Urbex tipy: Opustené miesta v Európe so strašidelnou atmosférou

Schátrané, vybrakované a občas možno trochu strašidelné – opustené budovy sú to pravé pre všetkých ľudí s dobrodružnou dušou a odvážnym srdcom. Ak sa za atmosférou týchto miest nebojíte vycestovať, máme pre vás zaujímavé tipy na európske unikáty, ktoré sú napriek svojmu smutnému osudu verejne prístupné. Tentokrát na vlastné riziko navštívime Rumunsko, Chorvátsko, Slovensko aj Maďarsko.

Synagóna v Constante

Veľká synagóga v najstaršom osídlenom rumunskom meste Constanta začala chátrať s poklesom židovského obyvateľstva v 90. rokoch. Počas druhej svetovej vojny využívaná ako sklad streliva, dnes sa v ruinách do výšky prepadnutej strechy štverá vegetácia.

Letecká základňa Željava

Známa aj ako Bihać alebo Objekt 505, letecká základňa v obci Plitvička Jazera v Chorvátsku ukrýva 25 budov. Komplex bol zostavený tak, aby odolal priamemu zásahu jadrovej bomby. Okrem rozvinutého podzemného komplexu tu nájdeme aj fascinujúce vraky vojenských lietadiel. 

(Čiastočne) opustená elektráreň 

Kedysi najmodernejšia elektráreň v Európe leží v susednom Maďarsku. Dodnes dodáva energiu okolitým mestám, niektoré časti sú však opustené. Za zmienku stojí storočná chátrajúca kontrolná miestnosť s unikátnym art-deco stropom. 

Liečebný dom Machnáč

Liečebný dom bol postavený v Trenčianskych Tepliciach v 30. rokoch minulého storočia. Napriek tomu, že sa toto architektonické dielo stalo v roku 1996 národnou kultúrnou pamiatkou, bol liečebný dom o päť rokov na to zatvorený.

Opustená talianska dedinka

Po niekoľkých zosuvoch pôdy a zemetraseniach boli obyvatelia dedinky Craco v Taliansku nútení presunúť sa kvôli bezpečnosti na iné miesto. Toto „mesto duchov” je v súčasnosti veľmi obľúbené medzi turistami aj filmármi. 

Železničná stanica Canfranc

Hlavná stanica na trati, ktorá spájala Francúzsko a Španielsko, bola počas vojny používaná na prepravu zlata. Keď vykoľajenie spôsobilo pád mosta na Francúzskej strane hranice, železnica spolu so stanicou čelili neodvratnému zániku. Pod novou strechou budovy nájdete iba opustené, chátrajúce miestnosti.

Banícka fabrika

Útroby starej továrne skrývajú zachované dielo nemeckých inžinierov. Turbíny elektrárne, sušičky a lisy dnes tvoria jadro Baníckeho múzea v Lausitz s možnosťou oficiálnej prehliadky.

Inštitút J. Lemaire

Sanatórium pre pacientov s tuberkulózou v meste Tombeek, v Belgicku, bol počas svojej prevádzky premenený na vojenskú nemocnicu a neskôr aj psychiatrickú liečebňu. Jeho jedinečná architektúra je vzdialená od iných staromódnych koridorových nemocníc postavených na začiatku storočia.

Hotel Belverde

Chorvátsky hotel Belvedere bol kedysi symbolom luxusu s neuveriteľným výhľadom na šumivé Jadranské more a smaragdový ostrov Lokrum. Bohužiaľ, bývalý špičkový hotel v Dubrovníku, kedysi jeden z najluxusnejších na jadranskom pobreží, sa stal obeťou bombardovania a z tohto útoku sa nikdy nezotavil.

Ak sa niektoré z týchto miest vypravíte, myslite na riziká a buďte opatrní. Adrenalínový zážitok či pokus o krásnu fotografiu môže skončiť nešťastne. Nech vaše kroky povedú kamkoľvek, uistite sa, že ste v bezpečí a nerobíte nič nelegálne.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Francúzsko

Nice – mesto ideálne počas každej sezóny

0
Ázia Cestovateľské tipy Exotika História a kultúra India Novinky

Všetko, čo by ste mali vedieť o Naí Dillí ešte pred cestou

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Tip na výlet

Travel blogeri radia: Romantické miesta, ktoré sa oplatí navštíviť vo dvojici

Navigácia

Magazíny