Ako naplno využiť 24 hodín v Osle

Veľa cestovateľov, ktorí majú namierené objavovať nórske fjordy, pristáva v Osle, ale strávi v ňom iba pár hodín. Ako naplno využiť tých pár hodín v meste predtým, než sa presuniete vo vašich cestách ďalej?

Moderné mesto

V centre Osla sa nachádza viacero moderných architektonických a umeleckých diel, ktoré by ste nemali zmeškať. Začnite prechádzkou po Aker Brygge. Táto promenáda sa nachádza hneď pri mori na mieste bývalého prístavu a po jej stranách sú obchody, reštaurácie a bary.

Ďalej pokračujte do Tjuvholmen. V tejto štvrti sú apartmány, kancelárie, luxusné reštaurácie a dokonca aj kamienková pláž. V 18. storočí sa na tomto mieste vykonávali popravy zlodejov. Toto mesto v meste je označované za jednu z najelegantnejších častí Osla.

Tjuvholmen
Moderná architektúra plná okien a zrkadiel je typická pre štvrť Tjuvholmen.

Kúsok histórie

Krížom od prístavu sa nachádza pevnosť Akerhus. Táto pevnosť bola postavená v renesančnom štýle a bola počas rokov používaná na viacero účelov. Do priestorov pevnosti sa dá dostať iba v rámci prehliadky. Ak vás tlačí čas, pokojne vám stačí pevnosť preskúmať zvonka.

Kultúrna štvrť

Vo východnejšej časti mesta sa nachádza revitalizovaný Bjørvika záliv, ktorý bol dlho navrhovaný a dizajnovaný ako nové kultúrne centrum Osla. Tu nájdete operu, plážovú promenádu, trendové obchody a reštaurácie špecializujúce sa na morské plody.

Opera
Opera sa nachádza priamo na brehu mora. Strecha je šikmá a verejnosť sa po nej môže prechádzať.

Sochový park

Nórsky sochár Gustav Vigeland tvoril najmä sochy zachytávajúce život ľudí. V parku sa nachádza viac ako 200 bronzových a žulových sôch. V strede je umiestnená 14 metrov vysoká socha, ktorá znázorňuje ľudskú túžbu a jej vytvorenie trvalo Vigelandovi a jeho tímu viac ako 14 rokov.

Kde sa zastaviť na jedlo?

Pokiaľ nechcete minúť veľké peniaze za jedlo na promenáde v centre, odporúčame tieto alternatívy, ktoré častokrát prekonajú chuťou aj kvalitou luxusné reštaurácie. Mathallen funguje v štýle tržnice a ponúka viac ako 25 rôznych prevádzok s jedlom a pitím. Vippa je nový populárny bar a street food market, ktorý sa snaží prepojiť viaceré kultúry prostredníctvom kuchyne.

Ak si chcete objednať kávu ako pravý Škandinávec, zabudnite na klasické espresso. V Škandinávií sa pije filtrovaná káva. Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že existuje len jeden druh filtrovanej kávy, tak ste boli v omyle.

Filtrované káva
Škandinávci si oveľa častejšie vychutnávajú filtrovanú kávu ako klasické espresso zo stroja.

Hľadáte budget-friendly reštaurácie, ktoré vám nezruinujú rozpočet? Skúste sa vybrať na ulicu Torggata a jej blízke okolie. Nachádzajú sa tam rôzne reštaurácie s čínskym a thajským jedlom, ktoré majú počas obeda ešte nižšie ceny.

Oslo toho skrýva ešte oveľa viac, ale počas jednodňového výletu treba zvážiť, ktoré destinácie chcete vidieť najviac, a podľa toho si vybrať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie História a kultúra Mestá Zahraničie

Jeruzalem – mesto, ktoré spája i rozdeľuje

0
Cestovanie Island Novinky Slovensko Španielsko Taliansko Tip na výlet Zahraničie

8 najkrajších turistických chodníkov v Európe

0
Cestovanie História a kultúra Mestá Taliansko Tip na výlet

Bohémske Miláno

Navigácia

Magazíny