Dovolenka v Bulharsku – všetko, čo potrebujete vedieť

Bulharsko sa každoročne teší prílevu slovenských turistov. Cenovo patrí k najlacnejším destináciám a ponúka krásne piesočné pláže, historické mestá a zábavu. Bulhari sú nám kultúrne blízki a ich jazyk je nám relatívne zrozumiteľný. Ak nedisponujete obrovským rozpočtom a z letnej dovolenky chcete vyťažiť čo najviac, určite pouvažujte nad Bulharskom.

Obľúbené destinácie

Nesebar

Nesebar, krásne historické mesto, je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Pri prechádzke v starých uličkách sa prenesiete do časov dávno minulých. Nájdete tu drevené domčeky aj stredoveké kostoly so vzácnymi freskami. Nesebar je však aj moderným letoviskom. Čakajú vás tu pekné a čisté pieskové pláže, nočné kluby, bary a atraktívne hotely. V reštauráciách môžete ochutnať čerstvé ryby či mušle, a okrem plávania môžete vyskúšať rybačku či potápanie.

Prístav v meste Nesebar
Prístav v meste Nesebar.

Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie je najväčším letoviskom v Bulharsku a zároveň jedným z drahších. 7 km dlhá piesková pláž a pozvoľný prechod do mora robí zo Slnečného pobrežia vynikajúcu alternatívu pre rodiny s deťmi. Zo Slnečného pobrežia sa môžete peši prejsť aj do letovísk Sveti Vlas a Nesebar. Letovisko leží na rovine.

Zlaté piesky

Bratislavské Zlaté piesky sa nedajú ani len porovnať s tými bulharskými. Ako už názov napovedá, piesok na pláži má zlatú farbu. Zlaté piesky sú najväčším letoviskom na severnom pobreží Čierneho mora a teda sú vhodnejšie pre dovolenkárov, ktorí preferujú rušnejšie lokality a nočný život. Letovisko sa nachádza na svahu a je obklopené prírodnou rezerváciou.

Sozopol

Sozopol je svojou romantickou atmosférou a históriou podobný Nesebaru. Nájdete tu malé vydláždené uličky a tradičné drevené domčeky. Pláž sa nachádza na okraji historickej časti mesta a centrálneho parku. Rovnako ako aj v iných bulharských letoviskách, je tu nespočetné množstvo diskoték.

Sozopol
Pohľad na pláž v letovisku Sozopol.

Varna

Vo Varne na vás čakajú múzeá s bohatými expozíciami, historické pamiatky, ale aj aktívny nočný život. K zaujímavostiam mesta patrí komplex verejných rímskych kúpeľov či morský park (Pirmorskyj park), v ktorom sa nachádza ZOO, delfinárium, námorné múzem a akvárium Čierneho mora.

Vodné športy vo Varne
Vodné športy vo Varne.

Albena

Stovky metrov široké pláže v Albene patria k európskej špičke. Dovolenkára nadchne plytké priezračné more a zelené kopce v okolí. Albena je ideálnym miestom pre dovolenku s deťmi. Neďaleko pláže nájdete luxusné hotely s výhľadom na more. Milovníci vodných športov si môžu vyskúšať školy plachtenia alebo windsurfingu. Albena je o čosi drahšia než ostatné bulharské letoviská.

Doprava do Bulharska

Do Bulharska sa dostanete letecky, autobusom či autom. Mnohé slovenské cestovné kancelárie ponúkajú dovolenky do Bulharska. Letecky sa dostanete do Sofie, ale aj do Varny, ktorá je priamo na pobreží. Ak však chcete ísť na vlastnú päsť autom, máme pre vás pár tipov.

Do Bulharska sa dostanete cez Maďarsko a následne cez Rumunsko alebo Srbsko. Výhodou rumunskej trasy je, že ste stále v Európskej únii a nezdržíte sa teda na hraniciach. Cesta je však o niečo dlhšia od srbskej varianty.

K bulharskému pobrežiu cez Srbsko:  Z Maďarska prejdete do Srbska cez hraničný priechod Subotica a následne pokračujete diaľnicou na Belehrad a odtiaľ na mesto Niš. Cesty mimo diaľnice vám veľmi neodporúčame. V Srbsku nekupujete diaľničnú známku, ale platíte priamo na mýtniciach podľa úsekov. Hlavné platobné karty sú akceptované. V Niši odbočíte na dvojprúdovku do Sofie. Na tejto ceste vás čaká nádherný výhľad na kaňony. Do Bulharska vôjdete cez hraničný priechod Kalotina. K pobrežiu Čierneho mora pokračujete väčšinou po diaľnici. V letných mesiacoch môže byť zdržanie na hraniciach väčšie.

