Aké cestovné doklady potrebujete do rôznych krajín sveta?

Každá krajina je iná. Táto klišé veta sa netýka iba kultúry, prírody, ľudí ale aj zákonov o navštevovaní krajiny z pohľadu turistu. Turista je povinný mať pri návšteve so sebou všetky cestovné doklady, ktoré si zákony krajiny vyžadujú. Občiansky preukaz, cestovný pas a víza – toto sú cestovné doklady, ktoré sú najčastejšie potrebné. Aké nariadenia má ktorá krajina?

Pečiatky
Časy, keď sa zbierali v pasoch pečiatky sú už dávno za nami. Na cestu do mnohých krajín vám stačí občiansky preukaz.

USA

Najnavštevovanejšia krajina za veľkou mlákou. Do USA je potrebné získať víza. Okrem víz je nutné mať aj cestovný pas, ktorého platnosť musí trvať ešte minimálne 6 mesiacov po návrate. Ak ste držiteľom biometrického cestovného pasu (každý pas vydaný po 15. 1. 2008) a vaša návšteva je za účelom turistiky alebo návštevy fyzickej osoby a neprekročí 90 dní, nemusíte si vybavovať víza. Ak cestujete za účelom práce, víza sú povinné.

Anglicko

Do Anglicka nie sú potrebné víza ani cestovný pas. Stačí vám občiansky preukaz, ktorého platnosť trvá minimálne ešte 6 mesiacov po návrate z krajiny. V prípade odchodu Veľkej Británie z EÚ bez dohody bude potrebný cestovný pas. Na cestu dlhšiu než 90 dní budú potrebné víza. Aktuálne informácie o potrebných dokumentoch môžete nájsť na stránke GOV.uk

Izrael

Na návštevu tejto orientálnej krajiny je potrebné mať cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Svoj vlastný cestovný pas musia mať aj deti. Maximálny počet dní, ktorý môžete stráviť v Izraeli striktne len za účelom turistiky je 90. Po prekročení tohto počtu izraelské imigračné úrady prísne trestajú a môže vám hroziť deportácia a zákaz vstupu do krajiny.

Kapverdy

Obľubovaná dovolenková destinácia v Afrike vyžaduje od svojich návštevníkov cestovný pas a aj víza. Deti musia mať taktiež svoje vlastné doklady.

Rusko

Návšteva Ruska taktiež nepôjde bez platného cestovného pasu, ktorý musí obsahovať aj cestovné víza.

Švajčiarsko

Hoci Švajčiarsko nepatrí do krajín Európskej únie, na jeho návštevu vám stačí občiansky preukaz. Deti potrebujú svoj vlastný cestovný doklad. Platnosť všetkých cestovných dokladov musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu. Vo Švajčiarsku je povolené zdržiavať sa po dobu 90 dní v rámci jedného polroka a ak by bol tento počet dní prekročený, je nutné si požiadať o pobytné povolenie.

Thajsko

Občania Slovenskej republiky sa môžu v Thajsku zdržiavať 30 dní bez vízovej povinnosti. Na cestu do Thajska je potrebný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po opustení krajiny. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad.

Brazília a Argentína

Tieto susediace krajiny majú podobné aj nariadenia o cestovných dokladoch. Cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po opustení krajiny musia mať aj deti aj dospelí. Bezvízový vstup je možný na obdobie 90 dní za účelom turistických, obchodných a služobných ciest. Vo všetkých ostatných prípadoch je potrebné získať víza.

Krajiny Európskej únie

V krajinách, ktoré patria do Európskej únie vám pri cestovaní stačí iba platný občiansky preukaz. Deti pod 15 rokov, ktoré nemajú občiansky preukaz, musia mať cestovný pas. Väčšina z krajín Európskej únie patrí do Schengenského priestoru, teda je medzi nimi voľný pohyb osôb. Medzi tieto krajiny patrí napríklad Belgicko, Holandsko, Francúzsko, Nemecko, česko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovinsko, Rakúsko a ďalšie krajiny.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Novinky Zahraničie Zaujímavosti

Jedinečné múzeá, ktoré nájdete v Európe

0
Cestovateľské tipy Dovolenka Európa Letná dovolenka Slovensko

Tipy na letnú dovolenku na Slovensku v roku 2020

0
Zaujímavosti

Najkrajšie Airbnb ubytovania sveta

Navigácia

Magazíny