Bavorsko – dokonalosť Álp a Hitlerov pach

Impozantné Bavorské Alpy, rozprávkovo čisté jazero Königsee, nádherné výhľady a Hitler. Zdá sa vám to ako zvláštna kombinácia?

Najradšej podnikám také cesty, pri ktorých jasám nad prírodou a zároveň si doplním historické pozadie vedomostí. Keď na vlastné oči vidím veci, o ktorých som čítala alebo som sa o nich učila. Presne tak sme namiešali aj tento Ausflug nach Deutschland. Ak máte pred sebou voľný víkend a neviete, čo s časom, skúste sa inšpirovať. Z Bratislavy sa do Bavorska dostanete za takých päť hodiniek. A krása sa začína…

Berchtesgaden
Budete mať Alpy priamo pred očami, a aj tak tomu nebudete veriť.

Berchtesgaden

V úplne spodnej časti, na juhu Nemecka, sa nachádza slobodný štát Bavorsko, ktorý je nielen najväčší zo všetkých ostatných spolkových krajín Nemecka, ale je aj najbohatší. Sídlia tu automobilky BMW, Audi, ale aj Adiddas a Puma, takže je vám to jasné. 🙂 No, Bavorsko je bohaté aj po inej stránke. Čím ste k nemu bližšie, tým väčší problém máte šoférovať, pretože scenéria, ktorá sa vám odohráva pred očami, vyzerá ako nekonečne dlhá tapeta. To predsa nemôže byť realita! Prvá naša zastávka bola Národný park Berchtesgaden a Berchtesgadener Land. Oblasť, z ktorej máte na skok do Salzburgu, vám ponúkne pohľad na ich typické, drevené domčeky, ktoré zdobili muškáty najrôznejších farieb. Všetky tie zamilované filmy z nemeckého prostredia od Rosamunde Pilcher sa neodohrávali vo vymyslenej kulise. Berchtesgaden je presne taký, aký ho máte možnosť vidieť vo filmoch. Typická alpská architektúra vám pošteklí zmysly.

Bavorské Alpy
Alpská scenéria zaručene nakŕmi vašu dušu.

Orlie hniezdo bez orla

Príroda je v tejto oblasti krásna, to je jasné. No práve tu stojí Hitlerova chata, na ktorej spriadal svoje zverské vyvražďovacie plány? Ok, poďme tam! Bola by škoda uspokojiť sa iba s prírodou, keď sme pri zdroji. Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo) je známe Hitlerovo sídlo. Dostal ho na svoje 50. narodeniny a poviem vám, že takýto darček by som neodmietla. Keď sa dostanete až hore, vidíte do vzdialenosti 200 km, takže máte Nemecko ako na dlani. Vyviezli sme sa k nemu špeciálne upravenými turistickými autobusmi, pretože cesta je naozaj kľukatá. (Samozrejme, dá sa ísť aj peši. Trvá to však tri hodiny a je to náročná túra so stúpaním ako hrom.) Ak dosiahnete výšku 1 834 metrov nad morom, ste na mieste. Presúvate sa do výťahu, ktorý tvorili sedadlá so zelenou kožou a steny zo zrkadlovej mosadze. Do výťahu tlačia veľmi veľa turistov, je to nechutné, dotýkame sa jeden druhého rôznymi časťami nášho tela a nekompromisný Nemec bez úsmevu volá ďalších so slovami: “Noch, noch!” (Ešte, ešte… pozn. redakcie). V mysli som sa dostala do obdobia plynových komôr a chcela som ujsť.

Nemecko
Z Orlieho hniezda máte Nemecko ako na dlani.

Po 124 metroch z výťahu vystúpite. Dýchate svieži vzduch a kocháte sa výhľadom. Wau. Hitler sa musel v hrobe obracať, keď videl, ako si na mieste, ktoré patrilo len jemu a jeho vyvoleným, dopriavajú Arabi, Japonci, dokonca aj černošky kávu a bavorskú klobásu. A dobre mu tak! Tento mužíček z histórie však Orlie hniezdo navštívil asi len 10-krát. Trpel závratmi, rozumej bál sa výšky, a tak sa stretával so svojimi kumpánmi v Obersalzbergu, z ktorého štartovali spomínané turistické autobusy. Keď si vyriešite vnútorné monológy ohľadom obrovských čísel nezmyselných obetí a znechutene pokrútite hlavou nad vyvyšovaním jednej rasy nad druhú, dáte krásnej krajine opäť šancu.

Rozprávkové jazero a Bavorské Alpy

Museli sme veľmi poslúchať, keď sme si zaslúžili takýto výhľad. Jazero Königsee má smaragdovú farbu a je jedno z najčistejších jazier v celej Európe. Podobá sa nórskym fjordom a aby zostalo aj naďalej také priezračne čisté, je na ňom dovolená len plavba loďami s elektromotorom, s veslami alebo s pedálmi. Odporúčame zakúpiť si okružnú plavbu po jazere, stojí to za to. Zvoliť si môžete malý alebo veľký okruh a ten veľký nás stál približne 17 €. Počas jazdy sa vám o program stará kapitánova pravá ruka – avšak, o histórii jazera rozpráva po nemecky. To bolo pre mňa nepochopiteľné, vzhľadom na to, že Nemcov bolo na lodi minimum. Posádku tvoril samý Slovák, Čech, Španiel, Arab, Číňan či Japonec, ktorí z prednášky nemali nič. Možno by som volila anglický jazyk alebo slúchadlá s prekladom podľa potreby.

konigsee
Plaviť sa po jednom z najčistejších jazier v Európe je tiež skvelý zážitok.

Ale čo si budeme hovoriť. Bavorské Alpy spolu so všetkým, čo nám ponúkajú, jednoducho nemôžete na svojej ceste za zážitkami odignorovať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Čierna Hora Zahraničie

Slza Európy – kaňon na rieke Tara

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

8 tipov, ako zvládnuť dlhý let v pohode a v zdraví

0
Cestovanie Čierna Hora Zahraničie Zaujímavosti

Skadarské jazero – najväčšie jazero Balkánu

Navigácia

Magazíny