Srí Lanka – krajina exotiky, nádherných pláží a čaju

Srí Lanka je krajina, ktorú môžete navštíviť počas celého kalendárneho roka. Tento ostrov je považovaný za “perlu Indického oceánu“ a je plný luxusných plážových rezortov, ale aj autentického domorodého života. Prečítajte si s nami o lákadlách, ktoré ponúka Srí Lanka.

Kde sa nachádza?

Srí Lanka je ostrovná krajina, ktorá sa nachádza v Indickom oceáne. Je v poradí 25. najväčším ostrovom na svete a je obklopená dlhými a širokými plážami, nad ktorými sa rozprestierajú palmové stromy. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 27 stupňov Celzia počas celého roka. Na ostrove sú dve monzúnové sezóny, ktoré sa ale rozdeľujú podľa východnej a západnej strany ostrova.

Pláž
Nikým nerušené a neznečistené pláže sú na Srí Lanke bežnou realitou.

Aj luxus v rezorte, aj život medzi domorodcami

Keď cestujete na Srí Lanku, jednoznačne si vyskúšajte oboje. Luxusné rezorty sa nachádzajú na plážach, aké nenájdete len tak hocikde. Priamo z izby máte výhľad na široké more, palmy a môžete naplno relaxovať a o nič sa nestarať.

Rezort
Hotelové rezorty sú krásne a snažia sa nenarúšať prírodu, ale stať sa jej súčasťou.
Západ slnka
Z rezortu budete mať počas západu slnka takýto výhľad.

Naopak, život v mestách s domorodcami je úplne iný. Strávte pár dní aj v mestách a spoznajte život miestnych, ktorí k vám budú veľmi priateľskí. V mestách sa nachádzajú krásne farebné budovy a ľudia predávajú svoj tovar priamo na ulici.

Rybári
Rybári lovia ryby v oceáne a následne ich predávajú na trhu v meste.

Aj vnútrozemie má svoje čaro

Nekonečné pieskové pláže nie sú ani zďaleka všetko, čo Srí Lanka ponúka. Ostrov je plný vodopádov a ďalších prírodných úkazov, ktoré len tak hocikde neuvidíte. Za zmienku rozhodne stojí skala Sigiriya, na ktorú sa dá vyliezť.  Ďalším zaujímavým miestom sú ruiny starovekého mesta Polonnaruwa, ktoré bolo kedysi obývané.

Udawalawe National Park

Tento národný park je jednej z najlepších na pozorovanie slonov v ich prirodzenom prostredí. Ak milujete týchto živočíchov, návštevu národného parku by ste rozhodne nemali vynechať. Slony sú momentálne chránené zvieratá a v parku ich nájdete viac ako 200. Okrem slonov sa tu nachádza cez 500 druhov fauny a flóry.

Ďalším parkom, ktorý stojí za návštevu je Yala National Park, ktorý je priestorovo značne väčší. Okrem národných parkov sa na Srí Lanke nachádza aj sirotinec pre viac ako 80 slonov, ktorí boli nájdení opustení a bezradní v divočine.

Slon
V národných parkoch môžete pozorovať slony v ich prirodzenom prostredí.

Čajový priemysel

Srí Lanka je známa svojím čajovým priemyslom, ktorý má už viac ako 150 rokov. Čaj sa dostal na ostrov počas britskej kolonizácie. V súčasnosti je Srí Lanka veľkým čajovým priemyslom s viac ako 28 rôznymi typmi Ceylonského čaju. Mesto Kandy je rodiskom Ceylonského čaju, ale najlepším miestom na spoznávanie čajových polí je Nuwara Eliya.

Čajové pole
Na čajových poliach pracuje každodenne veľa domácich.
Ryžové pole
Okrem čaju sa na Srí Lanke pestuje vo veľkom aj ryža.

Surfovanie na nekonečných plážach

Áno, surfovanie na vlnách s výhľadom na šíre more a krásne pláže plné piesku a pálm znie ako sen. Na Srí Lanke sa táto rozprávka stáva skutočnosťou. Výhodou pláží na Srí Lanke, okrem ich krásy, je fakt, že nie sú ani zďaleka tak preplnené ako pláže v populárnych exotických turistických destináciách ako sú Rio de Janero, Barcelona alebo Miami.

Za jedno z najlepších miest na surfovanie je považovaná Arugam Bay. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží ostrova. Tento záliv v tvare mesiaca láka mnohých surfových nadšencov.

Ryža a karí

Keď sa povie ryža a karí väčšinu z nás napadne iba maso v žltej omáčke s ryžou ako prílohou. To však ale ani zďaleka nie je všetko, čo tento pokrm skýva. Na Srí Lanke pripravujú karí na milión spôsobov. Podľa príležitosti a času dňa sa podáva iná variácia tohto jedla. Nájdete ho v pouličných stánkoch ale aj v drahších reštauráciách. Jedlo sa tradične konzumuje rukami a nie príborom.

Karí
Základ každého karí je vegetariánsky. Mäso sa pridáva až na konci priamo do taniera.

Okrem všetkých spomínaných zaujímavostiach môžete na Srí Lanke pozorovať delfíny a iné exotické zvieratá. Môžete absolvovať cestu ikonickým vlakom z Kandy do Ella, počas ktorej spoznáte krásne scenérie Srí Lanky a zažijete autentickú cestu v preplnenom a hlučnom vlaku. Srí Lanka má toho veľa čo ponúknuť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka Exotika Srí Lanka Zahraničie Zaujímavosti

Čajové kráľovstvo na ostrove Srí Lanka

0
Slovensko Tip na výlet

Top miesta na Slovensku, kam ísť výletovať počas jarných dní

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Európa Mestá Tip na výlet Zahraničie Zaujímavosti

Urbex tipy: Opustené miesta v Európe so strašidelnou atmosférou

Navigácia

Magazíny