Juliana Antožyová: Väčšina mojich ciest má minimálne 2-3 momenty, ktoré považujem sa silné a chcem si ich pamätať navždy

Juliana je vždy skvelo naladená a priateľská travel blogerka a cestovateľka, ktorá sa delí o dobrodružstvá na svojej stránke Life is better in bikinis. Prečítajte si, prečo jej učarovalo Bali, kde žije už tretí rok, aké sú jej obľúbené miestne špeciality a aké boli jej doteraz najsilnejšie cestovateľské zážitky.

Pamätáš sa ešte na svoj prvý výlet do zahraničia, ktorý si absolvovala bez rodičov?

Moja prvá cesta do zahraničia bez rodičov bola, keď som mala asi 12 rokov a šli sme spolu s mojím basketbalovým tímom z Košíc na letné sústredenie do Talianska. To sa potom opakovalo každé leto až do mojich 17 rokov, menila sa len destinácia. Prvý let bez rodičov som absolvovala v 18 rokoch, kedy som letela na pracovné leto kvôli brigáde na grécke Chalkidiki na 4 mesiace.

Pláž na Srí Lanke
Cestovateľka Juli na cestách po svete.

Na svojom blogu píšeš, ako veľmi máš rada svoju rodinu a ako ti na nej záleží. Ako zvládaš niekoľkomesačné odlúčenie, keď si na cestách?

Rodina je základ a moji najbližší sú mi obrovskou oporou aj keď sú na druhom konci sveta, za čo im veľmi ďakujem. V Košiciach nežijem posledných 6 – 7 rokov, a práve preto fungujeme väčšinou cez sociálne siete. Rodičia si už na moje túlavé topánky celkom zvykli. Hrdinsky zvládajú aj to, že moja sestra odišla približne v podobnom čase z domu ako ja a dodnes žije na Cypre, kde si už stihla založiť aj rodinu. 🙂

Prečo si sa z Košíc presťahovala do Prahy a čo máš na tomto meste najradšej?

V Prahe som bola prvýkrát sama so sestrou počas letných prázdnin, keď som mala iba 14 rokov a už vtedy som vedela, že to je mesto, kde raz budem žiť. Tento sen som si čiastočne splnila počas programu Erazmus a potom som sa do Prahy definitívne presťahovala po dokončení prvej vysokej školy. Na Prahe mám najradšej jej „multikulti“ atmosféru, historické centrum, architektúru, všetky moje obľúbené kaviarne, podniky a miesta ako náplavka, Rigráče, či sedieť v lete s pivkom na Kyvadle. Praha je láska, kde mám stále obrovské množstvo kamarátov, a aj preto ju vždy rada navštevujem.

Ako sa ti podarilo skĺbiť cestovanie a štúdium? Mohla by si nám dať nejaké „life hacky“?

Neviem, či sa to dá nazvať „life hackom“, ale v mojom prípade sa štúdium s cestovaním skĺbilo samo, keď som dostala možnosť vycestovať vrámci mojej univerzity v Prahe na zahraničný pobyt do Thajska. To odštarovalo moje samoštúdium na diaľku a pravidelné cestovanie do Prahy vždy len na konci semestra kvôli skúškam.

Ktoré miesto momentálne považuješ za svoj domov?

Tak táto otázka je moja obľúbená! 😀 Domovov mám po svete niekoľko a je to vždy tam, kde sa cítim ako doma. V tom zohráva úlohu niekoľko faktorov, a to najmä ľudia, prostredie, obľúbené miesta… Momentálne som doma v Košiciach, Prahe a na Bali v mestečku Canggu.

Zelená príroda na ostrove Bali
Juli považuje Bali za jeden zo svojich domovov.

Čím ťa uchvátila Ázia?

Na túto otázku raz napíšem knihu! 🙂 Zodpoviem ju ale špecificky za región juhovýchodnej Ázie, pretože ten mám precestovaný asi najlepšie. Táto časť ma uchvátila kombináciou skvelého podnebia (naozaj je tu celý rok teplo!), možnosťami zdravého a chutného jedla (8 rokov som vegetarián) a ľuďmi, ktorí nevlastnia toho veľa, ale k šťastiu takmer nič nepotrebujú. Celkovo si ma podmanil životný štýl, akým sa v tomto regióne žije.

Ktoré ázijské krajiny si stihla navštíviť?

Začnem juhovýchodnou Áziou, v ktorej som navštívila Thajsko, Kambodžu, Vietnam, Malajziu, Indonéziu, Singapur. Ďalej som bola v Hong Kongu, na Srí Lanke a tiež na Maledivách.

