Ktorý z týchto 10 typov cestovateľov ste vy?

Cestovanie má rado veľmi veľa ľudí. Nie každý však cestuje s rovnakým cieľom a rovnakým spôsobom. Ako ste na tom vy? Do ktorej kategórie spadáte? Prečítajte si v našom článku a napíšte nám v komentári.

Cestovateľ obyčajný

Najradšej jazdí do bývalej Juhoslávie so zabaleným rezňom v chlebíku a zásobou potravín na týždeň zbalenou v kufri. Nehľadá nové dobrodružstvá ale drží sa starého dobrého  a známeho. Na dovolenku ide s jediným cieľom – aby si oddýchol od každodennej 9-17 práce, vyčerpal dovolenkové dni a načerpal ďalšiu energiu na zvyšné 9-17 dni v práci. Tento typ dovolenkára sa rád drží svojho stereotypu a pokojne pri ňom zostane celý život. Takúto dovolenku absolvujú obyčajne 2 krát do roka – dovolenku pri mori a zimnú dovolenku na lyžiach.

via GIPHY

Dobrodruh

Všetko, čo na cestovanie potrebuje, je batoh a pár drobných v peňaženke. V angličtine sa tomuto typu cestovateľa hovorí aj backpacker (cestovateľ s batohom na chrbte). Títo cestovatelia zväčša cestujú ďaleko a dlhodobo. Chcú objaviť každý kút sveta a sú preto ochotní podstúpiť mnoho výziev. Často sa presúvajú stopom alebo po vlastných nohách.

via GIPHY

Vyhľadávač adrenalínu

Skok z lietadla? Potápanie sa so žralokmi? Horolezecký výstup na vrch? 3x áno! Vyhľadávači adrenalínu cestujú preto, aby splnili nové nebezpečné výzvy, na ktoré sa mnohokrát musia aj vopred pripravovať. Je im jedno kam idú, hlavne že počas dovolenky majú poriadnu dávku adrenalínu na raňajky, obed aj večeru. Nechcú ležať na pláži ani popíjať pivo v bare.

via GIPHY

Povedal niekto párty?

Tento typ dovolenkára spadá zvyčajne do nižšej vekovej kategórie. Zvyčajne ide o študentov vysokej školy, ktorí si chcú z prázdnin spraviť jednu veľkú párty. Ako dovolenkové destinácie vyhľadávajú miesta, kde sa to hemží mladými ľuďmi a barmi. Medzi tieto destinácie patrí napríklad Ibiza, Zrče, St. Tropez a iné miesta, kde sú siahlodlhé pláže plné barov. Na dovolenku nechodí sám ale s partiou kamarátov. Hlavným cieľom dovolenky je tancovať, spoznávať ľudí, vypiť veľa alkoholu a jednoducho sa poriadne zabaviť. Veď nebude na takúto dovolenku predsa chodiť aj v 50tke, že?

via GIPHY

Plánovač

8:00 budík, 8:30 raňajky, 10:00 free walking tour, 13:00 obed, 14:00 návšteva múzea, 18:00 večera, 19:00 večerná prechádzka mestom, 23:00 spánok. Hovorí vám to niečo? Ak áno, ste dovolenkár – plánovač. Plánovači musia mať dopredu pripravený harmonogram čo presne a kedy budú na dovolenke robiť. Ak niečo nevychádza podľa plánu, začnú byť nervózni. Študovanie, dôkladná príprava, písanie zoznamov a checklistov patrí k ich najčastejším činnostiam pred odchodom na dovolenku.

via GIPHY

Závislák na sociálnych médiách

Kúpil som si letenky? Fotka na Facebooku. Som na letisku? Storka na Instagrame. Doletel som do destinácie? Označenie polohy v statuse na Facebooku. Ubytoval som sa v izbe? Krátke video poslané priateľom na Whatsapp. Piesok na pláži? Príspevok na Instagrame. Viac už netreba pokračovať. Závislák na sociálnych sieťach spraví pre dobrú fotku čokoľvek. Jedlo na stole bude 15 minút premiestňovať len aby vyzeralo dobre na fotke, svoje okolie si pozrie najskôr cez objektív mobilu až potom očami. Tento typ cestovateľa si dokonca skôr ako cestovný pas si zbalí selfie tyč.

via GIPHY

Milovník cestoviek

Dovolenka, ktorú plne zariadi cestovná agentúra a o nič sa už netreba starať je obľúbená najmä u pracujúcich ľudí, ktorí si chcú na dovolenke oddýchnuť a nechať sa tak trochu hýčkať. Cestovanie na vlastnú päsť sa mu zdá príliš náročné a nebezpečné a radšej volí pohodlnejšiu alternatívu.

Dovolenkár nerd

Vie všetko o krajine, pamiatkach a histórii štátu, kam sa chystá. Pred dovolenkou si všetko poriadne naštuduje, aby bol počas nej poriadne informovaný. Necestuje preto, aby sa dozvedel nové informácie, ale preto, aby veci, ktoré pozná z kníh a dokumentárnych filmov videl naživo. Keď už uvidí všetko čo chcel, pokojne si zájde na divadelné predstavenie alebo aj do kina.

via GIPHY

Luxus, luxus, luxus

Nič čo má menej ako 5 hviezdičiek ani nezvažuje. Dovolenka podľa neho pochádza zo slova dovoliť a on chce všetkým ukázať, že si môže dovoliť naozaj všetko. Veď kedy si niečo dopriať ak nie na dovolenke? Šampanské na raňajky, homára na obed, pláže s azúrovým morom a bielym pieskom, kúpeľňu v izbe o veľkosti mestského bytu, tento list môže pokračovať donekonečna.

via GIPHY

Náhodný cestovateľ

Večer sa v meste opil a zobudil sa v Berlíne. Poznáte tento príbeh? Áno, sú ľudia, ktorí sú niekedy jednoducho v správnu chvíľu na správnom mieste a život ich zavedie na miesta, kam by sa sami len tak od seba nevybrali. Na to ale potrebujete byť dostatočne odviazaný. Takýto cestovatelia väčšinou tieto náhodné cesty podnikajú iba cez predĺžené víkendy, ale súschopní a ochotní odísť kedykoľvek. Aj o polnoci.

via GIPHY

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Slovensko Šport Zimná dovolenka

Bežkárske trate na Slovensku

0
Dovolenka Zaujímavosti

5 typov ľudí, s ktorými nechcete cestovať

0
Dovolenka Taliansko

Autom do Talianska – všetko čo potrebujete vedieť

Navigácia

Magazíny