Ako si naplánovať víkend v New Yorku

Prechádzať sa po Wall Street, nakupovať na Piatej avenue, odfotiť sa na Times Square, oddýchnuť si v Central Parku a vychutnať si muzikál na Broadway. Za jeden víkend v New Yorku toho stihnete viac. Ak je New York len vašou prestupnou „stanicou” a máte limitovaný čas, naše tipy vám pomôžu naplánovať si program tak, aby ste si toho užili čo najviac a zároveň sa neubehali k smrti.

Niekto New York miluje, niekto nenávidí. Je to živelné mesto, kde sa každý ponáhľa. Betónová džungla do slova a do písmena. Mesto, ktoré sme od mala obdivovali vo filmoch.

Do New Yorku som prišla z letiska JFK. Na Manhattan sa dostanete rôznymi spôsobmi. Všetky newyorské letiská ponúkajú shuttle autobusy, ktoré vás dovezú priamo na Manhattan. Jednosmerná cesta z JFK na Manhattan vás vyjde na cca $17. My sme sa vybrali metrom. Z letiska ide tzv. AirTrain, ktorý vás rýchlo prevezie do Jamaica Station, odtiaľ nasadnete na modrú linku metra E a vystúpite priamo na Manhattane. Tento spôsob vás bude stáť cca $8. $5 zaplatíte za AirTrain a približne $3 za metro. Pripravte sa na to, že AirTrain je síce rýchly a čistý, no s newyorským metrom je to o čosi horšie. Ja som sa v ňom stretla s potkanom a aj omylom vstúpila do malej kalúžky moču, ktorú tam niekto zanechal.

Ubytovanie si hľadajte ideálne na Manhattane, v Brooklyne prípadne ešte v Queense. Všetko, čo chcete v New Yorku navštíviť, je na Manhattane a je pre vás časovo výhodnejšie a zároveň bezpečnejšie nájsť si ubytovanie v okolí. Ak nemáte veľký budget, popozerajte sa po hosteloch a určite prebehnite Airbnb, prípadne Couchsurfing.

V New Yorku sa nemáte šancu stratiť. Všetky avenues a streets sú očíslované. S mapou ľahko nájdete úplne všetko. Ak si napriek tomu neviete rady, spýtajte sa okoloidúcich. Nikdy som nemala nepríjemnú skúsenosť. Američania sa skôr tešili, že mi môžu pomôcť. Ak vám však povedia To je ďaleko! Zoberte si taxík.”, pozrite sa na čísla avenue a street, kde sa nachádzate a súradnice miesta, kam sa chcete dostať. Niekedy vám v dobrej vôli odporučia taxík aj napriek tomu, že miesto je o tri ulice ďalej.

Deň 1 – Lower Manhattan, Socha slobody a Wall Street

New York odporúčam zažiť zo všetkých strán. Zdola, keď sa pozeráte na obrovské mrakodrapy. Z vrchu, výhľad z Empire State Building. Z mora, výhľad z lode cestou na Liberty Island alebo Ellis Island.

Lístok na loď, ktorá vás odvezie na Liberty Island k Soche slobody stojí približne $18. V lístku máte zahrnutú aj jazdu k Ellis Island. Nenechajte sa oklamať pochybnými predavačmi lístkov a radšej si cestu priamo rezervujte cez Statue Cruises, ktorá tieto plavby prevádzkuje. Na Liberty Island sa môžete poprechádzať popri Soche slobody, spraviť si fotky s Manhattanom v pozadí a vychnutnať si atmosféru. Tento výlet k Soche slobody vám nezaberie viac ako 2 hodiny. Ak chcete ušetriť, ale plavbu si neviete odpustiť, naskočte na Staten Island Ferry. Je zadarmo a prevezie vás z Manhattanu na Staten Island. Vrátite sa rovnakým spôsobom.

Socha slobody
Socha slobody a Liberty Island.

Kúsok od newyorského prístavu sa nachádza príjemný Battery park, v ktorom si môžete oddýchnuť, zjesť obed alebo si len tak užívať pohľad na záliv a Sochu slobody. Tento výlet si môžete nechať aj na poobedie a západ slnka sledovať priamo zo zálivu.