Prečo je zo všetkých krajín práve Bali tvoja láska? Bolo to zaľúbenie na prvý pohľad?

Na Bali som našla ideálne podmienky na život a ako som už spomínala pri otázke, prečo Ázia, tak v podstate podobne to mám v otázke, prečo Bali. Na Bali žijem v meste Canggu, kde mi nič nechýba, práve naopak, má to tu niekoľko výhod oproti iným miestam, kde som zatiaľ žila.

Žiješ v Canggu už dlhšie?

Áno, som tu už tretí rok na západnom pobreží ostrova.

Berieš to tak, že si na Bali už presťahovaná?

Mám tu 90 % mojich vecí, prenajatý dom, vlastnú motorku a hlavne tu mám priateľa a zázemie. Tiež mám na Bali manufaktúru k môjmu projektu, na ktorom pracujem s názvom GadoGado. Takže áno.

Práca na Bali pri bazéne
Vďaka práci na svojom blogu a projekte GadoGado.cz môže Juli pracovať a žiť v zahraničí bez väčších problémov.

Je náročné nájsť si na Bali ubytovanie, v ktorom by si chcela bývať dlhšie, pokiaľ nie si domáca?

Nie, nie je, chce to len trošku trpezlivosti a vedieť používať internet. K tomu rozhodiť siete v okolí, kde by ste chceli bývať a za pár dní/týždňov si určite bývanie nájdete.

Ako ťa prijali obyvatelia Bali?

Myslím, že nie som ani prvá a ani posledná „Bulé“ (expatka), ktorá tu žije, takže sú zvyknutí a prijali nás tu normálne. Tiež sú si vedomí, že aj vďaka nám expatom, ktorí im sem nosíme peniaze, ak to mám povedať na rovinu, sa pri menšej snahe môžu mať ich rodiny veľmi dobre.

Žiješ na Bali v slovenskej komunite?

Som tu tretí rok, ale slovenskú komunitu som tu zatiaľ nenašla. Viem o troch Slovenkách, ktoré tu žijú a poznám niekoľko desiatok Čechov. Ak potrebujem s niečím poradiť, viem, na koho sa tu mám obrátiť. Tiež mám pár kamarátok, s ktorými si rada zájdem na kávu, ale aby sme sa vyslovene každý večer stretávali na jednom mieste len preto, že sme rovnakej národnosti, tak to asi nie.

S akými zdravotnými komplikáciami si musela na ostrove bohov zápasiť?

Zatiaľ, poklopem si, som tu riešila len jeden väčší zdravotný problém, a to bola tropická horúčka Dengue, s ktorou som bojovala asi týždeň v nemocnici a doma som sa potom ešte liečila zopár týždňov. Okrem toho som mala dve nehody na motorke, ktoré skončili odreninami a párkrát klasický úpal či črevné ťažkosti.

Výlet na akvadukt
Život v zahraničí je obrovskou výzvou, ktorú dokáže Juli bez problémov prekonávať.

Slnko na Bali svieti určite intenzívnejšie ako u nás na Slovensku. Mala si s tým zo začiatku nejaké problémy? Čo na to napríklad tvoje tetovania?

Skvelá otázka! Veľmi by som si priala, aby si tento fakt uvedomoval aj bežný turista, ktorý sem letí. Slnko je tu totiž naozaj veľmi silné, a preto napríklad ja z domu nevychádzam bez toho, aby som nebola nakrémovaná. Najslabší faktor, aký mám, je 25 a tetovania či tvár si mažem len faktorom 50. V minulosti som sa veľmi rada opaľovala a vedela som na európskom slniečku preležať aj hodiny, no tu to slniečko naozaj veľmi nevyhľadávam a snažím sa skôr pred ním schovávať.

Dočítali sme sa, že si zažila aj zemetrasenie. Ako si to vnímala?

Na Bali som zažila pár menších zemetrasení a jedno väčšie ma zastihlo, keď som v roku 2016 žila na západnej Sumatre. To bolo nepríjemné aj preto, že prišlo uprostred noci a vytrhlo ma zo spánku tým, že mi začali padať a rozbíjať sa veci v izbe. Následne vznikla vlna paniky a útek do pivničných priestorov, kde sme prečkávali, či nepríde druhá vlna, ktorá býva vždy silnejšia. Našťastie sa to upokojilo bez väčších následkov a škôd.

