Mikulov, mesto s vôňou vína

Mikulov je mesto v tradičnej vinárskej oblasti na juhu Moravy, má bohatú históriu a v okolí je krásna príroda. Možností ako stráviť dovolenku v meste a jeho okolí je veľa. Môžete ochutnávať vína v miestnych pivničkách, vydať sa na cykloturistiku, prezerať si pamiatky… Pri neďalekej priehrade sa dá v lete schladiť a oddýchnuť si pri vode. Ak neviete kam na predĺžený víkend, tak Mikulov je ideálne miesto pre vás a vašu rodinu.

História a centrum mesta

Dominantou mesta je zámok, ktorý sa vypína na skale v centre. Vznikol na mieste gotického hradu v 17. storočí. V meste je historické centrum s pekným námestím, na východe sa nachádza Svätý kopeček u Mikulova, zo severu vytŕča vrch Turold, ktorý je výbežkom Pálavy. Južným smerom sa dvíha Šibeničný vrch.

Zámok v Mikulově
Jedna z dominant mesta Mikulov.

Mikulovské námestie klesá k Dietrichštajnskej hrobke. Po niekoľkých krokoch sme v parku pred zámkom, kde prechádzame alejou sôch moderného umenia a romantickou záhradou. Nie veľmi dlhé schodisko vedie k synagóge, ktorú tu zanechala židovká komunita, ktorá sa tu usídlila po vyhnaní z Rakúska v stredoveku. Neďaleko od zámku je židovský cintorín.

V meste je veľa možností, kde sa ubytovať od penziónov, hotelov až po ubytovanie na priváte.

Mikulov
V meste Mikulov.

Vínna tradícia v Mikulove a okolí

Pestovanie hrozna a robenie vína priniesli do Mikulova Rimania. Už od tých dôb sa vinárstvo rozvíjalo a dnes má v oblasti dlhú tradíciu. O tom sa možno presvedčiť v mnohých vinárstvach alebo pivničkách, ktoré ponúkajú ochutnávky svojich vín nielen v meste Mikulov, ale aj v jeho okolí. Miestne vinice na južnom úpätí Pálavy dodnes patria k nateplejším miestam na južnej Morave. Darí sa tu hlavne odrode Rizling vlašský vďaka vápenatej pôde.

Cykloturistika

Cykloturistika je možná v okolí mesta smerom na Rakúsko, okolitými dedinkami alebo cyklocestičkami v okolí ramien rieky Moravy. Cyklotrasy sú vhodné aj pre úplnych cyklo-začiatočníkov, keďže väčšina je rovinatá. Krásnou je cyklocesta Břeclav-Lednice-Valtice-Mikulov, kde sa môžete zastaviť v Lednicko-Valtickom areáli so zámkom a záhradami.

Zámocké schody
Schody na zámok v Mikulove.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Dovolenka Zahraničie

Zrušenie leteniek, cestovných lístkov a ubytovania kvôli koronavírusu. Poradíme vám, ako na to

0
Európa Slovensko

10 európskych miest s čarovnou jesennou atmosférou

0
Rozhovory

Rozhovor so Silviou Púchovskou o jej živote digitálnej nomádky

Navigácia

Magazíny