Milos, grécky ostrov zamilovaných

Milos sa nachádza v gréckom súostroví Kyklady. Asi poznáte jeho známejších susedov, ostrovy Santorini a Mykonos. Biele domy s modrými strechami, čisté grécke more, rozmanité pláže a vynikajúce jedlo. Má všetko, čo jeho slávnejší susedia. Návštevníkom ponúka dokonca o čosi viac. Príjemnú pokojnú atmosféru bez obrovských návalov turistov. Milos je známy aj ako ostrov zamilovaných. Našla sa tu totiž slávna socha Afrodity.

V auguste 2015 som rozmýšľala, na ktorý ostrov sa vydať. Santotrini a Mykonos sú snom nejedného cestovateľa. Ja som hľadala menej komerčnú možnosť. Všetky ostrovy Kyklád sú krásne. Väčšinou o čosi menej navštevované a lacnejšie. Pre Milos som sa rozhodla kvôli rozmanitosti prírody, kvalitnému kempingu a doprave na ostrove. Vtedy som ešte netušila, že sa vydám na najkrajšie miesto, ktoré som kedy navštívila.

Dovolenkujeme s obmedzeným rozpočtom

Do prístavu Adamas na ostrove Milos som pricestovala v noci loďou z Atén. Mali sme meškanie. Cestu sme neplánovali dlho dopredu, a tak sme nenašli jedinú voľnú hotelovú izbu. Rozpočet sme mali tak či onak obmedzený. Milos kemping má perfektné recenzie, stanovačka sa mohla začať. O 1 ráno sme len so svetlom z telefónov rozkladali stan. Po prvýkrát v našom živote. Zážitok. Ráno nám vyrazil dych pohľad z kampingu. Pod nami sa rozprestieralo tmavomodré more, jazero a útesy v okolí. Z kempingu je to k moru na skok. Zídete asi 150 m dole kopcom. Ak si nepotrpíte na luxus a chcete zažiť grécke ostrovy s menším rozpočtom, kempingy sú skvelá voľba. Nie všetky ostrovy ich však majú. Ja som chcela stanovať na voľno, ale to je v Grécku nelegálne. Existujú lokality, kde policajti jednoducho neriešia. Nechcela som to riskovať a navyše prístup k sprche a WC je vždy super. Noc pre dve osoby so stanom vás vyjde na približne 20 eur vo väčšine kempingov na Kykladách. Na Milose sme platili približne 18 eur a neboli tam žiadne príplatky za elektrinu alebo využívanie kuchynky. WC, kúpeľne a kuchynka sa pravidelne čistia. Pracovníci kempingu sú milí a ústretoví. No a ak vyhladnete, dobre sa najete v taverne, ktorá je súčasťou komplexu. Ak sa vám máli more, môžete si oddýchnuť v bazéne s výhľadom na more a na jazero. Ani zaň neplatíte nič navyše.

Kemping Milos
Bazén v kempingu a výhľad na okolie. Vedľa sa nachádza taverna s vynikajúcim gréckym jedlom.

Na ostrove si môžete požičať auto, motorku a elektrický bicykel. Pamätám si, že auto na deň stojí približne 50 eur. Okrem toho môžete využiť aj lokálne autobusy. Neodvezú vás síce úplne všade, ale na tie najzaujímavejšie mesta sa dostanete v pohode. Cena za jednu jazdu je väčšinou 1,70 eur. No a s taxíkom rátajte približne 2 eur/km. Z kempingu do prístavu Adamas sme platili asi 13 eur (6km).

Čo sa jedla týka, nebojte sa ničoho, hladní nezostanete. Na ostrove je kopec výborných tavern s ponukou morských potvoriek a tradičných gréckych jedál. Za obed pre dvoch – jedlo s morskými plodmi, zeleninové jedlo, šalát a chlieb sme platili zvyčajne okolo 20 eur.

Čo na Milose vidieť a zažiť

Prekvapilo ma, že sa stany okolo nás menili celkom často. Z Milosu sa ľahko dostanete na ďalšie ostrovy. Ak si chcete pozrieť naraz viac ostrovov, smelo do toho. My sme chceli ostrov najskôr poriadne preskúmať a potom sa možno presunúť. Nakoniec sme zostali a odišli priamo do Atén. Čo všetko navštíviť?

