Prímorské mesto s históriou i zábavou – spoznajte Brighton

Len málo miest dokáže turistom i obyvateľom ponúknuť takmer všetko. Zdá sa, že Brighton je takmer ideálne miesto na život. Najväčšie a najvýznamnejšie prímorské kúpele v juhovýchodnej časti Anglicka ponúkajú veľa spôsobov, ako sa kultúrne vyžiť. Spoznajte toto magické miesto.

Royal Pavilion, Brighton Pier či Sea Life Center sú iba zlomkom toho, čo všetko sa dá vidieť v Brightone. V prvom rade sú to nezabudnuteľné kamienkové pláže, oceán, úzke uličky a útulné kaviarne a reštaurácie. Brighton svetelná tabuľa

Rybárska i kráľovská minulosť

Dnes už málokto uverí, že Brighton bol pôvodne malou rybárskou osadou. Veľmi rýchlo sa totiž vypracoval na obľúbené prímorské letovisko. Dôležitá bola jeho blízkosť hlavného mesta, ktorú hojne využíval aj kráľ Juraj IV. Ten si Brighton zamiloval od svojej prvej návštevy v roku 1783. Odvetdy tu trávil väčšinu svojho voľného času, staral o rozvoj tohto mestečka, ktoré mu za to ponúklo únik pred londýnskymi konvenciami. Ktoré miesta si rozhodne nesmiete nechať ujsť pri návšteve magického Brightonu?

Royal Pavilion

Spomínaný kráľ Juraj IV. má na svedomí najmajestátnejšiu budovu v celom  meste – exotický kráľovský pavilón. Táto stavba jednoznačne neunikne vášmu pohľadu. Na jeho mieste kedysi stála obyčajná farma. Jej neopakovateľný výhľad na oceán jej neskôr priniesol prestavbu v orientálnom štýle. Najskôr sa z farmy stala vilka. Až postupne počas ďalších siedmich rokov dostala súčasnú podobu Royal Pavilion. Dnes je exotický pavilón upravený záhradami a slúži ako múzeum, ktoré navštívi v priemere 400 000 návštevníkov ročne.

Royal Pavilion Brighton
Royal Pavilion je najmajestátnejšia budova celého Brightonu.

Pobrežná promenáda

Pokiaľ zbožňujete oceán, jesenný vietor vo vlasoch a dlhé prechádzky, brightonská promenáda je presne pre vás. Má dĺžku viac ako 5 km a cestou budete stretávať množstvo cyklistov, rodiniek s deťmi alebo bežcov poctivo trénujúcich na charitatívne polmaratóny. Pobrežie lemujú aj nezameniteľné farebné plážové domčeky, ktoré vás prenesú až do ďalekej Austrálie.

Brighton promenáda pláž s farebnými domčekami.
Promenáda v Brightone je magické a najmä fotogenické miesto.

Brighton Pier

Z promenády sa môžete dostať rovno na rozľahlú kamienkovú pláž, ktorá je priam stvorená na piknik alebo relax s priateľmi. Pláž je lemovaná obchodíkmi či galériami, jednoducho v Brightone máte vždy čo robiť. Hlavnou atrakciou tejto časti mesta je Brighton Pier. Priamo na móle sa tu nachádza obrovský zábavný park, kde si na svoje prídu malí i veľkí. Môžete sa tu vyblázniť na kolotočoch alebo si zahrať rôzne hry. Jeho predchodcu, West Pier, zničil požiar v roku 1975. Jeho pozostatky sú ešte stále viditeľné a často vyhľadávané hľadáčikom fotografov.

Brighton Pier mólo
Brighton Pier je miesto, kde sa zabavia veľkí i malí.

Štvrť Lanes

Pokiaľ radšej objavujete skryté uličky mesta, štvrť Lanes je miesto, ktoré budete zbožňovať. Niekdajšie centrum rybárskej osady sa dnes premenilo na spleť uličiek, reštaurácií, kaviarní, obchodíkov či klubov. Atmosféru vám bude dotvárať množstvo pouličných umelcov či hudobníkov. Dôležitý bod tejto štvrte je Churchill Square. Je to obrovské námestie, na ktorom sa nachádza rovnomenné nákupné centrum.

Brighton Lanes ulička s obchodíkmi
Štvrť Lanes je centrum celého Brightonu.

Prečo Brighton?

Brighton je mesto, ktoré si zamilovali turisti, ale nedajú na neho dopustiť ani jeho stáli obyvatelia. Žije v ňom aj množstvo známych ľudí, umelcov, youtuberov. Veľmi jednoducho sa vám môže stať, že na prechádzke po pláži zbadáte venčiť psov Zoellu alebo snáď najznámejší YouTube párik Pewdiepie a Marzia.

Marzia tento rok natočila aj krátke video, v ktorom odôvodňuje, prečo je práve Brighton najlepšie miesto pre život. My už máme kufre zbalené, čo vy?

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka

Azorské ostrovy – skrytý poklad Európy

0
Pozvánka

V Thajsku sa rozhodne dá nájsť viac, ako len pekné pláže a dobré jedlo

0
Francúzsko

Nice – mesto ideálne počas každej sezóny

Navigácia

Magazíny