Pestrá zima vďaka lyžovačke v exotických rezortoch

Mnohí z nás si nevedia predstaviť zimu bez toho, aby aspoň raz nestáli na lyžiach. Máme svoje overené rezorty, do ktorých sa radi vraciame. Slováci síce lyžujú najmä na Slovensku, no neboja sa vycestovať ani do rakúskych či talianskych Álp. Čo by ste však povedali na pobyt v Gruzínsku alebo Dubaji? Aj na takýchto miestach zažijete nezabudnuteľnú lyžovačku.

Pokiaľ ste na Slovensku a v Čechách vyskúšali už každú väčšiu zjazdovku a od pobytu v Alpách vás odrádza čoraz väčšie množstvo turistov, teraz je ten správny čas vybrať sa za dobrodružstvom do vzdialenejších krajín. Spojenie lyžovania a návštevy exotickej krajiny vyhľadáva každoročne čoraz viac Slovákov a Čechov.

Lyžiar na horách
Lyžovačka v menej známej krajine začína byť hitom viacerých dobrodruhov.

Gruzínsko – desiatky kilometrov prírodného snehu v 3000 m.n.m.

Luxusné podmienky na lyžovanie, prekrásne panorámy a jednodňový skipas za 13 Eur, to všetko ponúka lyžovačka v Gruzínsku. Pokiaľ viete po rusky a neprekáža vám 3-hodinový let či trocha horšie služby v porovnaní s Alpami, lyžovačka na Kaukaze vás určite očarí. Sezóna sa tu začína od polovice decembra a trvá až do konca apríla. Nájdete tu hneď niekoľko stredísk, tým najpopulárnejším je Gudauri. Táto destinácia ponúka 50 kilometrov zjazdoviek na 22 trasách. Okrem pár chát so základným občerstvením a lanovkami tu však nič iné nečakajte. Miesto ešte nie je poznačené komerciou, čo je pre mnohých ľudí obrovské pozitívum. Určite sa však pripravte na to, že služby v občerstvovacích zariadeniach občas pokryvkávajú a takisto po anglicky by vám nemuseli všade rozumieť.

Lyžovanie v Gruzínsku
Na umelý sneh v Gruzínsku zabudnite, privíta vás kvalitný prašan.

Do Južnej Ameriky za lyžiarskym dobrodružstvom

Môže to znieť zo začiatku trocha absurdne, avšak hneď pochopíte, prečo sme sem zaradili práve Chile. Hory sa tu tiahnu po celej dĺžke pobrežia Tichého oceánu. Skúste si predstaviť 4000 kilometrov potenciálnych zjazdoviek, šialené číslo, však? Sneh tu nájdete od júna do septembra, čiže presne v období, kedy sa u nás teplomer šplhá do exotických výšin. Do Chile chodievajú trénovať prekekári z celého sveta, čo len podčiarkuje jeho výnimočnosť. Najznámejším strediskom je Valle Nevado. Nezabudnite si so sebou pribaliť opaľovací krém, pretože slnko tu svieti v prieme 320 dní v roku.

Najdlhšia krytá zjazdovka v Dubaji

Skúste si predstaviť situáciu, že si prídete v obchodnom centre nakúpiť a vzápätí sa postavíte na lyže a spustíte sa dolu svahom. Presne toto na vás čaká, keď zavítate do Dubaja. Areál Ski Dubai ponúka až päť svahov rôznej náročnosti. Jeho výnimočnosť je v tom, že je plne zastrešený. Napriek tomuto unikátu tu nečakajte žiadne zbesilé jazdy. Rekreačný lyžiar si slušne zajazdí, na rýchly carving to však nie je.

A post shared by Ksenia Voight (@vkvcorporation) on

Scény ako z Pána prsteňov na Novom Zélande

Wanaka na Novom Zélande je jedno z najrýchlejšie sa rozrastajúcich lyžiarskych stredísk na svete. Možno by vám naozaj tento ostrov nenapadol v spojitosti s lyžovaním, turistov však oblasť láka pohorie v blízkosti jazera Wanaka. Neopakovateľná je tam najmä príroda, ktorá svojou krásou mnohým pripomína scény z filmu Pán prsteňov.

A post shared by Jonathan Tyson (@mrjontyson) on

Prospešné búrky zo Sibíra pre Japonsko

Ľudia chodievajú do Japonska najmä za pamiatkami a navštevovať veľkomestá, je to však aj obľúbená lyžiarska destinácia. Búrky zo Sibíra zasnežujú ostrov Hokkaido kvalitným prašanom a čo by to bolo Japonsko, keby neponúkalo špeciálne vymoženosti. Zjazdovky si môžete vychutnávať pokojne aj v noci, nakoľko svah býva dokonale osvetlený. Najznámejšie vyhľadávané lyžiarske stredisko v Japonsku je Niseko.

A post shared by misaki tanaka (@mii2724) on

Lyžovačka na snehu i piesku v Afrike

Mnohí z nás majú Afriku zafixovanú s plážami a púšťami, v Maroku si však pokojne môžete aj zalyžovať. Umožňuje to pohorie Atlas. Približne 60 km do Marakéšu sa nachádza stredisko Oukameden. Patrí síce rozhodne k menším rezortom, aj tak však stojí za vašu návštevu. Môžete si vziať vlastné lyže alebo si ich požičať priamo v meste. Pokiaľ však hľadáte poriadne bláznivú exotiku, stačí si vyraziť na Saharu. Tu si môžete zalyžovať pokojne aj v plavkách, bude to však, samozrejme, na rozpálenom africkom piesku.

A post shared by Oukaïmeden (@oukaimeden) on

Hurá na sopku

Hľadači adrenalínu majú svoju obľúbenú lyžiarsku destináciu jasnú. Je to Sicília. Naozaj tu môžete lyžovať priamo na známej Etne. Stačí si zarezervovať letenku do Palerma a veriť, že sopka práve počas vašej návštevy nebude mať erupciu.

Na svahu v Iráne sa politika nerieši

Hoci je táto krajina tvorená najmä púšťou, na severe nájdete pomerne vysoké hory so zaujímavými strediskami. Najlepšie si zalyžujete v strediskách Dizin a Shemshak, do ktorých sa dostanete autom alebo autobusom z Teheránu za približne dve hodiny. Nenechajte sa odradiť negatívnym imidžom, ktorý je o tejto krajine vytváraný. Na svahu sa žiadna svetová politika nerieši.

Kórea a lyžovačka? Samozrejme!

Posledná krajina, ktorú v našom článku spomenieme, je Južná Kórea. Zjazdové lyžovanie sa tu začalo rozvíjať síce až v 80-tych rokoch minulého storočia, ich schopnosť napredovať sa ukázala aj v tejto oblasti. Nájdete tu už 12 špičkových lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú výborné podmienky pre všetky typy lyžiarov.

A post shared by #쭈니삼촌 (@gjwns224) on

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Slovensko Tip na výlet

Objavte nádherné miesta Slovenska na bicykli

0
Cestovanie Dovolenka Dovolenkové destinácie Škótsko

Romantický trip do Edinburghu a letenka za pár eur

0
Cestovanie Dovolenka

Azorské ostrovy – skrytý poklad Európy

Navigácia

Magazíny