Karneval v Rijeke

Nachádza sa na brehu Jadranského mora vo východnej časti Chorvátska. Je to dôležitý prístav, kultúrne, vzdelávacie a priemyselné centrum. Tretie najväčšie mesto Chorvátska. Rijeka vonia históriou, žije zábavou a pýši sa bohatou kultúrou.

Rijeka ponúka veľa možností v meste aj jeho okolí. Návštevu hradu, prechádzku korzom či skvelé jedlo vám poskytne samotné mesto. Oddych pri mori či prechádzku po jadranskom pobreží si môžete dopriať v prímestských plážach.

Ak ste nadšencom lodí, nenechajte si ujsť jachtársku regatu Fiumanku. Ak ste milovníkom kultúry, nevynechajte Rijecké letné noci. Hudobno-scénické predstavenia, známe po celom svete. Alebo sa len kochajte nádhernou architektúrou starých palácov (Adia, Wohinz) sakrálnych, barokových budov, ale pozrite si aj odpudivé a šedivé budovy, ktoré vám pripomenú nedávnu históriu Juhoslávie.

Výhľad na mesto Rijeka
Mesto Rijeka a ústie rieky Rječina do mora.

Karneval v Rijeke

Rijeka je jedinečné mesto svojho druhu, a to z mnohých dôvodov. Svoje čaro a unikátnosť mu dodáva „piate ročné obdobie“. To reprezentuje Riječský karneval, ktorý sa koná každoročne od konca januára až do začiatku marca. Vrcholí veľkolepým predstavením kostýmov a masiek najrôznejšieho druhu.

Na tomto medzinárodnom podujatí sa zúčastňuje viac ako desaťtisíc účastníkov z mnohých krajín. Karneval v Rijeke sa radí do pätice najlepších karnevalov na svete. Na východnom pobreží jadranského mora si príde na svoje aj náročný karnevalový nadšenec a určite zažije minimálne takú dobrú atmosféru ako na známom festivale v Benátkach.

Karneval v Rijeke
Podľa histórie, Riječania v škaredých maskách a bujarým smiechom vyháňali zlé sily z mesta.

História karnevalu

„Krepat, ma ne molat!“ (Hoci zomriem, ale nevzdám to) je motto, ktoré sumarizuje všetko dobré, čo riječský karneval reprezentuje. Tradícia dlhá šesť storočí a vplyv benátskeho a rakúskeho mestského karnevalu predstavujú základ karnevalu v Rijeke, ako ho poznáme dnes. Ľudové poznanie z histórie hovorí, že obyvatelia Rijeky škaredými maskami a bujarým smiechom vyháňali zlé sily z mesta.

História potvrdzuje, že je to festival šťastia, humoru a môže sa ho zúčastniť každý. Riječský karneval sa stal tradíciou od roku 1982 a odvtedy je dôležitou udalosťou pre Chorvátov i nadšencov z priľahlých oblastí a okolitých krajín. „Piate ročné obdobie“ je tá časť roku, keď sa na chvíľu zmení život ľudom žijúcim v tejto oblasti. Počet divákov i počet účinkujúcich sa z roka na rok zvyšuje.

Tento rok sa sprievodu zúčastnilo 117 karnevalových skupín s viac ako desaťtisíc účinkujúcimi. Vo chvíli, keď posledná skupina opustí korzo, sa symbolicky podpáli slamená bábka ľudskej veľkosti. Karneval je súťažou i promenádou kreativity, humoru a originality.

Morčić

Mladý čierny služobník oblečený v krásnych šatách, na hlave turban, ovešaný zlatom a šperkami. To je symbol mesta Rijeka. V 17. až 18. storočí bola krajina uchvátená orientálnymi produktmi a tovarom. V tých dobách sa stalo zvykom brávať si otrokov z moslimských krajín. Benátska šľachta obliekala svojich sluhov do krásnych šiat, nosili vzácne šperky, aby ukázali ich bohatstvo a extravaganciu.

Symbol známy ako „Blackamoor“ sa neskôr stal symbolom mesta Rijeka, kde sa vyrábali podobné šperky. Morčić sa stal symbolom bohatstva, prosperity a vzácne kúsky šperkov sa dedia z generácie na generáciu dodnes.

Trsat

Najkrajší výhľad na mesto je z Trsatu. Je to stredoveký opevnený hrad, ktorý sa nachádza na kopci nad mestom. Dostanete sa tam hromadnou dopravou alebo aj pešo, no pripravte sa, že sa trošku zapotíte. Predpokladá sa, že tento hrad leží na mieste, kde stála ilýrska a rímska pevnosť. Hrad Trsat bol kompletne renovovaný v 19. storočí. Na hradnom nádvorí sa nachádza reštaurácia, kde si počas letných mesiacov návštevníci vychutnávajú krásny pohľad na mesto.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Afrika Cestovanie

Kapské Mesto – dovolenka v centre modernej Afriky

0
Česká republika História História História a kultúra Zahraničie Zaujímavosti

Mikulov, mesto s vôňou vína

0
Rozhovory

Cestovateľské rady pre rok 2019 od cestovateľa Františka Kekelyho z Travelers.sk

Navigácia

Magazíny