Keňa, divočina naživo

Jumbo! Tak sa zdraví v Keni. Ak chcete zažiť skutočné safari a vidieť africké zvieratá v ich plnej kráse, vyberte sa na dovolenku do Kene. Nažívajú si tam v ich prirodzenom prostredí, v harmónii s prírodou, nikým a ničím obmedzované. Jedine v safari môžete vidieť a zažiť to, čo vám žiadna ZOO neposkytne.

Vidieť tzv. veľkú päťku na vlastné oči môžete v každom národnom parku Kene asi do hodiny. Tvorí ju päť veľkých a najobávanejších zvierat afrického kontinentu: lev, slon, leopard, nosorožec a byvol. V minulosti to boli najťažšie uloviteľné zvieratá, a preto patrili medzi najväčšie trofeje každého lovca. Dnes sú to však najohrozenejšie druhy. Jedinečný zážitok vás čaká aj pri pohľade na kŕmiacu sa žirafu či oddychujúcu levicu s malými levíčatami.

Safari vás dostane

Výlety na safari sa organizujú v trvaní od dvoch do šiestich dní. V Keni je spolu 54 národných parkov, z toho sa môžete dostať do troch väčších. Do tých bližšie situovaných sa cestuje džípmi, do vzdialenejších autobusom či lietadlom. Dvojdňový výlet na safari začína prvý deň okolo obeda, vrcholom dňa je napájanie zvierat počas nádherného západu slnka. Jednoducho nebudete vedieť, kde sa skôr pozerať.

Slony, Keňa
Najväčší druh slona, slon africký, nájdete aj v Keni.

Každý džíp má na starosti skúsený ranger, ktorý zodpovedá za bezpečnosť a, samozrejme, čo najlepšie zážitky. Noc strávite v luxusných stanových kempoch, ktoré zodpovedajú hotelom so štyrmi alebo piatimi hviezdičkami. Vybavené sú bazénom, skvelým jedlom, barom a niektoré majú aj SPA.

Niektoré kempy sú ohradené, iné nie, stany sú však postavené na vyvýšenej terase, pričom každú stráži Masaj. Stany majú moskytiery a cez ne je možné sledovať krásy africkej divočiny naživo aj v noci, priamo z pohodlia postele. Masaj vás v prípade záujmu upozorní, ak sa bude diať niečo zaujímavé, napríklad sa priblíži lev, žirafa, či slon, ktorý sa bude prechádzať len pár krokov od vášho stanu. Kempy sú totiž umiestnené blízko napájadiel, kde sa zvieratá často zdržiavajú. Napájadlá sú osvetlené a o zážitky z pozorovania afrických predátorov nie je núdza. Noc bude jednoducho krátka.

Žirafy v Afrike
Najvyšší suchozemský živočích – žirafa.

Nechajte sa očariť krásou pobrežia

Okrem safari je Keňa vyhľadávanou destináciou aj vďaka krásnym plážam s jemným bielym pieskom a kokosovými palmami, priezračným vodám Indického oceánu, jedinečnej vegetácii a faune. Priemerná denná teplota vzduchu je 30°C, teplota vody sa pohybuje okolo 25-26°C. Keňa je celoročná destinácia. Môžeme ju rozdeliť na letnú a zimnú dovolenkovú sezónu. Letná trvá od júla do konca septembra, a keďže v tomto období prebieha najväčšie sťahovanie zvierat v národných parkoch, zážitok zo safari je o to lepší.

Pobrežie Kene je známe svojimi veľkými až niekoľko metrovými odlivmi (niekedy je rozdiel oproti prílivu až 150 m). Príliv a odliv je však nepravidelný a ani domáci obyvatelia presne nevedia, kedy cez deň nastane. Pri odlive na pláži vznikajú malé lagúny, v ktorých môžete zahliadnuť uviaznuté morské živočíchy.

Zdravotné riziká

Aj keď v Keni nie sú potrebné žiadne povinné očkovania, je dobré mať sa na pozore a dbať na prevenciu. Pred cestou sa poraďte s vaším lekárom alebo navštívte kliniku cudzokrajných chorôb, kde vám odporučia očkovanie podľa potreby. V rámci prevencie sa zároveň vyhýbajte pobytu vonku pri západe slnka, noste dlhé rukávy a nohavice, spite pod moskytiérou, pri výlete na safari si obujte pevnú obuv a ošetrujte sa kvalitnými repelentmi. Komárov odpudzuje aj chinín v pote, preto sa odporúča zvýšiť konzumáciu piva alebo toniku. Pivo ako liek je síce snom mnohých, no v kombinácii so silným slnkom sa treba byť opatrní.

Dôležité informácie

Aby bola vaša dovolenka v Keni bezproblémová a vy ste si mohli užívať jej krásy plnými dúškami, je vhodné venovať pozornosť jej príprave. Majte so sebou cestovný pas, ktorého platnosť je aspoň o 6 mesiacov dlhšia než plánovaný pobyt. Vstupné vízum do Kene sa platí priamo na letisku.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
História Novinky Zahraničie Zaujímavosti

Ako oslavujú Veľkú noc vo svete

0
Balkán Bulharsko Cestovanie Dovolenka Dovolenkové destinácie Letná dovolenka

Dovolenka v Bulharsku – všetko, čo potrebujete vedieť

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Dovolenkové destinácie Európa Tip na výlet

Národné parky v Európe, ktoré zaujmú nielen na jeseň

Navigácia

Magazíny