Bizarná republika uprostred mesta – to je Vilnius

Poznáte hlavné mesto Litvy? Vilnius sa nachádza niečo cez 1 000 kilometrov od hlavného mesta Slovenska, Bratislavy. Táto destinácia nepatrí medzi najnavštevovanejšie, ale to však neznamená, že nemá čo ponúknuť.

Prečo práve Vilnius?

Asi najväčšou výhodou cestovania na menej známe miesta je to, že nie sú preplnené turistami a nečaká vás na každom kroku nejaká tourist trap (pasca na turistov). V týchto destináciách dokážete aj počas krátkej návštevy spoznať mesto a život ľudí v ňom tak, ako sa vám to v turisticky atraktívnejšom meste, ktoré si vymýšľa jednu atrakciu za druhou, nepodarí. Vilnius je mesto, ktoré sa oplatí navštíviť v každom ročnom období. A keď už ste tam, prečo si nespraviť roadtrip po celom pobaltí?

Centrum starého mesta patrí pod UNESCO

Centrum Vilniusu patrí do Svetového dedičstva UNESCO. Je jedným z najväčších lákadiel pre turistov. Námestia, knižnice, múzeá, kostoly – toto všetko tvorí jedno veľké bludisko historických stavieb, ktoré tvoria centrum. Oproti ostatným pobaltským mestám je celkom veľké, ale dá sa celé prejsť na nohách. Stratiť sa v spleti stredovekých stavieb sa vám podarí raz dva. Medzi tzv. must see jednoznačne patrí Katedrála, ktorá sa nachádza na námestí. Budova katedrály je sama o sebe majestátna a v súčasnosti je sídlom najvýznamnejšieho kostola v meste. Na námestí sa nachádzajú ešte dve ďalšie významné budovy. Tou prvou je vysoká zvonica, ktorá je situovaná pár metrov pred vstupom do Katedrály. Druhou dôležitou stavbou je St. Anne Church. Tento kostol je postavený z červených tehál a mnohým svojou konštrukciou môže pripomínať parížsky Notre Dame.

Katedrála vo Vilniuse
Katedrála vo Vilniuse pôsobí veľmi jemne.

Výhľady z kopca s tromi krížami

V Kalnu Parku sa nachádza kopec, na ktorom sú postavené tri biele kríže. Podľa legendy sem boli 3 kríže umiestnené 3 mníchmi v 17. storočí na pamiatku iných troch mníchov, ktorí tu boli zabití ešte v 15. storočí. Kríže, ktoré môžete vidieť v súčasnosti sú však repliky, pretože 3 originály boli v 50-tych rokoch 20. storočia zničené sovietskymi leteckými silami. Ich pozostatky sú stále viditeľné pod replikami. Z kopca sa vám naskytne výhľad, ktorý z iného miesta v meste neuvidíte. Výhľad je krásny počas celého dňa, ale najideálnejšie je sem ísť tesne pred západom slnka. O tomto čase budete môcť pozorovať pastelovo-ružovú oblohu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @malenkovaanna,

Bronzový anjel v štvrti Užupis

Štvrť Užupis z veľkej časti leží v starom centre Vilniusu. Slovo Užupis v preklade znamená na druhej strane rieky. Táto štvrť mesta je považovaná za bohémsku a umeleckú. Štvrť Užupis bola dokonca v roku 1997 vyhlásená za samostatnú bizardnú republiku. Za jej prezidenta sa vyhlásil filmový režisér. Samozrejme, republika nebola oficiálne uznaná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alessio Lanza (@lanzinogram),


Ak hľadáte dobré podniky s alkoholom alebo ste fanúšik gastronómie, toto je to miesto, kam musíte zavítať. Nájdete tu rôzne puby so skvelým pivom, hipsterské kaviarničky a taktiež streetfoodové stánky a výdajné okienka. Počas prechádzky úzkymi uličkami narazíte stĺp s bronzovým anjelom, ktorý hrá na trubke.

Dobré podniky
Na streetfoode nájdete jedlo od výmyslu sveta.

Vilnius má čo ponúknuť

Ak hľadáte mesto, ktoré sa nehemží turistami, idete správnym smerom. Vo Vilnius si nájde to svoje takmer každý. Milovníkov histórie a architektúry ohromí staré mesto a najmä St. Anne Church a Katedrálne námestie. Cestovateľom, ktorí majú radi alternatívu a sú tzv. free spirits sa bude páčiť v štvrti Užupis. A nájde sa niečo aj pre ľudí, ktorí majú radi prírodu. V okolí mesta sa nachádzajú rôzne jazerá, mestom preteká rieka a nachádza sa v ňom pomerne veľa zelene vzhľadom na to, že je to hlavné mesto.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ГдеХодил (@gdehodil),

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Dovolenka

Vyhnite sa trapasom a prečítajte si o tom, aké sú zvyky v nechávaní tringeltov vo svete

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Európa Mestá Tip na výlet Zahraničie Zaujímavosti

Urbex tipy: Opustené miesta v Európe so strašidelnou atmosférou

0
Zaujímavosti

Najvyhľadávanejšie destinácie v roku 2018 podľa Google

Navigácia

Magazíny