Ako sa slávi Mikuláš vo svete?

Vždy vás zaujímalo ako sa slávi Mikuláš vo svete? Každá krajina je iná. Má iný jazyk, inú kultúru, iné náboženstvo, iných občanov. A preto sa aj rôzne sviatky oslavujú v kultúrach rôzne. Pozrite sa s nami na to, ako sa oslavuje Mikuláš v Taliansku, Rusku, Škandinávii a iných krajinách. V niektorých kultúrach nosia dary škriatkovia a inde zase naháňajú strach čerti z pekla.

Talianska maškrtnica La Befana

V Taliansku chodí namiesto Mikuláša priateľská stará žena La Befana. Má magické schopnosti a poslušným deťom podaruje hračky a zlým deťom dá uhlie alebo popol. Tak isto ako Santa Claus sa do domu dostane vďaka komínu. Ale namiesto cookies, ktoré sa nechávajú Santovi, La Befana preferuje klobásky a víno. Na tanier sa v taliansku nakladajú tieto pochutiny. Je veľmi poriadkumilovná a metlou pozametá akýkoľvek neporiadok, ktorý svojim príchodom cez komín spôsobila. Deň, kedy navštevuje domovy detí je 6. januára.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Justine Martin (@itsmejstine),

Dedo Mráz zo zamrznutého Ruska

O ruskom Dedovi Mrázovi ste už zaiste počuli. Oblieka sa veľmi podobne ako americký Santa Claus do červeného kabátu a má dlhú bielu bradu a vlasy. Nechodí však sám. Na cesty sa spolu s ním vydáva jeho vnučka Snegurochka (Snežná služná). Presúvajú sa na snežných saniach, ktoré ťahá konský záprah. Legenda hovorí, že Dedo Mráz bol kedysi zlý čarodejník, ale v priebehu rokov prevrátil svoj červený kabát a rozhodol sa robiť dobro tým, že na Nový rok obdarúva deti darčekmi.

Škandinávsky Jultomten, ochranca detí a zvierat

Jultomten začal ako obyčajný škriatok, ktorý ochraňoval deti a zvieratá od nešťastia a dokonca aj od robenia domácich prác. Plynutím času sa výzorom začal tento škriatok podobať na Santu svojou červenou čapicou a bielou bradou. To je však všetka zhoda, ktorú nájdete. Namiesto Severného pólu žije v lese pri domoch ľudí. Jultomten nosí počas sviatkov darčeky a pred dverami sa preňho necháva miska ovsenej kaše s maslom na posilnenie.

V Ukrajine chodí Svätý Mikuláš

Príbeh hovorí, že Svätý Mikuláš je patrónom detí a je veľmi štedrý. V minulosti potajme dával balíčky zlata tým, ktorí boli v núdzi. V Ukrajine chodí spolu s anjelmi navštevovať deti 19. decembra a rozdáva dary. Niekedy, nechá deťom pod vankúšom vetvičku zo stromu, aby im pripomenul, že majú byť dobré.

Strašidelní Krampusi z Rakúska a Nemecka

Už ste počuli o Krampusoch? Nie? Možno je to tak aj dobré. Krampusi sú čerti, ktorí sprevádzajú Mikuláša a trestajú zlé deti. V Rakúsku a Nemecku sa robia v období okolo Mikuláša v mestách a na dedinách pochody Krampusov, ktorí si užívajú strašenie a bitie nielen detí ale hocikoho, kto je vonku. V každej dedine a meste je pochod krampusov trochu iný. Niekde prechádzajú iba cez vyhradenú oplotenú uličku a inde doslova pobehujú po uliciach a naháňajú každého, koho uvidia. Zúčastniť sa na takomto predstavení je naozaj zážitok. To, či pozitívny alebo negatívny už musíte rozhodnúť vy. Báli by ste sa Krampusa aj vy?

Strašidelní Krampusi z Rakúska a Nemecka
Krampusi sú čerti, ktorí sprevádzajú Mikuláša a trestajú zlé deti.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti

Najvyhľadávanejšie destinácie v roku 2018 podľa Google

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Európa História a kultúra Mestá Novinky Španielsko Tip na výlet Zahraničie

Víkend v Barcelone – deň prvý

0
Európa Slovensko

10 európskych miest s čarovnou jesennou atmosférou

Navigácia

Magazíny