Mŕtve more pred 125.000 rokmi takmer vyschlo

Mŕtve more pred približne 125.000 rokmi takmer vyschlo počas obdobia sucha, dokázali to vrty medzinárodného tímu. Informovala o tom Hebrejská univerzita v Jeruzaleme. Klesajúca hladina Mŕtveho mora spôsobuje odborníkom starosti aj v súčasnosti. Jedno z najslanších jazier sveta má vodnú plochu s rozlohou zhruba 700 kilometrov štvorcových a pásom pevniny je rozdelené na dve časti.

Mŕtve more už raz takmer vyschlo
Mŕtve more už raz takmer vyschlo.

Vedci v novembri až marci 2010 uskutočnili vrty na dvoch miestach. V hĺbke asi 250 metrov pod dnom jazera objavili nánosy soli. Tie poukazujú na časový úsek, v ktorom jazero takmer zmizlo. Pritom sa našli bahnité vrstvy zeme, ktoré zas znamenajú obdobie bohatšie na vodu.

„Zistenia vzbudzujú obavy zo súčasného stavu Mŕtveho mora,“ uvádza sa vo vyhlásení univerzity. V súčasnosti je za vysychanie jazera zodpovedný v prvom rade človek. Mŕtve more zásobuje predovšetkým rieka Jordán, ktorá je najdôležitejším zdrojom sladkej vody pre Izraelčanov, Palestínčanov a Jordánčanov. Z rieky sa však odčerpáva priveľa vody, vysvetlili vedci.

Zdroj:  TASR

  • Komentáre

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
  • Podobné články
0
Balkán Festivaly Maďarsko Novinky Poľsko Srbsko Zahraničie

Tieto východoeurópske festivaly sa oplatí zažiť

0
Cestovanie Novinky Tipy Zaujímavosti

Cestovanie ako práca – kto sú travel vlogeri

0
Mestá Novinky USA Zahraničie

Čo sa oplatí vidieť vo Washingtone D.C.

Navigácia

Magazíny