Free walking tour – čo to je a prečo sa na ňu oplatí ísť

Už ste sa niekedy počas cestovania stretli s termínom free walking tour? Ak, áno viete čo sa pod týmto pojmom skrýva? V tomto článku si spravíme takú free talking tour a povieme si niečo o tom, čo je free walking tour a aké sú jej výhody a nevýhody.

Čo sa skrýva pod týmto termínom?

Tento termín je vo svete zaužívaný v anglickej podobe a veľmi zriedkavo ho nájdete použitý v inom jazyku. Dôvod je jednoduchý. Je to prehliadka mesta, ktorá je pripravená najmä pre turistov. No a akým jazykom sa turisti dorozumievajú v zahraničných krajinách? Áno, správna odpoveď bola angličtina. Táto prehliadka býva takmer vždy v anglickom jazyku, ale v niektorých mestách natrafíte aj na iné celosvetovo rozšírené jazyky. Napríklad v Amsterdame sa robí free walking tour aj v španielskom jazyku.

Ako už bolo spomenuté, free walking tour je prehliadka mesta (alebo aj miesta) so zaučeným sprievodcom, ktorý hovorí na viacerých zastávkach odborný výklad o tom, kde ste, čo sa tam stalo v minulosti, čo sa tam deje teraz a čo ešte môžete navštíviť. Tieto prehliadky majú väčšinou iba jedného sprievodcu, a preto je aj počet účastníkov obmedzený. Pointou je, aby si každý jeden človek, ktorý sa tejto prehliadky zúčastní odniesol nové poznatky o meste. A to nie je možné, ak by na ulici stálo 200 ľudí, ktorí sprievodcu nielenže nepočujú, ale ani nevidia.

Kde ich nájdete?

Takmer v každom hlavnom meste (aj v Bratislave) sa organizujú takéto prehliadky. Ako sa však dozvedieť, či je potrebné sa na ňu zaregistrovať a kam sa v akú hodinu dostaviť? Všetko, čo budete musieť pre to urobiť, je naťukať do Googlu mesto, v ktorom chcete prehliadku absolvovať spolu s heslom free walking tour. Každá takáto spoločnosť má svoju webovú stránku, prípadne Facebook kde sú všetky informácie o tom ako sa zaregistrovať, v akých časoch sa prehliadky začínajú a kde je tzv. meeting point.

Kde sa stretáva pred prehliadkou mesta
Meeting point je väčšinou pri jednej z najvýznamnejších pamiatok, aby nikto nemal problém tam trafiť.

Je free walking tour naozaj zadarmo?

Áno aj nie. Na týchto prehliadkach to funguje nasledovne. Prehliadka sa vám páčila? Výborne! Dáte sprievodcovi takú finančnú odmenu, aká si myslíte, že je adekvátna za jeho služby. Prehliadka sa vám nepáčila? Škoda. Sprievodcovi nie ste povinný na konci dať žiadne peniaze, pokiaľ ste vôbec neboli spokojný s jeho službami. Tento typ prehliadky však netreba zneužívať a odísť bez zaplatenia aj z dobrej prehliadky. Ako vám aj sami isto povedia, sprievodcovia od spoločnosti, ktorá free walking tour organizuje, nie sú platený a ich jediný príjem je priamo od vás. Bežná cena, ktorú je vhodné po dobrej prehliadke dať je okolo 10€ za osobu.

Rady, tipy, triky pred absolvovaním free walking tour

Pred tým, než sa na nejakú prehliadku vyberiete, prečítajte si na internete recenzie na spoločnosť, ktorá v danom meste tieto prehliadky organizuje. V prípade, že existuje viac spoločností v jednom meste (čo je v metropolách bežné) zvážte, ktorá je pre vás najvhodnejšia. Free walking tour nemusí byť iba o hlavných historických pamiatkach. Prehliadky sa často členia aj podľa toho, na čo sa v danom meste zameriavajú. V Berlíne napríklad môžete okrem klasickej prehliadky, ktorá spája históriu, architektúru a aj umenie absolvovať priehliadky, ktoré sa zameriavajú na Berlín v čase nacizmu alebo na alternatívnu umeleckú stránku Berlína.

Na free walking tour sa najviac oplatí ísť hneď v prvý deň, ktorý strávite v meste. Dôvod je jednoduchý. Za tri hodiny prehliadky získate ako-taký prehľad kde čo v meste je a neskôr sa môžete na miesta, ktoré vás najviac zaujali vrátiť a preskúmať ich podrobnejšie. Pokiaľ sa vám aj stane, že tour nebude vydarená, zorientujete sa v meste a neskôr si môžete spraviť tour po svojom.

Na tour príďte s miernym časovým predstihom, pretože ak budete meškať, môže sa stať, že prídete na miesto stretnutie a vaša skupina bude už na prvej zastávke. Ako ste sa asi už dovtipili z názvu týchto prehliadok, počas celej tour sa budete pohybovať iba peši. Pripravte sa teda na približne 3 hodiny chodenia a postávania na mieste. Ak nie ste v najlepšej fyzickej kondícii zvážte, či takúto prehliadku chcete absolvovať.

Prehliadka mesta peši
Na free walking tour sa budete presúvať iba nohami.

Výhody free walking tour

 • Dozviete sa o meste informácie priamo od človeka, ktorý tam žije.
 • Informácie sa lepšie prijímajú keď ich počujete priamo na mieste, ktorého sa týkajú akoby ste si ich tam mali čítať z bedekra.
 • Sprievodcovia sú zväčša mladí ľudia, ktorí hovoria zaujímavo a pútavo.
 • Môžete sa pýtať toľko otázok, koľko len budete chcieť.
 • Zoberú vás na miesta, kam by ste sa ako bežný turista nedostali.

Nevýhody free walking tour

 • Celý dojem z prehliadky záleží od sprievodcu. Ak vám nesadne, prehliadka sa vám nemusí páčiť.
 • Sprievodca vás môže zobrať na miesta, ktoré ste už videli alebo pre vás nie sú až tak zaujímavé.
 • Zlé počasie vie prehliadku poriadne znepríjemniť.
 • Tour nie je vhodná pre ľudí, ktorí radi spoznávajú a objavujú miesta sami a taktiež necestujú preto, aby videli hlavné turistické pamiatky, ale aby aj spoznali život ľudí, ktorí v meste žijú.

 

Boli ste už na takejto prehliadke? Akú sú vaše skúsenosti? Ak nie, vyskúšate ju absolvovať? Napíšte nám v komentároch.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka Dovolenkové destinácie Škótsko

Romantický trip do Edinburghu a letenka za pár eur

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

Filmy, ktoré vás inšpirujú k cestovaniu – 2. časť

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

Chcete cestovať inak? Skúste ísť pešo

Navigácia

Magazíny