Transsibírska magistrála

Transsibírska magistrála patrí k najzaujímavejším železničným tratiam a je spojovníkom medzi Ruskom a inými ázijskými krajinami. V súčasnosti je o niečo jednoduchšie a dostupnejšie previezť sa na tejto ikonickej trati, ako v minulosti, keď bolo problém získať víza.

Čísla a fakty na začiatok

Transsibírska magistrála má cez 9 tisíc kilometrov a vedie z Moskvy do Vladivostoku, ktorý sa nachádza na pobreží Tichého oceánu. Stavba železničnej trate začala v roku 1891 a trvala viac ako 100 rokov.

Moskva
Transsibírska magistrála vedie z Moskvy do Vladivostoku.

Trať prechádza cez tundru, tajgu a stepné oblasti. Pretína 16 veľkých riek, ako sú napríklad Volga, Vjatka, Kamu a podobne.

Vlak sa počas celej jazdy riadi moskovským časom, vďaka čomu nevzniká chaos, keďže vlak prechádza hneď niekoľkými časovými pásmami. Dĺžka času, ktorý strávi vlak na zastávke sa líši od pár minút až po hodinu. Vlak zo zastávok odchádza presne, nečaká na svojich pasažierov a ani nerobí kontrolu, či sú všetci na palube.

Čo robiť počas 6 dní vo vlaku?

Hlavne sa pozerať von z okna! Cesta transsibírskou magistrálou vám poskytne pohľad na krásy Ruska, ktoré by ste iným spôsobom iba ťažko spoznávali. Trasa z Moskvy do Vladivostoku trvá niečo cez 6 dní, takže si nezabudnite zabaliť knižku alebo spoločenské hry.

Ktorý vlak a ktoré miesto si vybrať?

Na tejto železničnej trati platí, že čím nižšie číslo vlaku, tým lepší a modernejších vlak. Najobľúbenejší je vlak číslo 2, ktorý ide z Vladivostoku do Moskvy a vlak číslo 1, ktorý ide z Moskvy do Vladivostoku. Vlaky, ktorých čísla sa pohybujú nad 50 sú staršie a opotrebovanejšie, ale ich ceny sú lacnejšie. Avšak, pri ceste vlakom, ktorá trvá 6 dní, treba zvážiť, aký komfort potrebujete a radšej investovať do modernejšieho vlaku s klimatizáciou.

Vo vlaku sa nachádzajú 3 triedy sedadiel a lôžok. V 1. triede nájdete uzamykateľné kupé s dvomi lôžkami. V 2. triede máte k dispozícií uzamykateľné kupé pre 4 ľudí, ktoré je ideálne pre skupinku kamarátov. V 3. triede je otvorené kupé, kde sú lôžka aj v rozšírenej uličke. Síce ušetríte, ale musíte sa deliť o otvorené kupé s ďalšími ľuďmi, z ktorých môže hocikto chrápať, alebo celý týždeň jesť iba cesnak. Zdieľanie kupé s viacerými cudzími ľuďmi vám dokáže výrazne ubrať zo zážitku a pokaziť cestu.

Sprchovanie je možné iba v 1. triede, a to iba vo vlaku číslo 1 a 2. V ostatných prípadoch je možné osprchovať sa počas dlhšej zastávky na stanici, kde za sprchu zaplatíte poplatok.

Nemusíte týždeň jesť tvrdé pečivo a paštéty

V každom vlaku sa nachádza reštauračný vozeň, v ktorom sa platí ruskými rubľami. Vybrať si môžete z viacerých jedál. Okrem toho sa môžete najesť na staniciach, kde domáci predávajú jedlo.

Už len kúpiť lístok

Lístok si môžete kúpiť na oficiálnej stránke magistrály alebo aj na hlavnej stanici v bratislave. Tam však predávajú lístky iba na určité čísla vlakov. Tak už len kúpiť lístok a vydať sa objavovať zákutia Ruska!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie História História a kultúra Letná dovolenka Nemecko Novinky Tip na výlet

Bavorsko – dokonalosť Álp a Hitlerov pach

0
Zaujímavosti

Kávové kultúry vo svete a ako si objednať kávu

0
Novinky Slovensko Tip na výlet

Objavte nádherné miesta Slovenska na bicykli

Navigácia

Magazíny