5 miest, ktoré musíte vidieť vo východnom Turecku

Turecko je skvelou destináciou na alternatívnu dovolenku. Na výber je veľa možností, ale väčšina z nás pozná len tie najznámejšie. Mesto miest, Istanbul, istotne ponúka široké spektrum kultúrneho vyžitia. Dovolenka pri mori v Antálii, Kapadócia alebo antické pamiatky na západe sú známe každému, kto pozná turecké turistické atrakcie. V tomto článku nájdete zoznam zaujímavých miest, ktoré určite stoja za to navštíviť v neprebádanom a divokom východnom Turecku.

Mesto Sanliurfa a neďaleká osada Harran

Mesto Sanliurfa
Juhovýchodné turecké mesto Sanliurfa, tiež známe ako Urfa.

Toto mesto bolo  jedno z prvých osídlení starej Mezopotámie. Historické mesto Urfa je na skok od hraníc so Sýriou a pri jeho návšteve vás očarí svojou unikátnou atmosférou. Podľa historikov je to mesto, kde sa narodil prorok Abrahám. Stretáva sa tu židovská, kresťanská a islamská viera. V Urfe je jeden z najstarších bazárov preplnený ľuďmi a nájdete tu takmer všetko.

Atmosféru dotvárajú neprestajne zaplnené čajovne so sediacimi chlapmi na ulici a všade rozvoniavajúce jedlo. Východné a južné Turecko je známe hlavne svojimi kebabmi. Urfa kebab, legendárny Adana kebab s baklažánom a množstvo iných nájdete v ponuke miestnych reštaurácií.

Turecká čajová kutúra
Večerné posedenie pri čaji

Neopakovateľný západ slnka zažijete nad mestom, kde sa nachádza starý cintorín. Pod ním sa v záhradách prechádzajú ľudia a v posvätnom jazierku Sanliurfa Balikli Gol plávajú húfy rýb, ktoré kŕmia ľudia. Dominantou mesta je historicky i architektonicky významná mešita, ktorá je súčasťou starého centra mesta.

Urfa je mesto, ktoré je opradené mnohými legendami. Podľa jednej z nich sa prorok Abrahám narodil v jaskyni, ktorú denne navštevujú stovky turistov z celého sveta. Predpokladá sa, že Arménska abeceda pochádza z tohto miesta, ktoré je významné pre Arméncov a okolité národy.

Harran príbytky
Hlinené príbytky pripomínajúce úle v osade Harran.

Asi 40 km od mesta Sanliurfa je situovaná osada Harran. Čím je toto miesto zaujímavé? Ide o najstaršie súvisle osídlené miesto na svete, ktoré je typické svojimi hlinenými príbytkami pripomínajúce obrátené včelie úle. Vchod tvorí torzo starej univerzity. Po prašnej cestičke sa prejdete dedinou, kde sem-tam zahliadnete miestnych ľudí žiť bežný život ďaleko od civilizácie a všetkých vymožeností dnešného sveta. Miesto je obývané od roku 9000 pred n.l.

Palác Ishaka Pashu

Palác pašu si môžete pozrieť v mestečku Doğubeyazıt, blízko Iránskych hraníc a posvätnej hory Ararat. Týči sa na kopci nad mestom. Vedie k nemu rozbitá cesta po mačacích hlavách, preto je najvhodnejším dopravným prostriedkom typický turecký dolmuš. Interiér je čistý, bez nábytku. Prehliadku sprevádzajú informačné tabule, ktoré popisujú ako to fungovalo v dobe pred zhruba 200 rokmi. Krajina je bohatá na nerastné suroviny a výrobky z nich predáva pred palácom miestny predavač. Ide hlavne o rôzne pamätné náramky, či náhrdelníky z obsidiánu, achátu a iných nerastov, ktoré sú pekným suvenírom z dovolenky.

Ishak Pasha palác
Palác Ishak Pasha.

Hora Nemrut, rímsky most Cendere a Arsemeia

Oblasť v okolí mesta Kahta má bohatú históriu z obdobia rímskej ríše a pred ňou. Na hore Nemrut dal asi 62 rokov pred Kristom panovník Antiochos I. postaviť hrobku s monumentálnymi sochami jeho a bohov. Momentálne sú niektoré sochy rozpadnuté, ale zachované hlavy sú rozložené po celom nálezisku. Vo výške 2134 m nad morom to vyzerá monumentálne. Okolitá krajina je prázdna a pridáva tomuto miestu čaro. Ideálne je vidieť východ a západ slnka.

8. div sveta hora Nemrut
Ôsmy div sveta – hora Nemrut.

Atmosféru miesta ale kazia desiatky turistov, ktorí sa vyroja vždy pri východe a západe slnka počas hlavnej turistickej sezóny. Lepšie je navštíviť toto miesto mimo nej, lebo čaro sa medzi hlukom, ktorý turisti robia, veľmi rýchlo stratí. Dostať sa hore dá autobusom, taxíkom, stopom, na bicykli alebo pešo. Prespať je možné v okolitých dedinách pod vrcholom alebo na vrchole v stane.

Cestou z mesta Kahta rozhodne stojí zato sa zastaviť pri zachovalom rímskom moste Cendere z 1. storočia nášho letopočtu. Niekoľko kilometrov od mosta sú pozostatky antického miesta Arsemeia. Tá bola letným sídlom správcu Komangenského kráľovstva. Po chodníčku sa dá prejsť až k replike vytesanej sochy Antiocha I. podávajúceho si ruku s mytologickým Heraklom.

Peri Bakalari

Prírodná pamiatka v Turecku, o ktorej veľa ľudí nevie. Môžete ju nájsť neďaleko mesta Narman a ľahko sa k nej dostanete z mesta Erzurum. Prejsť sa môžete po chodníčkoch medzi červenými prírodnými skalnatými útvarmi.

Kláštor Sumela

kláštor Sumela
Kláštor Sumela.

Pravoslávny kláštor Sumela v kopcoch provincie Trabzon nad Čiernym morom je zachovalým kláštorom v magickom prostredí zalesnených kopcov s večným oparom. Je postavený na skale v údolí v nadmorskej výške 1200 m nad morom a je hlavnou pamiatkou v národnom parku Altindere. Založený bol 386 pred n.l. Na stenách kláštora sú relatívne zachovalé maľby, ale inak interiér nie je veľmi udržiavaný. Prístupnosť je z mesta Trabzon dolmušom alebo autom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Ázia Cestovateľské tipy Exotika Novinky Praktické informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou do Bangladéša

0
Rozhovory

Cestovateľské rady pre rok 2019 od cestovateľa Františka Kekelyho z Travelers.sk

0
Cestovateľské tipy Letná dovolenka Taliansko Zahraničie

5 dôvodov, prečo navštíviť talianske mesto Rimini

Navigácia

Magazíny