Z prístavu sa môžete prejsť peši cez Broadway k Wall Street. Po ceste sa odfotíte so známou sochou býka Charging bull a vstúpite do oblasti, kde sa nachádzajú najväčší finanční žraloci sveta. Osobne mi Wall Street prišla ako najnepríjemnejšia časť New Yorku. A ako už viete, mala som za sebou aj stretnutie s potkanom v metre. Na Wall Street pobehovalo neskutočné množstvo ľudí, ktorí sa niekam ponáhľali a vôbec im nevadilo, že do mňa narážajú a odhadzujú ma na cestu. Ak máte radi zhon a stres, Wall Street je pre vás. V okolí nájdete najväčšie americké banky. Neďaleko Wall Street môžete navštíviť Trinity Church a pokračovať k World Trade Center. Tam nájdete 9/11 Memorial, Freedom Tower a múzeum.

Brooklyn bridge
Na Brooklyn bridge.

Následne môžete prejsť k Brooklyn Bridge. Je to približne 20 minút chôdze. Tu si môžete spraviť fotky so známym mostom v pozadí alebo sa môžete po ňom aj prejsť.

Verím, že toto je na jeden deň viac než dosť chôdze. Naskočte na metro a odvezte sa na Times Square, kde si môžete užiť večernú atmosféru tohto večne preplneného miesta s kopou svietiacich reklám alebo si to namierte na Broadway do častí zvaných Theater District, alebo do Lincoln Centre Theater, kde si vychutnáte kvalitný broadwayský muzikál. Theater District sa nachádza neďaleko Medison Square Garden a Rockefellerovho centra. Lincoln Centre Theater je zasa na skok od Central Parku. Vitajte v centrálnom Manhattane.

Deň 2 – Middle Manhattan, Central Park a Empire State Building

Je čas pozrieť si New York zhora. Napríklad z 82. poschodia Empire State Building. Lístok vás vyjde na približne $32, ak nešetríte, môžete vyjsť aj na 102. poschodie. Lístok v tomto prípade stojí $52. Ceny si pred odchodom pre istotu skontrolujte ešte raz na stránke Empire State Building. Ak plánujete nákupy na 5th Avenue, mám pre vás dobrú správu. Nachádzate sa na 5th Avenue.

Empire State Building
Pohľad na New York z Empire State Building.

Z 5th Avenue môžete odbočiť na 46th Street a prejsť sa na Times Square. Ja som tam navštívila Múzem voskových figurín Madame Tussaud. Times Square má nenapodobiteľnú atmosféru a okrem reklám tam nájdete aj veľa pouličných umelcov. Neďaleko 5th Avenue nájdete aj Museum of Art, St. Patrick Cathedral či Rockefeller Centre. Peši prejdete aj priamo do Central Parku.

Times Square
Pulzujúce Times Square.

Central Park je mojou najobľúbenejšou časťou New Yorku. Je takou oázou pokoja v celom tom chaose mesta. Ak chcete Central Park skutočne prejsť, vyčleňte si naň aspoň niekoľko hodín. Ja som tam strávila pol dňa. Stretnete pouličných umelcov, muzikantov, bežcov, piknikujúce rodiny. Okrem iného tu môžete navštíviť Central Park Zoo, The Metropolitan Museum of Art a aj pamätník Johna Lennona, ktorý bol neďaleko zavraždený.

Central park, New York
Pohľad na mrakodrapy z Central parku.

Ak vás zaujíma život bohatej newyorskej smotánky, prejdite sa po Upper East Side, ktorá sa rozprestiera na východ od Central Parku.

Dva dni na prejdenie celého New Yorku nestačia, ale aj za krátku dobu môžete vidieť obrovský kus tohto mesta. Každého zaujíma niečo iné. Niekto, kto ide do New Yorku za nákupmi a fascinuje ho bohatstvo, určite neminie 5th Avenue, Times Square a Upper East Side. Naopak turisti bažiaci po kultúre si nenechajú ujsť Broadway a newyorske múzeá. Váš výlet do New Yorku si už poskladáte sami podľa toho, čo chcete objavovať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Česká republika Cestovanie Mestá

Český Krumlov, mesto mnohých zážitkov

0
Cestovanie Dovolenkové destinácie Južná Amerika Zahraničie

Spoznávajte Peru: to najkrajšie z hlavného mesta Lima

0
PR článok

Aká je súčasná situácia v Thajsku?

Navigácia

Magazíny