Výlet loďou okolo ostrova

Nemusíte nič objednávať cez internet a dopredu. Výlet si kúpite priamo v prístave alebo v lokálnej turistickej agentúre. Ceny sa pohybujú od 30 – 100 eur za osobu. Je len na vás a na vašich preferenciách, ktorú možnosť si vyberiete. Tiež, nie každá jachta ide okolo celého ostrova. Niektoré sa plavia len na vybrané miesta. Menšie jachty sú drahšie, berú najviac 10 ľudí a ponúkajú jedlo na palube. No a ak si chcete dopriať luxus, môžete si prenajať celú jachtu len pre seba a odvezie vás, kam len budete chcieť. My sme mali limitovaný rozpočet a teda sme šli na tú najlacnejšiu, najväčšiu a bez jedla v cene – Kapitán Yangos. Posádka lode bola veľmi milá a kapitán mi ošetril aj zranenie, ktoré som si tam zadovážila. O tom neskôr.

Sopečná hora Milos
Milos je vulkanický ostrov. Nejeden geológ by sa tu od šťastia zbláznil. Táto hora vyrástla z lávy.

Kapitán Yangos (Captain Yangos) sa plaví okolo ostrova s niekoľkými zastávkami na plávanie. Celodenný výlet stál myslím 30 eur za osobu. Vyšli sme z prístavu Adamas a následne sa plavili na západ okolo ostrova. Reliéf Milosu je nádherný a neuveriteľne rozmanitý. Prvýkrát v živote som ľutovala, že nie som geológ. Sopečné pohoria, útesy a rôzne geologické útvary nadchnú asi každého. Jedinou nevýhodou tejto lode oproti menším jachtám bolo, že sme sa nedostali priamo do jaskyne Sykia, kde môžete plávať. Odprisahala by som, že som videla slzu v oku môjho muža, keď sme jaskyňu obchádzali. Zastavili sme sa ale v Kleftiku.

Milos Kleftiko
Aj takýto pohľad sa vám naskytne pri výlete loďou okolo pobrežia.

Kleftiko je asi najzaujímavejším a najvyhľadávanejším miestom celého ostrova. Ide o rôzne skalné formácie, ktoré kedysi slúžili ako skrýša pre pirátov. Neuveriteľné miesto. Tu by som vás chcela upozorniť, neopierajte sa o všetky útesy, ktoré nájdete. Ja som veselo plávala jedným tunelom, keď som si tu zrazu chcela oddýchnuť na jednom útese. Náhly pocit bolesti, pálenia a strpnutia nohy naznačoval, že niečo nie je v poriadku. Červená vyrážka tiež nevyzerala, že by mala byť súčasťou zdravej nohy. V útesoch žijú rôzne zvieratko-rastlinky, ktoré sa bránia pŕhlením. Kapitán Stavros má evidentne s týmto skúsenosť a medicínu mal po ruke.

Kleftiko more
Na týchto miestach sa kedysi skrývali piráti, Kleftiko.

Okrem Kleftika sme zastavili na ďalších dvoch miestach. Predstavte si obrovský biely útes a pod ním malinká biela pláž s kamienkami. Voda absolútne priesvitná. Naša posádka mala pláž celú pre seba. Zastavili sme ešte na jednom mieste, kde sa plávalo len v okolí lode. Voda bola úplne priezračná.

Počas plavby sme zastavili aj na neďalekom ostrove Kimolos, kde sme si vychutnali vynikajúci obed v miestnej taverne. Prisahám, že by som dokonca života bola schopná fungovať len na gréckom bielom chlebe a domácom olivovom oleji.

Niektoré lode idú len na Kleftiko a Sikiu. S tým, že máte oveľa viac času na plávanie. Iné zasa zastavia aj na okolitých ostrovoch Kimolos alebo Polyaigos.

Adamas (Adamantas)

Adamas prístav Milos
Pohľad z lode na Adamas.

Adamas je hlavným prístavom Milosu. Biele budovy, biely kostol s modrou strechou, kamenné chodníky. Je to živé mesto, hlavne večer, keď sa prístav a reštaurácie zaplnia. My sme prešli celé mestečko, pláže aj prístav. Adamas má úžasnú atmosféru. Vyhľadávanými atrakciami je 700 rokov starý kostol svätej trojice, múzeum baníctva aj francúzsky cintorín z čias Krymskej vojny. Po pravde, my sme nenavštívili jedinú z týchto pamätihodností. Okolo kostola sme sa len prešli.

Plaka

Plaka kykladská architektúra
Biela s modrou sú typické pre architektúru na všetkých ostrovoch súostrovia Kyklady. Ulička v meste Plaka.