K bulharskému pobrežiu cez Rumunsko: V Budapešti zvoľte južný obchvat na diaľnicu na Szeget. Pamätajte, že v Maďarsku nefungujú diaľničné nálepky, ale poplatok za využívanie diaľnic môžete zaplatiť na hraniciach, čerpacích staniciach, cez internet alebo prostredníctvom sms. Zo Szegetu do Rumunska sa dostanete ľahko a rýchlo. V Rumunsku odporúčame zvoliť cestu cez Ordeu na Cluj Napoca, Sebes, Sibiu, Pitesti a po obchvate Bukurešti na diaľnicu smerom na Giurgiu. Pri vjazde do Rumunska si kúpte diaľničnú nálepku, ktorá tu platí aj pre obyčajné cesty a uschovajte si bloček. Do Bulharska vchádzate cez pohraničné mesto Ruse. Na hraniciach vám skontrolujú faktúru za diaľničnú známku v Rumunsku a zaplatíte mýto za prechod mostom cez Dunaj do Bulharska. V Bulharsku si kúpte diaľničnú známku na čerpacích staniciach. V Bulharsku pokračujte diaľnicou na Varnu.

Motoristom odporúčame aby mali pri sebe:

 • vodičský preukaz
 • technický preukaz
 • zelenú kartu – povinné zmluvné poistenie auta
 • súčasťou povinnej výbavy je aj hasiaci prístroj

Ako nájsť ubytovanie v Bulharsku

Ubytovanie si môžete zarezervovať cez internet alebo v cestovnej kancelárii. Určite je dobré prezrieť si aj ponuky agentúr, môžete nájsť zaujímavé zľavy alebo first-minute či last-minute akcie.

Ubytovanie si jednoducho nájdete aj na mieste. Ak vám nevadí spontánnosť a hodinka alebo dve na hľadanie, môžete nájsť pekné ubytovanie v ktoromkoľvek letovisku za lacný peniaz. Vyššie v článku sme spomínali, ktoré letoviská sú drahšie. Nebojte sa vyjednávať. Ceny za noc v súkromí sa môžu pohybovať aj medzi 5-10 eur za lôžko. Platiť súkromným ubytovateľom môžete poväčšine v eurách.

Pláž v Bulharsku
Pláž v Bulharsku.

Užitočné informácie

V Bulharsku platíte levmi. Peniaze si môžete zameniť v zmenárňach alebo bankách. Lepší kurz zvyčajne nájdete mimo plážových oblastí. Podobne je to aj s cenami za jedlo a nápoje. Lacnejšie sa najete ak nájdete reštauráciu v uličke než v tej na pláži. Ceny sú inak porovnateľné so Slovenskom, v niektorých oblastiach je dokonca o niečo lacnejšie.

Dôležité telefónne čísla

V Bulharsku funguje tiesňová linka EÚ 112

Môžete použiť aj tieto čísla:

 • Rýchla zdravotná pomoc – 150
 • Požiarna služba – 160
 • Polícia – 166
  • Polícia – dopravné nehody – 165
  • Cestná odťahová služba – 146
  • Horská záchranná služba – 963 2000
 • Cestná odťahová služba – 1281

Zastupiteľstvo Slovenskej republiky v Bulharsku

V prípade problémov alebo straty dokladov, kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bulharsku, prípadne konzulát priamo vo Varne.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii

Blv. Janko Sakazov 9, 1504 Sofia, Bulharsko

Tel.: +359 29429210

Mobil: +359/888 510455 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie / After working hours)

Email: emb.sofia@mzv.sk

Konzulárny úrad Varna

Adresa: Blv. Varnenchik 320, Varna

Tel.: +359/ 52/ 739 440

E-mail.: edita.blagoevova@mzv.sk

Užitočné frázy

Možno platiť kartou? – moga li da plaštam s kreditna karta

Jednolôžková izba – staja s edno leglo

Dvojlôžková izba – staja s dve legla

Zaplatím – Plaštam

Jedálny lístok, prosím – Menju, molja

Ako sa dostanem ku…?  – Otkade da mina kam

Ďakujem – Blagodarja

Áno – Da

Nie – Ne

Ahoj – Zdravejte / zdrasti

Dobré ráno – Dobro utro

Dobrú noc – Leka nošt

Dobrý deň – Dobar den

Dobrý večer – Dobar večer

Vľavo – Naljavo

Vpravo – Nadjasno

Veríme, že vám naše tipy pomohli a prajeme vám krásnu dovolenku v Bulharsku!

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Tip na výlet

Blog o Thermal Corvinus Veľký Meder

0
História a kultúra Severná Amerika Zaujímavosti

Dia de los Muertos – ako oslavujú Deň mŕtvych v Mexiku?

0
Dovolenka Zaujímavosti

5 typov ľudí, s ktorými nechcete cestovať

Navigácia

Magazíny