Dia de los Muertos – ako oslavujú Deň mŕtvych v Mexiku?

Deň mŕtvych sa v Mexiku oslavuje medzi 31. októbrom a 2. novembrom. Počas tohto sviatku si Mexičania spomínajú na svojich zosnulých blízkych a prejavujú im úctu. Nejde o pochmúrnu príležitosť, práve naopak. 

Slávnosti Dňa mŕtvych sú farebným festivalom, ktorý oslavuje posmrtný život tých, ktorí opustili svet ľudí. Mexičania navštevujú cintoríny, zdobia hroby a trávia na nich čas za prítomnosti duší zosnulých priateľov a rodinných príslušníkov. Vo svojich domovoch vyrábajú aj komplikovane zdobené oltáre nazývané ofrendas, aby privítali dobrých duchov.

Tento sviatok sa vo veľkom oslavuje v Mexico City, ale podobné oslavy uvidíte po celej Latinskej Amerike. Slávnosť je tak dôležitým aspektom mexickej kultúry, že bola v roku 2008 zaradená do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO

Prečo v Mexiku oslavujú Deň mŕtvych?

V období predkolumbovskej ameriky boli mŕtvi pochovávaní blízko rodinných domov, často v hrobke priamo pod domom. Na udržiavanie vzťahov so zosnulými sa kládol veľký dôraz. Ľudia, ktorí tento sviatok oslavujú, veria tomu, že duchovia sa na jeden deň v roku vracajú do sveta živých. Duchovia detí, ktoré zomreli, dorazia 31. októbra o polnoci – „Deň malých anjelov“ – strávia celý deň so svojimi rodinami a potom odchádzajú. Dospelí prichádzajú nasledujúci deň.

Oslava dňa mŕtvych
Oslavy sú sprevádzané výraznými maskami a kostýmami.

Obetné dary pre duchov

Duchovia sú medzi živými privítaní ponukou špeciálnych jedál a vecí, ktoré si užívali, keď žili. Sú umiestnené na oltári v rodinnom dome. Verí sa, že duchovia vnímajú chuť a vôňu ponúkaného jedla. Keď duše odídu, živí si jedlo rozdelia medzi rodinami, priateľmi a susedmi.

Na oltár patria aj známe cukrové lebky, často s menom osoby na vrchu. Nesmie chýbať Pan de Muertos, špeciálny chlieb vyrobený pre túto sezónu, a cempasuchil (nechtík lekársky), ktorý kvitne v tomto ročnom období a oltáru prepožičiava špecifickú vôňu.

Oslavy priamo cintorínoch

V dávnych dobách boli ľudia pochovávaní blízko svojich rodinných domov a nebolo potrebné rozlišovať medzi domácimi oltármi a výzdobou hrobov. Teraz, keď sú mŕtvi pochovaní mimo svojich domovov, sú hroby zdobené kvetmi, jedlom a sviečkami. V niektorých dedinách sa okvetné lístky kvetov kladú na cestu z cintorína do domu, aby si duchovia našli cestu k svojim rodinám. Pre niektoré komunity nie je nič neobvyklé stráviť na cintoríne celú noc. Organizujú tu večierky a pikniky so živou hudbou.

Deň mŕtvych na cintoríne
Mexičania oslavujú Deň mŕtvych priamo na cintoríne.

V čom sa líši Deň mŕtvych a Halloween?

Dia de los Muertos a Halloween majú podobné črty, sú to však rozdielne sviatky. Oba vychádzajú z viery raných kultúr o smrti a sú založené na myšlienke, že duchovia v tomto ročnom období prichádzajú medzi živých. Halloween vykresľuje duchov ako zlomyseľné, strašidelné bytosti, zatiaľ čo počas sviatkov Dňa mŕtvych sú duše priateľsky vítané.

Dia de los Muertos sa naďalej mení, neustále dochádza k miešaniu kultúr a zvykov. Halloweenské slávnosti v Mexiku prevládajú, masky a kostýmy sú predávané na trhoch popri cukrových lebkách, súťaže o kostýmy sa konajú spolu s oltárnymi súťažami na školách a niektoré deti sa obliekajú do kostýmov a chodia koledovať. 

Návšteva Mexika počas Dňa mŕtvych

Jeseň je skvelý čas na návštevu Mexika. Budete svedkami výnimočných osláv a pochodov, môžete navštíviť verejné predstavenia a užiť si celú jesennú sezónu v Mexiku. Ak budete rešpektovať svoje okolie, nikomu nebude vadiť ani vaša prítomnosť na cintorínoch a iných verejných priestranstvách, kde Mexičania oslavujú a ctia zosnulých.

V južnom regióne Mexika sú slávnosti pestrejšie, najmä v štátoch Michoacan, Oaxaca a Chiapas. Vo vidieckych oblastiach sú tieto oslavy tradičné a intímne, zatiaľ čo vo väčších mestách sa stávajú populárnymi aj medzi mladými ľuďmi, ktorí sviatky oslavujú po svojom.

Nech sa počas jesene rozhodnete navštíviť ktorúkoľvek časť Mexika, oslavy Dňa mŕtvych budú nezabudnuteľným zážitkom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka Exotika Srí Lanka Zahraničie Zaujímavosti

Čajové kráľovstvo na ostrove Srí Lanka

0
Rozhovory

Miška z blogu Travelismus nám poradila ako plánovať cesty

0
Dovolenka zima História a kultúra Lyžovačka Slovensko

Navštívte Čičmany, klenot medzi drevenicami aj v zime

Navigácia

Magazíny