Vyberáme dovolenku

Väčšina z nás si môže dovoliť za rok len pár týždňov zaslúženého oddychu. Pri veľkom pracovnom vyťažení a z toho vyplývajúcej únave, je príjemné hodiť plánovanie dovolenky na niekoho iného. Samostatne naplánované dovolenky sú, samozrejme, vždy najlacnejšou formou cestovania, no nemusia vyjsť celkom podľa predstáv, ak nechcete ostať na cestách dlhšie, ako ste plánovali.

Stres na dovolenke
Dovolenka nám má priniesť relax, nie stres z nesplnených záväzkov cestovných kancelárií.

Pri obrovskej ponuke dovoleniek ako máme dnes, môže byť pre nás rovnako komplikované vybrať si alebo naplánovať svoju vlastnú dovolenku. Prezreli ste si už všetky brožúrky a „preklikali“ sa cez množstvo webových stránok? Ako sa však dostať cez všetky tie usmievavé tváre turistov na pozadí exotickej krajiny, aby ste zistili, ktorá agentúra ponúka to najlepšie?

Nenechajte sa nahovoriť na kúpu prvej ponuky

Uprednostnite výber toho, čo sa vám páči. Ak ste sa rozhodli cestovať s cestovnou agentúrou, nerobte tak predtým, než si spravíte riadny prieskum. Jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia nakoniec skončia na dovolenke, na ktorej sa im nepáči je ten, že sa nechali nahovoriť na ponuku, ktorá im v skutočnosti vôbec nesedí. Všetky veľké cestovné agentúry majú dohody s jedným alebo dvomi poskytovateľmi zájazdov nastavené tak, aby uprednostnili práve ich. Nenechajte sa nahovoriť na kúpu prvej ponuky, ktorú vám cestovný agent ponúkne.

Akonáhle ste sa rozhodli pre typ zájazdu, ktorý chcete, skontrolujte si informácie napísané drobným písmom. Ak traja rôzni poskytovatelia zájazdov ponúkajú tri podobne vyzerajúce zájazdy s rovnakým výhľadom a podobnými aktivitami, neznamená to, že najlacnejšia voľba je aj tá najlepšia. Rozdielnosti medzi nimi sa totižto prejavia práve v cene. Jedna ponuka môže obsahovať lôžko vo vlaku, tá druhá len sedadlo. Sú v ponuke zahrnuté návštevy všetkých hlavných pamiatok alebo len poskytuje vstupné poplatky? Ak nechcete zostať nepríjemne prekvapení, všetko si podrobne skontrolujte.

Dovolenkový let
Vždy si podrobne prečítajte, či požadovaná suma zahŕňa aj letiskové poplatky, vstupy do múzeí a podobne.

Najlacnejšie nie je vždy najlepšie

Nemýľte si zájazdy označené ako „s nami ušetríte“ alebo „základné“ za niečo hodnotnejšie, ako je ponúkaný štandard. Cestovné agentúry využívajú tieto lacnejšie verzie ako trik na zasýtenie trhu. Pri bližšom pohľade môžete zistiť, že štandardný zájazd ponúka lepšiu hodnotu. Ak počítate drobné, môže sa zdať, že vďaka lacnejšiemu zájazdu môžete aj slušne ušetriť.

Berte však na vedomie, že tieto nízko rozpočtové verzie môžu zahŕňať nielen oveľa menej kvalitné ubytovanie a dopravu, ale aj nesplnenie si záväzkov, pokiaľ ide o dovolenkové aktivity či prehliadky pamiatok. Agentúry často ohýbajú tento fakt tvrdením, že vám poskytnú väčšiu slobodu, pretože si sami vyberáte, za čo zaplatíte. Musíte sa však sami seba spýtať – oplatí sa viac navštíviť Atény a nevidieť Akropolu, alebo ísť radšej do Jordánska a neplatiť za obhliadku Petry? Pokiaľ nemáte v úmysle celú dovolenku preležať na hotelovej izbe, môže sa stať, že nakoniec zaplatíte viac, ako by ste minuli na štandardný zájazd s rovnakou spoločnosťou.

Šťastná rodina na dovolenke
Rodinná dovolenka má byť chvíľami, ktoré vás nabijú energiou na celý rok, preto vyberajte múdro.

Povedzte nie príplatkom

Aby ste ušetrili nejaké peniaze, neobjednávajte si dopravu z letiska cez agentúru, ktorou cestujete. Osobný taxík rezervovaný cez agentúru je drahší, ako regulárna taxi služba na letisku alebo kyvadlová autobusová doprava. Na druhej strane, ak si chcete priplatiť za prípadne ušetrené nervy na letisku, taxík si predsa len rezervujte. To isté platí aj pre ubytovanie, v ktorom budete bývať pred a po výlete. Vždy je lacnejšie rezervovať si ubytovanie na vlastné meno priamo cez hotel alebo jeho webovú stránku.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zahraničie

Transsibírska magistrála

0
Cestovanie Nemecko Novinky

Berlín – extravagantný, uvoľnený a jednoducho „cool“

0
Česká republika Cestovanie Mestá

Český Krumlov, mesto mnohých zážitkov

Navigácia

Magazíny