Mŕtve more pred 125.000 rokmi takmer vyschlo

Mŕtve more pred približne 125.000 rokmi takmer vyschlo počas obdobia sucha, dokázali to vrty medzinárodného tímu. Informovala o tom Hebrejská univerzita v Jeruzaleme. Klesajúca hladina Mŕtveho mora spôsobuje odborníkom starosti aj v súčasnosti. Jedno z najslanších jazier sveta má vodnú plochu s rozlohou zhruba 700 kilometrov štvorcových a pásom pevniny je rozdelené na dve časti.

Mŕtve more už raz takmer vyschlo
Mŕtve more už raz takmer vyschlo.

Vedci v novembri až marci 2010 uskutočnili vrty na dvoch miestach. V hĺbke asi 250 metrov pod dnom jazera objavili nánosy soli. Tie poukazujú na časový úsek, v ktorom jazero takmer zmizlo. Pritom sa našli bahnité vrstvy zeme, ktoré zas znamenajú obdobie bohatšie na vodu.

„Zistenia vzbudzujú obavy zo súčasného stavu Mŕtveho mora,“ uvádza sa vo vyhlásení univerzity. V súčasnosti je za vysychanie jazera zodpovedný v prvom rade človek. Mŕtve more zásobuje predovšetkým rieka Jordán, ktorá je najdôležitejším zdrojom sladkej vody pre Izraelčanov, Palestínčanov a Jordánčanov. Z rieky sa však odčerpáva priveľa vody, vysvetlili vedci.

Zdroj:  TASR

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti Zimná dovolenka

Top 5 miest, na ktorých sú najčarovnejšie vianočné trhy

0
Pozvánka

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie

Plánujete cestu s domácim miláčikom? Na toto nezabudnite!

Navigácia

Magazíny