Autom do Talianska – všetko čo potrebujete vedieť

Taliansko je obľúbená dovolenková destinácia mnohých Slovákov. Čaká vás cesta autom do Talianska? Prečítajte si naše rady a tipy o tom, čo všetko na ňu potrebujete. Na cestu autom do Talianska sa treba dôkladne pripraviť.

Pripravte sa na cestu

Pár dní alebo maximálne deň pred odchodom dôkladne skontrolujte všetky vaše doklady, poistenia a iné papierovačky. Vaše auto taktiež dôkladne skontrolujte a natankujte plnú nádrž, benzín na diaľnici je naozaj drahý.

Úzke uličky
Ak sa chystáte do menšieho mestečka a máte ubytovanie v centre, myslite na to, že uličky v Taliansku sú väčšinou úzke.

Nepodceňujte únavu

Máte pred sebou dlhú cestu. Uprednostnite cestovanie ráno, kedy je váš organizmus plne oddýchnutý. Káva a energetické nápoje síce odložia únavu na neskôr, no nikdy ju úplne nepotlačia. Pokiaľ pociťujete únavu radšej na chvíľu zastavte na odpočívadle a zavrite aspoň na polhodinu oči. Dobrým riešením je aj striedanie vodičov. Ak sa vo vašom aute nachádza viac ako jeden vodič, prestriedajte sa. Čím dlhšie sa neustále sústreďujete na cestu, tým viac klesá vaša skutočná pozornosť.

Pozornosť
Udržujte sa počas celej cesty v pozore.

Spravte si zastávku

Ak sa chystáte na dovolenku do spodnej časti talianskej čižmy, zvážte jednodňovú zastávku v meste na severe Talianska. Zastávka vám pomôže načerpať nové sily a zároveň spoznáte ďalšie nové miesto. Na severe Talianska máte na výber hneď z niekoľkých vábivých zastávok. Jednodňový výlet si môžete spraviť v Benátkach, Udine, Miláne, Bologni, Janove alebo v toskánsku.

Pravidlá cestnej premávky

Aj keď Taliani sú známi tým, že nedodržujú pravidlá cestnej premávky, vy sa k nim nemusíte pridať. Každé auto musí mať počas jazdy zapnuté stretávacie svetlá. V aute sa musí nachádzať výstražný trojuholník a vesty pre pasažierov. Používanie mobilu je počas šoférovania zakázané. Nezvyčajným pravidlom je, že používanie klaksónu by malo byť obmedzené na minimum. Za prekročenie maximálnej rýchlosti udeľujú talianski policajti mastné pokuty, takže si svoju rýchlosť dôkladne sledujte.

Skútre
V Taliansku sú skútre tak frekventované, že vám budú jazdiť aj po kapote.

Cestné poplatky

Cesta do Talianska je zvyčajne časovo aj fyzicky náročná, a preto sa neoplatí veľmi špekulovať a vyhýbať sa dialničným poplatkom cez rôzne obchádzky. Pokiaľ pôjdete už na Slovensku cez diaľnicu, 10-dňová známka stojí 10 eur. 10-dňová rakúska diaľničná známka stojí 9 eur. V Rakúsku môžete platiť mýto za prejazdy vybraných špeciálnych úsekov. Vopred si zistite, či cez jeden z nich pôjde vaša trasa.

Na Talianskej diaľnici sa platí mýto po prejdení určitého úseku cesty. Približná výška diaľničného poplatku v tejto krajine je 5 až 7 eur. Pri platení mýta sa snažte postaviť do kolóny, ktorá využíva platobnú kartu. Tieto kolóny sa zvyčajne hýbu rýchlejšie, keďže nemusíte jednať s človekom v búdke a ani manipulovať s hotovosťou.

Tolerancia alkoholu

V Taliansku je pri šoférovaní povolená istá miera alkoholu v krvi. Povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Pokiaľ by došlo ku porušeniu hranice a alkohol v krvi by bol viac ako 1,5 promile, môže vám byť odobratý vodičský preukaz, ale taktiež vám hrozí aj väzba.

Núdzové čísla

Polícia: 113

Záchranná služba: 118

Hasiči: 115

Slovenské veľvyslanectvo: 003906/367 151

Základné talianske frázy

Áno – Si

Nie – No

Prosím – Per favore

Ďakujem – Grazie

Ahoj – Ciao

Dobré ráno – Buongiorno

Dovidenia – Arrivederci

Prepáčte – Scusa

Tlačiť – Spingere

Ťahať – Tirare

Pri ceste autom do Talianska rozhodne nenechávajte nič na poslednú chvíľu. Máte pred sebou dlhý čas, ktorý musíte stráviť v aute, tak sa snažte spríjemniť si ho čo najviac ako sa dá. Šťastnú cestu!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR článok

Aká je súčasná situácia v Thajsku?

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Európa Mestá Tip na výlet Zahraničie Zaujímavosti

Urbex tipy: Opustené miesta v Európe so strašidelnou atmosférou

0
Pozvánka

V Arménsku, Gruzínsku a Náhornom Karabachu po prvýkrát plne docenil svoj zvyk nerobiť si žiadne plány. Excentrický pútnik Ladislav Zibura príde do Bratislavy

Navigácia

Magazíny