Bratislava nie je len hrad alebo Čumil

Naše hlavné mesto sa pomaly, ale isto dostáva do povedomia mnohých zahraničných turistov či portálov. Bratislavský hrad, Ufo, Michalská brána či Slavín sú turisticky veľmi atraktívne miesta, ktoré každý deň navštívia tisíce ľudí. Ako každé mesto, aj Bratislava má svoje zákutia, ktoré nepozná každý. Poďte sa s nami zatúlať po našom hlavnom meste.

Bratislavský hrad a Ufo reštaurácia
Bratislava je turisticky atraktívne mesto, ktoré ponúka históriu, kultúru, zábavu, oddych a dokonca aj krásne prírodné scenérie.

Viacerné miesta v Bratislave sú zaujímavé viac komerčne než turisticky. Je však mnoho mestských častí, oblastí a lokalít, ktoré sú veľmi príjemné, zaujímavé a ešte k tomu sú mnohé zadarmo. Aj zopár kilometrov od miest, kde sa pohybujete každý deň, sa nachádza veľa unikátov. Bratislava má vždy čo ponúknuť.

Botanická záhrada

Aj v našom hlavnom meste sa nachádza kus exotiky. Blízko mostu Lafranconi je situovaná na prvý pohľad nenápadná Botanická záhrada. Objekt patrí Univerzite Komenského, avšak vstupné si môže zakúpiť každý. Záhrada má vzácnu flóru, nachádzajú sa tu rôzne druhy rastlín, od malých kvietkov, cez obrovské staré stromy, exotické rastliny, až po kaktusy. Je to veľmi príjemné miesto na relax, prechádzky, netradičné fotky či posedenie vonku na tráve. Skleníky ponúkajú náhľad do exotických krajín, vonkajšie jazierka zasa príjemnú možnosť prechádzky pri vode.

Příspěvek sdílený Naty (@natalinuska),

Sandberg

V Devínskej Novej Vsi sa nachádza zaujímavé miesto pre váš ďalší výlet. Sandberg je súčasť Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Kedysi sa tu ťažil piesok a vďaka tomu ho aj objavili. Pýtate sa, ako sa dostal piesok do blízkosti nášho hlavného mesta? Pred miliónmi rokov sa tu nachádzalo praveké more. Zostalo tu po ňom toto historické „pieskovisko“, mnoho skamenelín a dokonca aj žraločie zuby. Sandberg má jedinečnú faunu a flóru, je tu množstvo výnimočných rastlín a živočíchov, ale najmä je to skvelé miesto na turistiku.

Prvý panelák

Prvý panelový dom, ktorý bol postavený v Bratislave, sa nachádza na Kmeťovom námestí. Ide dokonca o prvý panelák v Československu. Postavený bol v roku 1955 a jeho stavba trvala len neuveriteľné tri mesiace. Na dome nájdete aj pamätnú tabuľu.

Depo metra

V 70.-tych rokoch minulého storočia bola Bratislava odhodlaná vybudovať podzemnú sieť metra. Prepojiť mala Petržalku so Starým mestom. Tieto plány sa nenaplnili po dnešný deň, avšak depo v Janíkovom Dvore zostalo ako-tak zachované. Tento priestor v Petržalke začali využívať umelci na rôzne prehliadky, výstavy alebo dokonca koncerty. Známa je aj jeho graffiti výzdoba.

Příspěvek sdílel uživatel @sprejeri,

Danubiana

Danubiana je jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia. Zaujímavá je hneď svojou lokalitou, leží totiž na polostrove na rozhraní medzi Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom. Tento architektonický skvost krásne vyniká v kontraste s vodnou hladinou. Nachádza sa tu aj park s rôznymi sochami a nakoľko je múzeum pomerne vzdialené od centra mesta, ponúka tak nádhernú panorámu Bratislavy. Danubiana je miesto, kde sa harmonicky spájajú výtvarné diela, moderná architektúra a príroda.

Horský park

Horský park je lokalita, ktorá je pomerne známa medzi Bratislavčanmi, avšak nie medzi turistami. Vďaka tomu je tento unikát v strede mesta málo navštevovaný. Horský park ponúka lesné cestičky priamo v časti Staré Mesto. Je ideálny na množstvo športov, prechádzok s priateľmi či vaším partnerom. Nájsť tu môžete aj kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je postavený na Kalvárnom vrchu. Nachádza sa tu aj horáreň, exteriérová galéria či záhrada. Horský park je jednoducho unikát, ktorý musíte navštíviť.

Karloveské rameno

Toto prietočné rameno je súčasťou územia s názvom Dunajské luhy. Zbadať tu môžete veľa kačíc, dokonca aj bobra. Môžete sem zájsť pešo alebo na bicykli, ľudia tu majú radi posedenia alebo opekačky. Malá lodenica je skvelá na člnkovanie či rybárčenie.


Bratislava ponúka naozaj mnoho spôsobov, ako tráviť voľný čas. Nie vždy sú tie najznámejšie a najväčšie pamiatky to najlepšie, čo môžete v danom meste vidieť. Toto zmýšľanie súvisí s tzv. pomalým cestovaním, ktorému sme sa tiež podrobne venovali v našom magazíne.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka

Ako sa zbaliť na roadtrip

0
História a kultúra Novinky Praktické informácie Slovensko Tip na výlet

Bratislava nie je len hrad alebo Čumil

0
História Novinky Zahraničie Zaujímavosti

Ako oslavujú Veľkú noc vo svete

Navigácia

Magazíny