Plánujete cestu s domácim miláčikom? Na toto nezabudnite!

Mať domáceho miláčika a zároveň si plniť cestovateľské sny sa mnohým môže zdať nepredstaviteľné. Väčšina z nás svojho psíka či mačku zverí do rúk rodiny, priateľov či profesionálov v hoteloch pre domáce zvieratá. Čo ale robiť, ak plánujete dlhšiu cestu a svoje milované zvieratko chcete vziať so sebou?

Cestovanie so psom
Zistite si svoje povinnosti ešte pred tým, než svojho miláčika zbalíte na cestu.

Aj váš miláčik potrebuje cestovné doklady

Pas pre spoločenské zviera (pes, mačka, fretka) získate od svojho veterinárneho lekára. V ňom sú uvdené údaje o majiteľovi, číslo mikročipu a informácie o podstúpených očkovaniach. Podmienky na cestovanie so zvieraťom sa líšia od krajiny ku krajine. Je dobré sa informovať vopred.

Rátajte s týmito povinnosťami:

  • mikročip,
  • platné očkovanie proti besnote (menej ako 12 mesiacov),
  • pas.

V niektorých krajinách sa vyžadujuje aj:

  • testy na titer neutralizačných protilátok v krvi proti besnote,
  • veterinárny certifikát,
  • iné očkovania,
  • odčervenie pred príchodom do krajiny,
  • povolenie na vstup do krajiny.

Niektoré letecké spoločnosti či krajiny môžu dokonca vyžadovať aj potvrdenie veterinárneho lekára o dobrom zdravotnom stave zvieraťa. Rátajte aj s tým, že váš miláčik by mal mať aspoň 3 mesiace. No a treba tiež počítať s tým, že niektoré rasy, a ich kríženci, nemusia byť povolené vo vašej cieľovej destinácii.

Ako zvieratko bezpečne prevážať

Majitelia mačiek a psov určite nie sú nadšení, ak musia svojich miláčikov opustiť na letisku a nechať ich napospas letu v podpalubí. Ak máte malého psa alebo mačku, niektoré letecké spoločnosti vám povolia zviera aj na palube. Box so zvieraťom však musí spĺňať rozmerové a hmotnostné limity.

Poplatky za prepravu zvieraťa závisia od leteckej spoločnosti, destinácie aj hmotnosti. Cenníky nájdete väčšinou na webovej stránke leteckej spoločnosti spolu s ďalšími podmienkami prepravy.

Či už bude váš miláčik na palube alebo v podpalubí, musí byť umiestnený vo vlastnom boxe, kde si dokáže pohodlne ľahnúť, sadnúť, postaviť sa a otočiť sa. Box nezabudnite označiť vašim menom a kontaktnými údajmi. Ak ho ešte nemáte kúpený, pozerajte sa po takých, ktoré sú certifikované IATA, aby sa vám nestalo, že vášho štvornohého miláčika letecká spoločnosť odmietne prepraviť.

Zabudnite však na to, že sa počas prestupov zvítate. Váš miláčik si vás počká až v cieľovej destinácii. Niektoré letecké spoločnosti zabezpečia špeciálny servis a počas čakania na ďalší let sa s vaším zvieratkom poprechádzajú, vyčistia mu klietku a nakŕmia ho. Pri dlhších letoch nezabudnite pribaliť potravu, vodu, deku a obľúbenú hračku.

Pes v boxe na letisku
Spoločenské zvieratá musia byť umiestnené v boxoch, v ktorých si môžu ľahnúť, otočiť sa, posadiť sa a postaviť sa.

Ak cestujete autom, dbajte na to, aby bol váš pes zabezpečený v prípade nehody. Menšie plemená môžete držať v boxe, stredné a väčšie plemená môžete pripútať špeciálnymi popruhmi, prípadne použiť plachtu pre psy.

Pozor na karanténu

No a aby ten let nebol dosť traumatický, niektoré krajiny vyžadujú aspoň mesačnú karanténu. Podmienky sa líšia od krajiny ku krajine. Niektoré ju môžu ale nemusia požadovať. V iných s ňou rátajte celkom určite. Na kratšie dovolenky do trópov preto skutočne radšej zožeňte niekoho, kto sa vám doma o zvieratko postará. Ak sa sťahujete dlhšie za prácou, žiaľ, môže sa stať, že budete nejakú dobu od svojho miláčika oddelený.

Ako sa pripraviť na cestu

Cestovanie je stresujúce nielen pre vás ale najmä pre vaše zviera. Na cestu ho určite pripravte. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako prežiť dlhú cestu v pohode a bez stresu.

  • Váš miláčik by mal byť na box zvyknutý. Začnite s prípravou už niekoľko týždňov pred odletom. Pri privykávaní psa či mačky na box nezabudnite na pozitívnu motiváciu v podobe maškŕt.
  • Pre istotu sa poraďte s veterinárnym lekárom a zadovážte lieky na upokojenie. Ak je váš miláčik veľmi vystresovaný, môže mu to pomôcť. Malátne zvieratko však môže letecký personál považovať za choré. Preto majte radšej po ruke veterinárne potvrdenie a vysvetlenie.
  • Fretky spia väčšinu dňa, mačičky sú tiež pokojnejšie, no psíky sa vedia skutočne vystresovať. Pred cestou sa s nimi prebehnite, aby sa unavili a cestu prespali.
  • Svojho miláčika nekŕmte tesne pred cestou, aby mu neprišlo zle. Spravte odstup niekoľkých hodín. Pri dlhších letoch však k boxu pribaľte potravu.
  • Navykávajte svoje zvieratá na ruch a množstvo ľudí. Niekoľko týždňov pred cestou ich začnite brávať na miesta, kde sa to hemží ľuďmi.

Nech už sa chystáte kamkoľvek, veríme, že cestu aj s vaším miláčikom zvládnete v pohode a bez stresu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka zima Lyžovačka Novinky Praktické informácie Tip na výlet Zahraničie Zimná dovolenka

Pestrá zima vďaka lyžovačke v exotických rezortoch

0
Ázia India Novinky Praktické informácie Zahraničie

Dharamshala, Tibet v Indii

0
Cestovanie Letná dovolenka Turecko Zaujímavosti

5 miest, ktoré musíte vidieť vo východnom Turecku

Navigácia

Magazíny