Neďaleko od prístavu Adamas sa nachádza hlavné mesto Milosu, Plaka. Mesto sa nenachádza pri mori, a tak si skutočne môžete užiť len kykladskú architektúru a atmosféru gréckeho ostrovného mestečka. My sme sa tam vybrali počas dňa medzi 15:00-17:00. V čase, kedy Gréci oddychujú. V meste sme nenašli nikoho. Len predavača v malom obchodíku a spiace mačky. Verím, že večer v Plake je živelnejší. Nájdete tam milé kaviarničky, taverny a zámok s výhľadom na záliv. Ak sa vydáte peši alebo na motorke smerom to Trypiti narazíte na archeologické náleziská z čias helenistického Grécka a Rímskej ríše. V Trypiti sa môžete prejsť aj po katakombách.

Sarakainiko

Sarakainiko Milos
Unikátna pláž Sarakainiko.

Sarakainiko je najkrajšia, najznámejšia a najfografovanejšia pláž na Milose. Pozostáva s obrovských bielych hladkých skál. Žiadne slnečníky a bary tu nenájdete. Plávať môžete do jaskýň, skákať z útesov a kúsok odtiaľ nájdete aj potopený vrak lode. Potápajte sa tam len na vlastné riziko. Keď vyhladnete, môžete skočiť na grécky šalát, sendvič alebo hot dog do pojazdného rýchleho občerstvenia pri vstupe. Pláž sa nachádza na severe neďaleko Plaky.

Paleochori

Pláž Pliochori Milos
Pohľad na vzdialenú pláž Paleochori.

Paleochori je veľká pláž s obrovskými skalnými útesmi červenej farby. Tu nájdete aj slnečníky, lehátka, plážové bary a taverny. Ak máte chuť na klasickú pláž so všetkým vybavením, Paleochori je správna voľba. Tiež si vždy od jachtárov zistíte, čo si myslia o počasí a vetre. Nechodia na výlety každý deň a upravujú ich podľa smeru vetra. My sme prvé dni zažili silnejšie vetry na pláži pri našom kempingu (na severnej strane ostrova), a tak nám odporučili vybrať sa do Paleochori, kde v tom čase bolo more kľudné a piesok horúci. Pláž sa nachádza 10 km na juh od prístavu Adamas a ide tam priama autobusová linka.

Papafragos

Papafragos Milos
Pohľad na pláž Papafragos zhora.

Posledný deň na ostrove sme sa vybrali na Papafragos. Malá pláž ukrytá medzi obrovskými útesmi. Cesta k nej je trochu krkolomná, zliezate totiž útes po úzkej trošku šmykľavej a trochu strmej cestičke. Stojí to však za to. V okolí Papafragos sú po oboch stranách pláže s veľkými kameňmi. No a v skalných útesoch sa nachádzajú jaskyne a tunely.

Rybárska osada Klima

Rybárska osada Klima Milos
Rybárska osada Klima, na kopci za ňou môžete vidieť Plaku.

Klima je tradičná rybárska dedinka. Domčeky s farebnými dverami a okenicami sú objektom mnohých fotografov. Dedinka má len málo obyvateľov. Celý priemysel ostrova sa sústreďuje okolo turizmu, rybárstva a ťažby nerastných surovín. Ku Klime sa môžete prejsť peši z Plaky, zaručene ju však budete vidieť z lode.

Kajaky a vodné športy

Na ostrove môžete vyskúšať rôzne vodné športy. Ponuka závisí od tej, ktorej pláže. Dobrodruhovia sa môžu vybrať na celodennú plavbu na kajaku. My sme ju zvažovali, ale po týždni na Milose sme boli tak unavení z objavovania pláží, jaskýň a plávania, že sme to už nedali. Pri plavbe loďou sme kajakárov stretli a úprimne, vyzerá to brutálne. Určite to môže byť jedinečný zážitok.

Na Milose nájdete množstvo iných divokých aj oficiálnych pláží. My sme veľa času strávili objavovaním okolitých skál a útesov. Naháňali sa za horskými kozami a užívali si samotu na divokých plážach. Rozhodne vám odporúčam dovolenku na Milose ešte pred tým, než sa z neho stane druhé Santorini. Každý ostrov Kyklád je jedinečný. Vyberte si ten, ktorý vás láka najviac. Určite neoľutujete.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenkové destinácie História a kultúra

Londýn je viac ako len Big Ben a Royal Family

0
Cestovanie Dovolenka Letná dovolenka

27 príznakov, že skutočne potrebujte dovolenku. A hneď!

0
Ázia Cestovateľské tipy Exotika História a kultúra India Novinky

Všetko, čo by ste mali vedieť o Naí Dillí ešte pred cestou

Navigácia

Magazíny