Baskicko – more, architektúra a pintxos

Keď sa povie Španielsko, väčšina ľudí si vybaví Barcelonu, Madrid, Valenciu, ostrovy ako Ibiza či Malorka, prípadadne Kanárske ostrovy. Baskicko na severe krajiny nepatrí k najnavštevovanejším regiónom Španielska. Predsa len je o kúsok daždivejšie než zvyšok krajiny, ponúka však vynikajúcu kuchyňu, nádherné výhľady a architektonické skvosty.

Ak budete počuť v Baskicku zvláštny jazyk, ktorý sa nijako nepodobá španielčine, nepanikárte. Stále ste v Španielsku. Domáci sú väčšinou bilinguálni. Rozprávajú jazykom Euskera a španielčinou. Nikto však netuší, odkiaľ Euskera pochádza. S angličtinou je to tu slabšie.

Bilbao a slávny Guggenheim

Hlavné mesto Baskicka, Bilbao, poznajú nadšenci futbalu cez športový klub Atletico Bilbao a priaznivci architektúry a umenia zas cez svetoznáme múzem Guggenheim, ktoré navrhol jeden z najlepších architektov na svete, Frank Gehry. Známy je tzv. Guggenheim efekt. Netradičné múzeum zvýšilo záujem o mesto nielen zo strany turistov, ale aj investorov. Bilbao šikovne spája dva svety, ten minulý a ten budúci. Na relatívne malej ploche tu nájdete historické budovy aj architektonické skvosty, ktoré vás zavedú do budúcnosti. Ak máte radi úzke starobilé uličky, navštívte čas Casco Viejo. No a ak si chcete užiť nákupy a moderné centrum, Moyua je vaša destinácia.

Bilbao Guggenheim múzeum
Múzem Guggenheim preslávilo Bilbao. Majstrovské dielo Fanka Gehryho obdivujú turisti z celého sveta.

Bilbao neleží priamo pri mori, ale stačí nasadnúť na metro a o 20 minút ste na pláži v menšom mestečku Getxo. Okrem rybích špecialít a všadeprítomných pintxos (tapas) si určite vychutnajte lokálne baskické víno. Surferi si prídu na svoje na plážach Sopelana či Plentzia.

San Juan de Gaztelugatxe

Jednou z najobľúbenejších atrakcií Baskicka je prechádzka ku kláštoru San Juan. Ten je väčšinu roka, okrem leta, zatvorený. No neuveriteľný výhľad si užijete zadarmo a kedykoľvek. More je tu väčšinou rozbúrené a poriadne naráža do skál. Ku kláštoru sa dostanete cez 241 schodov. Keď už dorazíte na vrchol, zazvoňte na zvon pred kostolom trikrát a zaželajte si niečo. Podľa legendy by sa vám to malo splniť.

San Juan de Gaztelugatxe Baskicko
Prechádzka ku kláštoru San Juan ponúka neuveriteľné výhľady.

San Sebastian a krásne pláže

San Sebastian je najdrahším mestom Španielska a vraj aj jedným z najkrajších. Každoročne sa tu na jeseň koná medzinárodný filmový festival, na ktorom nechýbajú ani hviezdy strieborného plátna. Pri návšteve San Sebastian sa určite prejdite po El paseo Nuevo. Cesta začína v prístave a končí pri paláci Kursaal. Naskytnú sa vám krásne výhľady, no a ak je more búrlivé, trochu sa zamočíte. V časti La parte vieja si zas užijete atmosféru historického centra, kvalitné víno a pintxos.

Zo San Sebastian je to len na skok do francúzskej časti Baskicka. Ak je francúžština vašou silnou stránkou, je dosť možné, že sa s ňou dohovoríte aj v San Sebastian.

Pintxos Baskicko
Pintxos alebo inak nazývané tapas sú lokálnou pochúťkou. Nájdete ich takmer v každom bare a s rôznou oblohou. Najlepšie chutia s pohárom lokálneho vína.

Vitoria, miláčik architektov

Obľúbeným mestom je Vitoria, nenápadné a často prehliadané mesto. Nemá síce dramatické pláže ani svetoznáme múzeá, no architekti aj turisti ju milujú. A nielen oni. Nájdete tu stredoveké historické centrum. No a ako to už je v celom Baskicku, aj tu je dizajn dôležitý. V meste sa mieša nové aj staré, a to v absolútne funkčnom a estetickom prevedení. Naozaj sa to dá.

Rybárske mesto Lekeitio

Lekeitio patrí k najčarovnejším miestam Baskicka. V minulosti to bolo miesto známe vďaka odvážnym lovcom veľrýb. Tie sa našťastie poučili a z oblasti sa vytratili. Rybárska tradícia tu však žije dodnes. Ak máte radi ryby a morské plody, v Baskicku budete ako v raji. No a v Lekeitio ani nehovoriac. Krásne pláže a pohodová atmosféra vás dostanú.

Baskicko toho ponúka oveľa viac. Milo vás prekvapia mimoriadne priateľskí domáci, chutné jedlo, vynikajúca a večne usmiata obsluha a aj to, že každé auto vám ako chodcom, pri prechode zastaví.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Čierna Hora Zahraničie

Slza Európy – kaňon na rieke Tara

0
Cestovanie Novinky Rozhovory

O odvahe, otvorenej mysli a výbornom jedle. Rozhovor so Street Food Hunters

0
Cestovanie Grécko Letná dovolenka

Pelion, letné sídlo antických bohov

Navigácia

Magazíny