Divočina, sloboda, voľnosť. Spoznajte severské treky v pútavej prednáške!

Široko-ďaleko ani noha, len pôsobivá krajina, neprekonateľné výhľady a vy! Vypravte sa do severskej divočiny, kde namiesto človeka stretnete medvede, soby, losy a ďalšiu zver. Navštívte v pondelok 23. marca vo V Klube 12 známych aj neznámych miest stvorených pre treking. Svet netradičných dobrodružstiev priblížia Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník z cestopisného projektu Z cesty kolem světa. 

Rozprávať budete o trekoch na dvoch kontinentoch. Aké sú rozdiely medzi Kanadou a Aljaškou a Nórskom a Laponskom?

Kateřina Krejčová: Jednou vetou: Laponsko je ako Aljaška, len za štvrtinu ceny. (úsmev)

Petr Ptáčník: Aljaška a Kanada majú vyššie a rozľahlejšie hory a môžete tu ľahko stretnúť medvede. V Nórsku a Laponsku zase majú plno značených trekov a stan si tam môžete postaviť v podstate kdekoľvek, teda okrem miest, kde je vyslovene napísané, že sa to nesmie. 

Čo sa vám páči na severských trekoch?

Kateřina Krejčová: Divočina, sloboda, voľnosť, rozľahlosť, čistá a neporušená príroda, a v neposlednom rade divoké zvieratá tam, kde sú doma.

Petr Ptáčník: Polárna žiara, ktorú môžete vidieť len v severských krajinách. 

S čím sa môže človek stretnúť pri trekoch v týchto lokalitách a podmienkach? Na čo sa treba pripraviť?

Petr Ptáčník: Asi najhoršia vec, ktorá by sa mi v divočine mohla stať je, že sa pohádam s Katkou, čo sa našťastie nedeje príliš často. (úsmev)

Kateřina Krejčová: V horách môže byť problémom nepriazeň počasia. Jednoznačne musíte ovládať orientáciu v teréne, hodí sa vedieť, ako brodiť rieky, ako ošetrovať zranenie a čo robiť pri stretnutí s medveďom, vlkom alebo napríklad rozzúrenou samicou losa. 

Sú takéto treky vhodné aj pre ľudí bez väčších skúseností, alebo sa na to treba vopred pripraviť?

Kateřina Krejčová: V prednáške zmienime niekoľko jednoduchých jednodňových trekov, ktoré sú vhodné takmer pre kohokoľvek, ale aj krásne viacdenne treky, ale i orientačne náročné viacdenné prechody v úplnej divočine, kadiaľ nevedú ani chodníky. 

Ako ste sa dostali k trekovaniu a čo vám to dáva?

Kateřina Krejčová: Hory ma lákali od malička. Moja prvá veľká cesta peši bola v mojich 26 rokoch v Španielsku. Šla som cez Pyreneje po GR11, a potom ďalej k mysu Finisterre. Vtedy to bolo asi 1800 kilometrov. Šla osm sama a bol to pre mňa zlomový zážitkov v živote. Spoznala som sama seba, zistila som, čo dokážem, prehodnotila som si priority a zistila, čo v živote chcem.

Petr Ptáčník: K trekovaniu ma priviedla Katka. Pri turistike naťažko si v prírode vždy krásne vyčistím hlavu a na chvíľu sa vymaním zo stereotypu mestského života. Baví ma, že žijem a prežívam intenzívne každý okamih.

Na čo sa zameriate v bratislavskej prednáške?

Kateřina Krejčová: Okrem rozprávania o tých najkrajších miestach severe, ktoré sme mali možnosť spoznať sa tiež zameriame na praktické tipy a triky, povieme, ako reagovať pri stretnutí s medveďom…

Petr Ptáčník: … a porovnáme rôzne mapové podklady a aplikácie pre orientáciu v teréne. 

Kateřina Krejčová

rada cestuje stopom, býva u miestnych obyvateľov a lezie na vysoké kopce. Medzi zdolanými vrcholmi má Mont Blanc a šesťtisícovky Stok Kangri, Kang Yatze II a Huayna Potosí. Prešla Pyreneje po GR11, a keďže jej ani to nestačilo, pokračovala Svätojakubskou púťou až k mysu Finisterre. Trekovala v Himalájach a v zapadnutej dedinke v Ladakhu učila deti matematiku. Najradšej má tie kúty sveta, v ktorých celé dni nestretne žiadneho turistu a kde si môže chodiť, kadiaľ sa jej zachce. Jej najdlhším dobrodružstvom bola 16-mesačná cesta okolo sveta, o ktorej vydala knihu Pozpátku Kolem zeměkoule.

Petr Ptáčník 

vyštudoval medzinárodný obchod a hovorí piatimi svetovými jazykmi. Jeho najdlhšou cestou bola cesta okolo sveta, počas ktorej prešiel Južnú Ameriku od Ohňovej zeme až po rovník a Severnú Ameriku od Kalifornie až po Aljašku, navštívil tropické ostrovy v Tichom oceáne, prestopoval sa Novým Zélandom i Austráliou, objavil krásy Juhovýchodnej Ázie a cez Čínu, Mongolsko a Rusko sa vrátil zase späť domov. S Katkou už vyliezol na dve 6-tisícovky a naučil sa, že cesty nie je za potreby plánovať do detailov, práve naopak, je to celkom príjemný pocit ešte večer nevedieť, kde budete v noci spať. 

23. 3. (pondelok)

Štart: 20:30 hod.

Lístky: bit.ly/SeverskeTreky2303

Event: https://www.fb.com/events/202189410973030/

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

„Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu,” hovorí Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke

0
Cestovanie Novinky Praktické informácie

Solo Female Travel – keď je žena sama na cestách

0
Balkán História a kultúra Mestá Novinky Srbsko Tip na výlet

Niš, mesto Konštantína Veľkého

Navigácia

Magazíny