Turecko pre nováčikov – čo vidieť, ochutnať a zažiť v krajine polmesiaca

Turecko je jedinečná krajina, ktorej hlavné mesto leží na pomedzí európskej kultúry a orientu. Istanbul sa nachádza priamo na rozhraní Ázie a Európy a je hneď po Moskve druhou najľudnatejšou metropolou. Turecko sa pýši bohatou históriou. Celá krajina je posiata historickými pamiatkami a prírodnými zaujímavosťami.

V Turecku môžete okúsiť inú kultúru a zvyky. Táto krajina je pre turistov a cestovateľov stále zaujímavejšia a pravidelne sa objavuje v rebríčkoch najnavštevovanejších krajín sveta. Vybrali sme pre vás zopár tipov z toho najlepšieho a najkrajšieho, čo môžete v krajine polmesiaca zažiť.

Nevynechajte najkrajšie miesta a pamiatky

Pamukkale a Hierapolis

Pamukkale, alebo Bavlnený hrad, je jedným z najnavštevovanejších miest v Turecku. Je to oblasť tektonického zlomu, z ktorého vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik.V priebehu tisícok rokov sa z minerálnej vody stali travertínové usadeniny, ktoré vytvorili nádherné kaskády, terasy a jazierka.

Už 250 rokov pred naším letopočtom tu boli založené kúpele, nad ktorými bolo vybudované kúpeľné mestečko Hierapolis. Kamenné zrúcaniny mesta aj dnes nájdete nad travertínovými kaskádami. Obe pamiatky sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Travertínové usadeniny vytvárajú prírodné bazény s modro sfarbenou vodou.

Pri návšteve sa nezabudnite vyzuť, pretože kvôli ochrane pamiatky musia byť všetci návštevníci bosí. Vstupné na Pamukkale a Hierapolis vás bude stáť približne 25 €.

Green Canyon

Na juhu Turecka sa nachádza národný park Green Canyon. V parku je priehrada, ktorej vybudovaním vzniklo hlboké jazero. Zaliatím dvoch kaňonov vzniklo veľa malých potôčikov. Pri vstupe do kaňonu môžete vidieť pozostatky rímskeho akvaduktu.

Po jazere vás prevezie loďka, ale počet návštevníkov je prísne limitovaný. Odporúčame vám preto Green Canyon navštíviť v rámci fakultatívneho výletu, aby ste mali istotu, že sa na prehliadku dostanete. Za takýto výlet zaplatíte približne 45 €.

Safranbolu

Safranbolu je historické mesto na severe Turecka. V minulosti bolo významným cestovným uzlom medzi západom a východom sveta. Názvom mesta je odvodený od šafránu, pretože v Safranbolu bolo významné miesto, kde sa s ním obchodovalo.

Pri návšteve vás očarí historická osmanská architektúra. V historickej časti mesta nájdete množstvo pamiatok, ako sú skalné hrobky, mešity, historické domy, kúpele či fontány. Safranbolu je vďaka svojej architektúre tiež zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Mohlo by vás zaujímať: Kam sa oplatí v roku 2019 cestovať.

Mešita sultána Ahmeda v Istanbule

Mešita sultána Ahmeda je jeden z najznámejších symbolov hlavného mesta. Bola postavená v roku 1617 pre sultána Ahmeda a predstavuje vrchol osmanskej architektúry. Vďaka obloženiu stien modrými fajánsovými dlaždicami dostáva často prívlastok modrá.

Interiér mešity tvoria štyri piliere, množstvo modlitebných koberečkov a krásne farebné okná. Keď už bude tu, priamo oproti nájdete aj byzantský chrám Božej múdrosti Hagia Sofia. Neďaleko sa nachádza aj mauzóleum sultána Ahmeda I.

Mešita sultána Ahmeda je impozantná.

Extra tipy, čo zažiť

  • Turecké kúpele hamman.
  • Prechádzku po orientálnych bazároch.
  • Nákup tureckých korenín.
  • Pláž İztuzu, kde sa liahnu morské korytnačky.

Nezabudnite ochutnať

Sladkosti

Keď prídete do Turecka, určite ochutnajte baklavu. Tento tradičný dezert osmanskej kuchyne tvorí niekoľko vrstiev tenkého cesta s náplňou z vlašských orechov. Lokum sa podobá na marshmallow a vyrába sa z cukru a škrobu. Sladkosť ževraj vznikla pre sultána, ktorý žil v 18. storočí a mal tak pokazené zuby, že nemohol jesť žiadne iné sladkosti.

Ďalšou populárnou sladkosťou je turecký ryžový puding s názvom Sűtlaç. Nájdete ho v ponuke takmer každej reštaurácie, pretože je to obľúbená maškrta turistov aj domácich. Ak chcete niečo netradičnejšie, skúste tekvicu na sladko Kabak tatlisi.

Hlavné jedlá

Bol by hriech neochutnať pravý turecký kebab. Tradične sa predáva na ulici, ako u nás, ale v Turecku existuje viac ako 40 rôznych druhov. V stánkoch môžete nájsť aj mäsové špízy opekané na ražni. Tureckou špecialitou je Menemen, omeleta s koreninami, cibuľou a cesnakom. Domáci majú aj vlastnú verziu mäsových guliek s názvom Köfte.

Ak chcete ochutnať pravé turecké jedlo za dobré ceny, sledujte, kam sa chodia najesť domáci obyvatelia. Reštaurácie na hlavných turistických miestach bývajú často preplnené a jedlo má občas aj horšiu kvalitu.

Nápoje

V Turecku určite ochutnajte kávu. Podstatnou súčasťou kultúry je aj čaj, ktorí turci pijú neustále. Buďte ale pripravený na to, že bude mať len málo spoločného s čajmi u nás. Tie turecké sú oveľa silnejšie a s plnšou chuťou.

Tradičnými tureckými nápojmi sú aj Boza a Sahlep. Boza sa vyrába z kvaseného bulguru a bežne ju nájdete v supermarketoch. Sahlep je horúci nápoj vyrábaný z mlieka, koreňa orchidey a cukru.

Pitie čajov v čajovniach je v Turecku obľúbenou spoločenskou aktivitou.

V Turecku je veľmi rozmanité podnebie, pretože sa krajina delí na niekoľko klimatických pásiem. Pre každé z nich je na návštevu vhodný iný čas. Ak sa teda rozhodne vycestovať, dopredu si overte, aké počasie vás čaká. Navštívili ste už niekedy Turecko alebo sa tam chystáte? Podeľte sa s nami o vaše zážitky z cestovania.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rozhovory

Ako cestovať bez peňazí s Emanuelom Vicalvim

0
Cestovanie Dovolenka

Azorské ostrovy – skrytý poklad Európy

0
Novinky Rozhovory

K životu jej stačí jeden batoh: Rozhovor s Ivanou Grešlíkovou

Navigácia

Magazíny