, akú si dokáže človek predstaviť“.  Ak ste sa teda ocitli v meste na Spréve, musíte bezpodmienečne zabudnúť na spánok a vrhnúť sa do víru nikdy nekončiacej zábavy. Pripravte si však peňaženku, do väčšiny klubov sa platí vstupné minimálne 10 eur. Záťahy tu neraz trvajú až do neskorých ranných hodín, pretože mnoho prevádzok je otvorených nonstop. Vďaka tomu sa tiež nemusíte báť, že ráno po prebdenej noci nedostanete svoju šálku kávy a niečo pod zub. Od roku 1978 tu napríklad funguje slávna Schwarzes Café, ktorú nájdete pri zoologickej záhrade parku Tiergarten. K jej stálym klientom vraj patrili aj David Bowie či Iggy Pop.

Club de Visionnaere Berlín
Vyhľadávaný Club de Visionaere, ktorý sa nachádza medzi Treptower Parkom a Kreuzbergom, nájdete ľahko podľa malej tehlovej budovy a terasy položenej na kanáli. Foto: Philip Koschel/VisitBerlin

A ktoré kluby sa oplatí navštíviť? Watergate, Club de Visionaere, Suicide Circus alebo rúškom tajomstva zahalený Berghain, do ktorého sa nemusíte dostať ani po hodinách čakania. Vstupenkou je tu však veľmi špecifický dress code, ktorý sa snažilo opísať už množstvo módnych blogerov. Vyskúšať v praxi si to však musí každý sám. 🙂 K osobitým zážitkom patrí aj návšteva nočného klubu Stattbad Wedding, ktorý vznikol v priestoroch bývalej plavárne. Ak sa vám páčia párty s výhľadom, zamierte radšej do baru Klunkerkranich, situovaného na najvyššom podlaží niekdajšieho parkovacieho domu Neukölln Arcaden, alebo do Monkey Baru, ktorý obsadil najvrchnejšie poschodie hotela 25hours Hotel Bikini.

Bez úlovku neodídeš

Ak niečo Berlínčania naozaj milujú, sú to vintageretro. Takže po búrlivej sobotnej noci určite pozbierajte zvyšky energie a choďte nakupovať. Ľudia sa tu obliekajú svojsky a originálne, s vervou kombinujú súčasné a second-handové kúsky a sú na to patrične hrdí. Ku skvelým obchodom, kde zoženiete naozaj dobré vintage kúsky, patria napríklad XVII, Pick &  Weight, Made In Berlin, Garments Vintage Clothing alebo Sterling Gold. Ak máte chuť pozrieť si niečo z domácej tvorby, navštívte predajňu Konk. Trošku iný zážitok ponúka obľúbený turecký trh v časti Neukölln a, samozrejme, Mauerpark. Každú nedeľu sa tu okrem rôznych koncertov, predstavení a karaoke vystúpení konajú aj veľké trhy, kde nájdete starožitnosti a retro úlovky od výmyslu sveta.

Trh v Mauerparku
Chcete si z Berlína odniesť niečo na pamiatku? Obchodom so suvenírmi sa veľkým oblúkom vyhnite a radšej preskúmajte trh v Mauerparku. Možno sa vám pošťastí a nájdete aj dizajnovú vychytávku z bývalého východného Nemecka.

Na Berlíne je skvelé aj to, že tu na každom rohu doslova „zakopnete“ o umenie. Streetartové výtvory pokrývajú múry i fasády domov a viaceré sú dokonca súčasťou galerijných inštalácií. Ak chcete vidieť diela uznávaných streetových umelcov, presuňte sa do galérie Urban Spree, ktorá sa nachádza na konci ulice Friedrichshain. Veľká industriálna budova pokrytá umeleckými výtvormi má plochu takmer dvoch kilometrov štvorcových a dokonca aj vlastnú piváreň. Nadšenci umenia by si nemali  nechať ujsť ani Kunstquartier Bethanien, Galerie Crone, The Pool Gallery, KW či pozoruhodnú expozíciu Boros Collection s 5 poschodiami a 120 miestnosťami, ktorá patrí súkromnému zberateľovi umenia Christianovi Borosovi.

Kunstquartier Bethanien Berlín
Ak chcete zažiť alternatívne umenie na jednom mieste, poteší vás Kunstquartier Bethanien. Zvonku vyzerá ako historická budova, sídli totiž v priestoroch bývalej nemocnice, vo vnútri nájdete celý rad moderných umeleckých expozícií.

Berlín je mesto, ktoré si musí zamilovať každý človek so slobodnou dušou a kreatívnym náhľadom na svet. Má atmosféru ako žiadna iná metropola na svete. Snáď najlepšie to raz vystihol americký profesor Hiroshi Montomura: „Berlín spája kultúru New Yorku, dopravný systém Tokia, prírodnú scenériu Seattlu a historické poklady, ako inak, samotného Berlína.“ Zažiť to však môžete len na vlastnej koži. 🙂

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Grécko Letná dovolenka

Pelion, letné sídlo antických bohov

0
Pozvánka

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika! V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia

0
Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Zahraničie

Zaži Dubrovník a vydaj sa po stopách Game of Thrones

Navigácia

Magazíny