Tipy na jesenné výlety na Slovensku a v blízkom okolí

Rozmýšľate nad najbližšou výletnou destináciou? Za krásnymi miestami nemusíte chodiť ďaleko. Na Slovensku a v okolitých krajinách nájdete atrakcie, ktoré sú na jeseň ako z rozprávky. Možno práve na jedno z nich budúci víkend zavítate.

Zabudnutá Špania dolina

Špania dolina je banícka obec, ktorá leží v banskobystrickom kraji. V minulosti bola preslávená náleziskami medenej rudy, ktorá obsahovala aj striebro. Obec je súčasťou Starohorských vrchov a na jeseň sa sfarbí všetkými odtieňmi hnedej a oranžovej. Ako prvý vám po príchode do obce udrie do očí majestátny biely rímskokatolícky kostol Premenenia Pána. Táto stavba bola postavená pôvodne v románskom slohu, ale priebehom času do neho zasiahli viaceré architektonické slohy. Okrem kostolu tu nájdete aj mnoho pôvodných baníckych domov a turistických ciest.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jana Chybová (@chybovajanka),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barbora Grausova (@barbara_von_graus),

Pyramídy nie sú len v Egypte

Áno, prečítali ste to správne. Aj na Slovensku máme pyramídu. Síce nie je z kameňov a nie je v nej pochovaný žiadny faraón, je to pyramída. Konkrétne ide o zrkadlovú pyramídu na vrchu nad Súľovom. Toto drevené sochárske dielo má viac ako 18 metrov a slúži ako rozhľadňa. Z nej môžete pozorovať Súľovské skaly a krásnu okolitú prírodu. Toto miesto je jedno z najfotogenickejších na Slovensku a príroda je ešte krajšia na jeseň, keď hrá farbami. Už len zobrať fotoaparát a hor sa na výlet.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marcel Krajco (@zly_hipster),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený BLKM (@blkm_tykkt),

Po Chramošskom viadukte by sa nehanbil prejsť ani Rokforstký Expres

Špirálovitý Chramošký viadukt je celosvetový stavebný unikát. Tento viadukt je dlhý 1 240 metrov a mnohým ľuďom pripomína most v Škótsku, po ktorom Harry, Ron a Hermiona chodili každý prvý september do Rokfortu. Jazda po tomto viadukte vlakom, alebo len prechádzka pod ním bude pre vás rozprávkovým zážitkom.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SLOVAKIA | #ThisIsSlovakia 🇸🇰 (@thisisslovakia),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Nízke Tatry (@lowtatras),

Rozprávkové Lednice

Lednice ležia iba pár kilometrov od severo-západnej hranice Slovenska. Lednicko-valtický areál tvorí veľký počet parkov a preto toto miesto, ktoré okrem iného stojí za návštevu počas celého roka, nadobúda na jeseň tak trochu inú atmosféru. Za návštevu jednoznačne stojí Lednický zámok, Minaret, Obelisk a Janov hrad. Ak patríte k milovníkom vína, v tejto lokalite nájdete mnho malých vinníc, kde môžete ochutnať rôzne druhy vín za dobrú cenu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Stanislav Maloch (@stanislavmaloch),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Václav Vančura (@vancutrips),

Honosná Bazilika v Ostrihome iba na skok zo Slovenska

Iba by ten skok musel byť cez Dunaj. Ale nemajte strach, vedie tade aj most. Mesto Ostrihom leží na druhej strane dunaja oproti slovenskému mestu Štúrovo. Pokojne si doňho môžete spraviť iba jednodňový výlet alebo sa ubytovať na Slovensku. V Ostrihome sa priamo nad Dunajom týči Ostrihomská Bazilika, ktorá je najväčším kostolom v Maďarsku a je sídlom maďarského primása. V rámci prehliadky môžete navštíviť aj podzemné krypty a kupolu, z ktorej máte výhľad na celé mesto ale aj Štúrovo. Počas prechádzky v meste natrafíte na mnoho historických budov a nezabudnite si dať poriadny guláš alebo navštíviť nejakú cukráreň. Popri Dunaji vedie chodník obklopený stromami, ktorým jeseň dodá čaro a spraví z tohto chodníka romantickú idylku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený IG HUNGARY – Budapest ® 🇭🇺 (@ig_hungary),

Pleso Morské oko na poľskej strane Tatier

Vedeli ste, že na opačnej strane Tatier v Poľsku sa nachádza nádherné pleso, ktoré sa volá Morské oko? K nemu sa môžete dostať zdolaním ľahkej túry, ktorá sa dá zvládnuť aj na jeseň. Teda pokiaľ neprší. Pleso sa nachádza pod štítom Rysy a dostať sa k nemu môžete aj po asfaltovej ceste, dokonca aj na goralských kočoch, ktoré ťahajú kone. Cesta kočom trvá približne hodinu, takže sa zabaľte do šálu, pretože sedenie na mieste v jesenných teplotách nemusí byť ako med lízať. Ak ste radšej v prírode, dostanete sa k nemu aj upravovanou lesnou cestou, ale pozor, lístie na zemi môže byť nebezpečné!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Nikola Kotov (@kotovnikola),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Nadiia Vynar (@nadiiavynar),

Eisenstadt a zámok Esterházy

Eisenstadt je hlavné mesto spolkovej krajiny Burgenland, a teda leží iba pár minút cesty autom z Bratislavy. Hlavnou atrakciou mesta je Zámok Esterházy, ktorý leží v Zámockom parku. Tento par bol pôvodne barokový ale v súčasnosti predstavuje anglický sloh. Pôvodne gotický hrad bol v polovici 17. Storočia prestavaný na barokový zámok a neskôr ešte prešiel rekonštrukciou v klasicistickom slohu. V tomto zámku je najvýznamnejšia Haydinova sála, v ktorej tento rakúsky hudobný skladateľ dirigoval zámocký orchester. V kostole Bergkirche sa dokonca nachádzajú jeho pozostatky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Viktoria Scarlett (@missviktoriascarlett),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Viktoria Scarlett (@missviktoriascarlett),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Hannah Theodora (@anpangirl_97),

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Kto sa rozhodne Island spoznávať na vlastnej koži zažije drsnú krásu severskej prírody

0
Dánsko Európa Tip na výlet

Alternatívne miesta v Kodani, ktoré si stihnete pozrieť aj za predĺžený víkend

0
Cestovanie História a kultúra Mestá Taliansko Tip na výlet

Bohémske Miláno

Navigácia

Magazíny