Budapešť, kráska na Dunaji

Iba pár hodín od Bratislavy sa nachádza jedno z najúchvatnejších miest v strednej Európe, Budapešť. Ak ste aj napriek tomu ešte neprekročili hranice našich susedov, neváhajte! Vydajte sa za kultúrou a relaxom s priateľmi alebo s rodinou a obohaťte vaše cestovateľské trasy o nový zážitok. Budete prekvapení, čo všetko vám mesto môže ponúknuť.

Budapešť

Do Budapešti sa dopravíte pohodlne vlakom alebo autom, prípadne autobusom – podľa toho, čo vám vyhovuje viac. Mesto na Dunaji sa rozprestiera na dvoch častiach – Budína a Pešti. Ľavý, rovinatý pešťský breh predstavuje odvrátenú stranu pravej – kopcovitej, ktorá dosahuje výšku 527 m. Ukrýva v sebe aj niekoľko jaskýň, ktoré sú sprístupnené verejnosti. A nachádza sa tu aj atraktívna kultúrna pamiatka, na ktorú určite narazíte – hrad. Mesto je samo o sebe rozľahlé a prvý dojem na predmestí vás vytrhne z apatie, až keď dorazíte do kultúrneho epicentra.

Budapeštiansky parlament
Osvetlená budova parlamentu v Budapešti.

Po meste sa môžete pohybovať metrom, ktoré je druhým najstarším metrom na svete hneď po londýnskom. Budapeštianske metro má 4 linky. Linka číslo jedna, ktorá je značená žltou farbou premáva pod väčšinou hlavných historických pamiatok, a aj samotné zastávky metra a metro sú historické. Jednoznačne navštívte zastávku Hősök tere, ktorá sa nachádza pri Námestí hrdinov.

Takisto funguje aj mestská sieť autobusov a historických žltých električiek alebo môžete zvoliť ekologický prostriedok – bicykel. Centrum Budapešti dokážete však celé prechodiť bez akýchkoľvek dopravných prostriedkov.

Kde začať?

Budapešť ponúka kvalitný „sightseeing“ nielen na víkend. O kultúrne pamiatky a zaujímavé miesta tu niet núdze. Stačí vám vydať sa do centra, kde natrafíte hneď na niekoľko zastávok naraz. Na úvod sa môžete pokochať historickou architektúrou budov, na ktorých čas nenechal žiadne stopy. Naopak, dodáva mestu neopakovateľný nádych vtedajších dôb. Táto veľkorysá výstavba vyvrcholila v 19. storočí a vyrástli tu široké bulváre a predmestia so zelenými parkmi.

Architektúra budov v Budapešti
Starobylá architektúra budov v Budapešti.

Pri svojich túlavých chodníčkoch nevynechajte ani najväčší rímskokatolícky chrám v Budapešti – Baziliku sv. Štefana. Ak sa rozhodnete pokračovať vpred, po námestí pred chrámom, dostanete sa priamo k reťazovému mostu prezývanému aj Sečényho reťazový most.

Pred vami uvidíte Budínsku stranu a na jej vrchole majestátny hrad. Vedie k nemu originálna historická lanovka, prípadne môžete zvoliť športovejší výstup hore – po schodoch. Nech sa na vrchol dopracujte ktoroukoľvek cestou, hore na vás čaká nielen výhľad na celé mesto, ale aj samotný a krásne udržiavaný hradný areál so strážou.Výstup môžete zavŕšiť v štýlovej kaviarni pri dobrej kávičke s najlepším výhľadom.

Ak sa vám zažiada viac zelene, svoje kroky nasmerujte k obrovskému Námestiu hrdinov, ktoré vedie k parku s jazerom, kde sa v letných mesiacoch môžete aj počlnkovať. Hneď v susedstve si kraľuje charizmatický gotický zámoček Vajdahunyad, ktorý sa určite oplatí nielen vidieť, ale aj navštíviť. A to ešte nie je ani zďaleka všetko z nášho skromného odporúčania.

Kaviarničky, kaviarne

Najlepšie na Budapešti je, že môžete v obrovskom centre kráčať kamkoľvek vás nohy zavedú a stále máte čo obdivovať. Toto jedinečné mesto vás očarí svojimi historickými budovami, štýlovými kaviarňami, ale aj ústretovosťou domácich. Nádych starodávnej elegancie a zašlých čias pocítite aj pri šálke kávy. Niektoré kaviarne ponúkajú naozajstný umelecký zážitok a vďaka retro zariadeniu si môžu dovoliť poslúžiť aj ako múzeum.

Okrem kaviarní nájdete v Budapešti veľké množstvo gastronomických podnikov, rozmanitých barov a klubov. V Budapešti to jednoducho žije. Jedny z najkrajších podnikov sa nachádzajú v bývalej Židovskej štvrti. Počas každej hodiny sa tu stretnete s alternatívne vyzerajúcimi mladými ľuďmi, ktorí sa tu stretávajú s priateľmi a trávia svoj voľný aj pracovný čas.

Dokonalé Spa

Celodenné obdivovanie mesta si vykompenzujte dokonalým relaxom. Budapešť ponúka skvelú kombináciu oboch týchto činností i nečinností. Po výdatnej prechádzke sa nechajte zlákať v jednom z mnohých wellness centier. Budapešť si náležite prisudzuje status najväčšieho kúpeľného mesta na svete. Práve vďaka prírodnému bohatstvu mesta, akými sú početné termálne pramene, láka mnohých návštevníkov. A treba dodať, že wellness centrá poskytujú excelentné služby a miesto pre odpočinok. Klasická i moderná architektúra kúpeľov je pastvou nielen pre oči. Niet predsa lepšieho lieku pre telo i dušu, ako si dopriať regeneráciu v podobe perličkového kúpeľa, bylinkovej sauny alebo sa nechať hýčkať pod rukami maséra.

Farbisté etnikum

Aj tak sa dá nazvať mix obyvateľov, ktorí spolunažívajú v tejto metropole. Hneď po domácich sú v najpočetnejšom zložení Nemci, Rómovia a po nich nasledujú Slováci. Maďarské hlavné mesto si obľúbili aj Gréci, Rumuni a Číňania. Stretnúť tu môžete ukrajinskú, poľskú či srbskú menšinu. Spleť tohto multikultúrneho osadenstva si nažíva pod jednou strechou najväčšieho mesta v Maďarsku a dosahuje približne 1,7 milióna obyvateľov.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

“Tie najsilnejšie a najhlbšie zážitky si aj tak za peniaze nekúpite,” hovorí minimalistický cestovateľ, ktorý prezradí užitočné tipy a triky

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

Filmy, ktoré vás inšpirujú k cestovaniu – 2. časť

0
Cestovanie Dovolenka Grécko História Letná dovolenka Zahraničie

Cyprus, vyhľadávaný ostrov lásky

Navigácia

Magazíny