Mŕtve more pred približne 125.000 rokmi takmer vyschlo počas obdobia sucha, dokázali to vrty medzinárodného tímu. Informovala o tom Hebrejská univerzita v Jeruzaleme. Klesajúca hladina Mŕtveho mora spôsobuje odborníkom starosti aj v súčasnosti. Jedno z najslanších jazier sveta má vodnú plochu s rozlohou zhruba 700 kilometrov štvorcových a pásom pevniny je rozdelené na dve časti.
Vedci v novembri až marci 2010 uskutočnili vrty na dvoch miestach. V hĺbke asi 250 metrov pod dnom jazera objavili nánosy soli. Tie poukazujú na časový úsek, v ktorom jazero takmer zmizlo. Pritom sa našli bahnité vrstvy zeme, ktoré zas znamenajú obdobie bohatšie na vodu.
„Zistenia vzbudzujú obavy zo súčasného stavu Mŕtveho mora,“ uvádza sa vo vyhlásení univerzity. V súčasnosti je za vysychanie jazera zodpovedný v prvom rade človek. Mŕtve more zásobuje predovšetkým rieka Jordán, ktorá je najdôležitejším zdrojom sladkej vody pre Izraelčanov, Palestínčanov a Jordánčanov. Z rieky sa však odčerpáva priveľa vody, vysvetlili vedci.
Zdroj: TASR