Tichý kút Dionýzovho ostrova

Predĺžte si leto, vydajte sa za slnečnými lúčmi do oázy pokoja a potešte telo i myseľ. Biely piesok, číre more a ležérny štýl. Toto všetko a viac nájdete vo Vassilikos. Bohom zabudnutá dedinka na gréckom ostrove Zakynthos je nekomerčnou voľbou v prípade, že neobľubujete dovolenku v turistických mestečkách a preplnených plážach.

Na Zakynthos sa viete zbaliť aj do kufríka. Postačia vám len plavky a letné šaty, šmrncovný klobúčik a môžete sa vydať za dobrodružstvom na jeden z najkrajších gréckych ostrovov vôbec. Zakynthos vám poskytne všetko ostatné, do bodky.

Poloha

Pri severozápadnom pobreží Grécka obmývanom Iónskym morom sa vám ponúka  jedno z najlepších kúpaní v Stredozemí. Malý ostrov s celkovou plochou približne 410 km² a s dĺžkou pobrežia 123 kilometrov je destináciou na 1 deň alebo aj na 2 týždne. V závislosti od vašich preferencií.

Autom ho bez problémov zdoláte v priebehu dňa, avšak k samotnému videniu sa vám ponúka hneď nieľko zaujímavých miest. Zatiaľ čo západná časť ostrova je hornatá a takmer nepriechodná so skalnatým pobrežím a vysokými útesmi, východná časť je jej opakom. Nájdete tam množstvo mestečiek a dediniek s turistickými rezortmi, ktoré sú hotovým turistickým rajom.

Zelená časť ostrova Zakynthos.
Nádherná zelená scenéria. Aj to ponúka Zakynthos.

Pláže

Osamotené pláže s bielym pieskom a azúrovo modrou farbou mora tu nie sú ničím výnimočným. Naopak, sú výsadou tohto božského ostrova. Kilometre nekončiacich pláží sa ťahajú od Vassilikos po susediace dedinky až po vysoké útesy, ktoré vedú k hlavnému mestu s rovnomenným názvom ostrova, Zakynthos. Podaktoré hotely ponúkajú súkromné pláže alebo priamy vstup na pláž len pár metrov od hotela.

Okrem hotelov nájdete vo Vassilikos aj menšie obytné domy s izbami na prenájom. Pláž je však rozľahlá a svoje miesto si určite nájdete na lehátku za pár eur na deň. Komerčnejšou plážou s turistickými vodnými atrakciami, kde sa môžete vyblázniť do sýtosti, je pláž St. Nicholas Beach alebo Banana Beach.

História

Aj s týmto ostrovom, tak ako so všetkými ostatnými greckými ostrovmi, sa spája osobitná história.  V tomto prípade zohráva hlavnú rolu jeden z hlavných symbolov ostrova – vínna réva. Starogrécka mytológia s ňou spája patróna božského pôvodu, samotného Dia. Víno je predsa odpradávna považované za nápoj bohov, preto niet divu, že jeho najväčším pôžitkárom je mytologický boh sídliaci na Olympe. Práve vďaka tomu, je Zakynthos nazývaný aj Dionýzov ostrov, a vy si môžete na ňom vychutnať tie najlepšie odrody vín.

Morská fauna

Medzi najväčšie lákadlá ostrova patria obrovské korytnačky karety, ktoré sa tu zdržiavajú najmä v období kladenia vajíčok. Preto sa stretnete s plážami, kde nájdete označené miesta s korytnačími vajíčkami.

Korytnačka v mori, Zakynthos.
Ak budete mať šťastie, uvidíte krásnu karetu obrovskú.

Ak vás omrzí nečinné vylihovanie na pláži, môžete sa vydať loďkou na more, kde pri veľkom šťastí aj zopár plávajúcich korytnačiek uvidíte. Za zmienku stoja aj celodenné okružné plavby k ostatným atrakciám po šírom mori – k modrým jaskyniam v severovýchodnom cípe ostrova, kde si môžete aj zaplávať.

Nemali by ste premeškať ani možnosť vidieť jednu z najkrajších pláži na svete – Navagio, so stroskotaným vrakom lode priamo v strede tejto skvostnej pláže s bielym pieskom a zázračne azúrovým morom. Legenda hovorí, že išlo o pirátsku loď, ktorej stroskotanie mal na svedomí samotný kapitán. Pôsobivú prehliadku vraku vám môžu skomplikovať jedine nepoddajné vlny, keďže lode sem premávajú denne v niekoľkohodinových intervaloch.

Zábava

Ak nie ste práve vyznávačom akčných spoločenských dovoleniek, diskoték a divokých plážových večierkov, romantické večery vo Vassilikos budú pre vás priam ako stvorené. V opačnom prípade sa môžete vydať smerom k mestu, kde po ceste narazíte na známe turistické mestečko Argassi so všetkým, čo k tomu patrí alebo môžete pokračovať rovno na okraj mesta Zakynthos, kde máte na výber hneď niekoľko nočných klubov.

Zakynthos na dovolenke ponúka tie najlepšie tanečné kluby, ktoré v lete poctia svojou návštevou aj najlepší dídžeji a vedzte, že ich hudobné mixy vás nenechajú dlho chladnými. Mesto je samo osebe veľmi pekné a ponúka skvelý shopping, kaviarne, služby a pekné centrum na prechádzky. V Zante town sa rozhodne nudiť nebudete – ani v noci, ani cez deň!

Doprava

Na ostrove sa premávajú autobusy. Občas. Ich cestovný poriadok sám vypovedá o mentalite na tomto cípe ostrova. Chodia si, ako sa im chce. Ak aj existuje nejaký cestovný poriadok, s radosťou ho porušujú. Samotní domáci sa nad týmto už vôbec nevzrušujú a len pobavene kývnu rukou. Piánko, piánko, kam sa budete predsa hnať na dovolenke? Ak vás čakanie omrzí, požičajte si radšej auto.

Nielen vo väčších mestečkách zoženiete auto na prenájom, ale aj vo Vassilikos. Vystavujete sa však dobrovoľne riziku a zlému technickému stavu tátoša na štyroch kolesách. Dajte si radšej námahu a zvezte sa autobusom pár kilometrov napríklad do Argasi, kde dostanete slušné auto za rovnaký peniaz.

Jedlo

Treba spomenúť, že grécke jedlo, ak je pripravené tak ako má, je skutočným kulinárskym zážitkom. A to nielen pre mäsožravcov, ale aj vyznávačov vegetariánskej stravy. Na dovolenke určite vyskúšajte nielen typický grécky šalát, ale aj lahôdku v špízovom podaní – souvlaki s kuracím alebo bravčovým mäsom a grilovanou zeleninou. Ideálne s domácimi hranolkami, za ktorými sa len tak zapráši.

Takisto nepohrdnite ani ostatnými dobrotami ako pita chlieb, rôzne olivové a baklažánové nátierky, slaný grécky syr s citrónom alebo čerstvými rybami. Gréci si potrpia na dobré jedlo, a preto sa predtým ako zapadnete do nesympatickej putiky, radšej spýtajte domácich, kde sa dobre najete.

Souvlaki s pitou.
Mäsová lahôdka na špíze – souvlaki.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Chorvátsko História a kultúra Tip na výlet

Karneval v Rijeke

0
PR článok

Na Kubáncoch je fascinujúce to, že sú to neskutočne invenční ľudia. Cestovateľské kino mieri na Kubu

0
Cestovanie Dovolenka Grécko

5 najkrajších pláží Grécka

Navigácia

Magazíny