Zrušenie leteniek, cestovných lístkov a ubytovania kvôli koronavírusu. Poradíme vám, ako na to

Rozhodli ste sa kvôli hrozbe koronavírusu zrušiť svoju plánovanú dovolenku alebo pracovnú cestu? Bezpečnosť je v tomto prípade prvoradá, uvedomujú si to aj dopravcovia. Rušenie letov a ubytovania sa v súčasnosti týka veľkého počtu ľudí. Ako postupovať v prípade, že chcete zrušiť naplánovanú cestu do zahraničia?

18.3.2020: Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí 2. stupňa ohrozenia a necestovať do krajín 3. stupňa ohrozenia koronavírusom. Rovnako upozorňuje na rýchle a závažné zmeny, ktoré môžu ovplyvniť leteckú, vlakovú, lodnú aj autobusovú dopravu do zahraničia. 

Zatvorenie letísk a rušenie letov – máte nárok na vrátenie peňazí?

Vyhlásenie mimoriadnej situácie s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu viedlo k zatvoreniu všetkých troch medzinárodných letísk na Slovensku. Obmedzenie sa týka aj letísk vo Viedni a v Budapešti. Váš let tak mohol byť zrušený alebo zmenený prepravcom, taktiež ste sa o zrušení mohli rozhodnúť sami.

letenky
Postup pri stornovaní leteniek sa líši v závislosti od toho, či let zrušila letecká spoločnosť alebo vy sami.

Zrušenie letu spoločnosťou

Ak bol váš let zrušený v posledných 14 dňoch pred odletom, letecká spoločnosť vám musí vrátiť peniaze za letenku a zabezpečiť finančnú kompenzáciu za zrušenie letu (250 až 600 eur v závislosti od dĺžky letu). Platné „doložky o vyššej moci“ ale oslobodzujú dopravcov od vyplácania náhrad za meškanie alebo zrušene spojov, ak sú spôsobené mimoriadnymi okolnosťami – teda aj v prípade koronavírusu. Ak bol let zrušený kvôli štátnym opatreniam, máte nárok na vrátenie celej sumy letenky, avšak bez kompenzácie za zrušenie letu. 

Každý prípad je individuálny, osobitné podmienky zrušenia letenky/letu je potrebné vyhľadať na stránke dopravcu. O ďalších krokoch ohľadom zmeny termínov letov, prípadne refundácie leteniek je potrebné kontaktovať letecké spoločnosti alebo cestovné kancelárie.

Zrušenie letu z vlastnej iniciatívy

Ak je váš let naplánovaný na neskoršie obdobie v tomto roku, no chcete ho zrušiť z vlastnej iniciatívy, možnosti refundácie nájdete v zmluvných podmienkach svojho dopravcu. Ak máte poistenie storna na vopred zrušenú letenku, peniaze vám budú vrátené. V prípade, že poistenie nemáte, môžete letenku vrátiť podľa podmienok dopravcu (budete mať nárok iba na určité percento zaplatenej sumy), alebo počkať na zmenu situácie, prípadne na zrušenie letu zo strany dopravcu. 

Stornovací poplatok je u väčšiny prepravcov lacnejší v čase 2 a viac týždňov pred plánovaným letom. Poplatky za letenky stornované menej než 2 týždne pred letom sú vyššie a nemusia zahŕňať refundáciu všetkých služieb.

Zrušenie dovolenky zakúpenej v cestovnej kancelárii

Ak ste si dovolenku alebo zájazd naplánovali prostredníctvom cestovnej kancelárie, môžete ju požiadať o odstúpenie od zmluvy bez zaplatenia storno poplatkov. V zmysle § 21 ods. 2 zákona č. 170/2018 Z. z. o zájazdoch (..), je cestujúci „oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde pred začatím zájazdu bez zaplatenia odstupného, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti, ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta.“ V tomto prípade máte právo na vrátenie všetkých platieb, ktoré ste cestovnej kancelárii zaplatili.

Vrátenie cestovných lístkov do zahraničia

V súčasnosti je zastavená akákoľvek verejná medzištátna vlaková doprava zo a do Slovenskej republiky na všetkých hraničných priechodoch so všetkými susednými krajinami. Ak ste si zakúpili cestovný lístok do zahraničia, môžete ho vrátiť do 30.6.2020. Do tohto termínu máte nárok na vrátenie plnej sumy zakúpeného cestovného lístka. Informácie o spôsoboch vrátenia rôznych druhov cestovných lístkov nájdete na stránke ZSSK

Cestovanie vlakom
Lístky na vlak môžete vrátiť v predĺženej lehote, a to do 30.6.2020.

Vlaky a autobusy RegioJet

Vlakový a autobusový dopravca RegioJet prerušuje predaj a prevádzku svojich medzinárodných vlakových a autobusových spojov, zatiaľ do 5. apríla. Cestujúcim, ktorí majú rezervácie na spoje s odchodmi v termíne do 5. apríla, budú automaticky vrátené peniaze za lístky bez stornovacieho poplatku.

Medzištátna autobusová doprava

Autobusoví dopravcovia reagujú na cestovné obmedzenia slovenskej vlády a pristupujú k osobitným podmienkam zrušenia ciest do zahraničia. O stornovaní cesty a nároku na vrátenie peňazí sa informujte na stránke svojho dopravcu.

Zrušenie ubytovania

Kvôli zrušenému letu zo strany dopravcu je možné požiadať o bezplatné zrušenie ubytovania. Ak vaše ubytovanie neposkytuje storno zadarmo, spojte sa priamo s hotelom a získajte informácie o možnostiach zrušenia ubytovania. Ak vám peniaze za ubytovanie stiahli z platobnej vopred, kontaktujte svoj hotel a informujte sa o možnostiach vrátenia peňazí. 

Zrušenie ubytovania
Hotely ponúkajú možnosť bezplatného storna ubytovania.

Zrušenie ubytovania cez booking.com

Ubytovanie môžete zrušiť priamo cez správu rezervácie. Bude vám však strhnutý poplatok za zrušenie rezervácie, a to bez ohľadu na zrušenie letov alebo stupňa ohrozenia v danej krajine.  

Zrušenie ubytovania cez Airbnb

Ak máte rezervované ubytovanie cez Airbnb v krajine postihnutej alebo ohrozenej koronavírusom, máte právo na jeho bezplatné zrušenie. Zásady uplatnenia poľahčujúcich okolností v súvislosti s koronavírusom nájdete v centre pomoci Airbnb. Ak vaše rezervované ubytovanie spĺňa tieto podmienky, Airbnb vás o tejto skutočnosti informuje automaticky. 

Zrušenie ubytovania v hoteloch na Slovensku

Napriek tomu, že doprava na území Slovenska je len čiastočne obmedzená, vláda vyzvala ľudí, aby zrušili plánované pobyty v lyžiarskych strediskách a wellness centrách. S tým spojené storno ubytovania môžete vykonať prostredníctvom bookingu (ak ste ho využili na rezerváciu hotela) alebo priamo po kontaktovaní vášho hotela. V závislosti od obdobia, v ktorom svoj pobyt stornujete (24 alebo 48 hodín vopred), budete mať nárok na vrátenie plnej sumy / storno rezervácie bez poplatku.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Aktuálne správy Cestovanie Zaujímavosti

Aké cestovné doklady potrebujete do rôznych krajín sveta?

0
Ázia Exotika História a kultúra India Novinky Tip na výlet Zahraničie

Radžastan, krajina kráľov

0
Novinky Zaujímavosti

Cestovanie ako práca – kto sú travel vlogeri

Navigácia

Magazíny