Zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau

Opojenie čerstvého alpského vzduchu, majestátna príroda, krásne prostredie dedinky Schwangau, to je zaručene tá správna kombinácia na strávenie krásneho víkendu.

Zámok Neuschwanstein

Nie náhodou má rozprávkový Neuschwanstein prívlastok jedného z najočarujúcejších miest na svete. Zámok sa nachádza len niekoľko kilometrov od mesta Füssen. Bol postavený v 19. storočí, za vlády kontroverzného kráľa Ľudovíta II. Bavorského. Ten nešetril na umení a viac ako panovaniu sa venoval realizácii svojich estetických predstáv a bohémskemu životu.

Zámok bol jeho vysnívaným rytierskym sídlom. Inšpiroval sa operou Lohengrin od Richarda Wagnera. Netešil sa mu však dlho, pretože krátko pred dokončením stavby zomrel.

Architektúra a interiér zámku sa nesú v štýle historizmu a eklekticizmu. Architektom bol Eduard Riedl, návrh vytvoril Christian Jank. Hoci je zámok v stredovekom štýle, je vybavený centrálnym kúrením, teplou vodou a splachovacími toaletami. V súčasnosti ho navštívi viac ako 1,4 milióna turistov ročne. Jeho pompéznym exteriérom sa inšpiroval aj Disneyland, ktorý podľa neho nechal postaviť hrad Šípkovej Ruženky.

Zámky v Alpách
Zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau v Alpách.

Zámok Hohenschwangau

Menej známym, no celkom určite rovnako zaujímavým zámkom, je starší a menší Hohenschwangau. Ľudovít II. Bavorský tu trávil svoje detstvo. Kráľovskej rodine slúžil ako letné sídlo.

Najkrajší výhľad na zámok je na železnom moste Marienbrücke. Dal ho postaviť Maximilián II., ako darček pre svoju manželku. Nachádza sa v úžine zvanej „Jugend“. Z dedinky sa môžete na hrad prejsť pešo (približne 2 km). Ak sa chcete nachvíľu cítiť ako kráľ, môžete využiť konský záprah s kočom.

Hohenschwangau
Zámok Hohenschwangau z 19. storočia.

Po prehliadke zámkov si môžete omočiť nohy v priezračnej vode jazera Alpsee. Ceny ubytovania sa pohybujú od 30 do 150 eur za noc. V závislosti od náročnosti požiadaviek. Oblasť ponúka viaceré aktivity. Kultúra, turistika či člnkovanie na okolitých jazerách. Zažiť kráľovský víkend uprostred čistej prírody sa určite oplatí.

Otváracie hodiny

  • apríl – október 8:00 – 17:00
  • október – marec 9:00 – 15:00

Vstupenky je nutné zakúpiť si pred vstupom do zámkov v turistickom centre v obci Schwangau. Cena je 12 eur (študenti 11 eur a mládež do 18 rokov zadarmo).

Adresa

Schloss Neuschwanstein
Neuschwansteinstrasse 20
87 645 Schwangau

Zámok Neuschwanstein
Rozprávkový zámok Neuschwanstein.

Foto: Henrieta Vagnerová

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Dovolenka Dovolenka zima Dovolenkové destinácie Slovensko Tip na výlet

Tatry nie sú v zime iba pre lyžiarov. Toto je 5 tipov na zimné aktivity v Tatrách.

0
Ázia Exotika História a kultúra India Novinky Tip na výlet Zahraničie

Radžastan, krajina kráľov

0
Cestovanie Dovolenkové destinácie História a kultúra

Londýn je viac ako len Big Ben a Royal Family

Navigácia

Magazíny