Vieme, že si dlhodobo vegetariánka. Odkiaľ sa vzalo toto rozhodnutie?

Vegetariánom som sa stala v deň mojich 20. narodenín. Bolo to rozhodnutie, ku ktorému som smerovala celý život. Mäso mi totiž nikdy nejako extra nechutilo a po tom, čo som v podstate jedla už len kuracie, aj to snáď na dva spôsoby, som sa rozhodla skúsiť to úplne vylúčiť. Varovali ma všetci od doktorov až po rodičov či kamarátov, aké hrôzostrašné následky to môže mať na moje telo a zdravie. S odstupom času to hodnotím ako jedno z najlepších rozhodnutí môjho života. Stojím si za tým, že človek príjem mäsa a mäsových výrobkov naozaj k zdravému vyváženému životu nepotrebuje.

Ochutnávka jedla na Bali
Kuchyňa na Bali je pre vegetariánov skvelou možnosťou.

Ako je to s indonézskou kuchyňou a vegetariánstvom?

Je to ideálna kombinácia! Konkrétne na Bali máme doma každodenný boj o to, kam sa pôjdeme najesť, pretože je tu taký široký výber vegetariánskych jedál. Indonézska kuchyňa ich má niekoľko, spomeniem napríklad Nasi Goreng s Tempehom, Tempeh Rendang či šalát GadoGado. Tiež sa tu vďaka podnebiu darí pestovaniu ovocia a zeleniny, takže som tu naozaj ako rybka vo vode.

Akým miestnym pochúťkam na Bali nikdy neodoláš?

Šalátu GadoGado, sladkej dobrote s názvom Klepon a z ovocia určite Mangosteenu.

Pokúšaš sa vnášať aj prvky slovenskej kuchyne, keď si varíš v exotickej krajine?

Každý deň varím minimálne jedno jedlo doma pre mňa a priateľa a ide väčšinou o polievky, napríklad zeleninovú alebo tekvicovú, rôzne druhy cestovín, rizota a podobne. Slovenskej ani českej kuchyni až tak nefandím a chýbajú mi tu snáď len babkine pirohy, halušky s kyslou kapustou a nakladaný hermelín. 🙂

Aký bol tvoj doteraz najsilnejší cestovateľský zážitok?

Tých bolo niekoľko, ale také, na ktoré nikdy nezabudnem, bola určite plavba loďou po ostrovoch na Bahamách, obe návštevy Srí Lanky, kde sme napríklad na safari videli naživo vzácneho leoparda. Ďalej by som spomenula mesačný roadtrip autom po Novom Zélande s priateľom počas Vianoc 2016. No a tiež nesmiem vynechať oslavu mojich 25. narodenín, ktoré som strávila ako dobrovoľník v sirotinci v Kambodži. Väčšina mojich ciest má minimálne 2 až 3 momenty, ktoré považujem sa silné a chcem si ich pamätať navždy.

Dobrodružstvá na pláži
Juli vyhľadáva na každom výlete nové a nové dobrodružstvá.

Aké najkrajšie miesto si navštívila minulý rok?

Oblasť Sapa na vietnamsko-čínskych hraniciach, kde sme po horách pár dní backpackovali pešo s mojou najlepšou kamarátkou Peťou. Druhým super zážitkom bola návšteva západnej Austrálie a oblasti Margaret River, kde som zasa bola s priateľom a podarilo sa nám napríklad z lode sledovať migráciu veľrýb.

Aké sú tvoje cestovateľské ambície v roku 2018?

Aj keď je len začiatok roka, ja už mám za sebou pár dní na Maledivách, kde sme oslavovali Nový rok, potom dvojtýždňový pobyt na milovanej Srí Lanke a teraz som už nejakú chvíľu konečne doma na Bali. I keď nebude to dlho, pretože za pár dní letím na sever Thajska do mestečka Chiang Mai. Ďalšie cestovateľské plány si zatiaľ nechávam pre seba, ale určite by som čitateľom odporúčala sledovať môj blog a tiež Instagram, kam to budem všetko postupne pridávať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Letná dovolenka Taliansko Zahraničie

5 dôvodov, prečo navštíviť talianske mesto Rimini

0
Cestovanie Dovolenka zima Lyžovačka Novinky Praktické informácie Tip na výlet Zahraničie Zimná dovolenka

Pestrá zima vďaka lyžovačke v exotických rezortoch

0
Aktuálne správy Cestovanie Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Aké sú rozmery batožín v rôznych leteckých spoločnostiach?

Navigácia

Magazíny