Romantický trip do Edinburghu a letenka za pár eur

Hlavné mesto Škótska spája históriu s moderným svetom. Celé mesto je obklopené prírodou a spoznáte ho aj bez použitia cestnej dopravy. Poďte s nami nazrieť do čara severských krajín.

Letecky za menej ako 3 hodiny

Do Edinburghu sa dopravíte letecky z Bratislavy alebo z Viedne. Ceny leteniek sa pohybujú už od 30 eur. Počas hlavnej turistickej sezóny sú letenky samozrejme drahšie a keďže nejde o prímorskú destináciu, ideálne je sem zavítať na konci alebo mimo hlavnej sezóny. Aj obhliadky pamiatok a prírody budú pre vás v nižších teplotách príjemnejšie. Z letiska hlavného mesta Škótska sa pohodlne a bez väčších komplikácií prepravíte do centra mesta autobusmi, ktoré tam odchádzajú každú chvíľu. Edinburgh je v súčasnosti turisticky veľmi populárne mesto, keďže podľa štatistík ho ročne navštívi až 4 milióny cestovateľov. Z toho vyplýva, že o výber ubytovaní nebude núdza a vy máte na výber niekoľko možností. Ubytovať sa môžete v hoteli, cez online platformy ako Booking alebo Airbnb.

Základné informácie, ktoré potrebujete vedieť pred odchodom

Edinburgh je hlavné mesto Škótska. Aj keď sme možno v angličtine zdatný, potrápi vás škótsky dialekt , no v rámci turistických atrakcií si určite poradíte. Toto mesto je, podobne ako Bratislava, kompaktné mesto, čo prakticky znamená, že väčšina hlavných pamiatok v Starom meste a Novom meste je od seba vzdialených iba 15 minút chôdze.

Jazdenie autobusom je potrebné iba pri vzdialenejšom výlete. Ak máte radi ikonické čierne taxíky, ktoré sú typické pre Veľkú Britániu a najmä Londýn, máme pre vás dobrú správu – v Edinburghu je ich viac ako 1000 a objednať si ich môžete na tomto telefónnom čísle: 0131 228 1211. Škótsko je známe svojím premenlivým počasím, preto sa nezabudnite pripraviť aj na občasný dážď. Iba pár šťastlivcom sa podarí zažiť dovolenku v tejto krajine bez vytiahnutého dáždnika.

Nie každá metropola sa môže pýšiť zelenými pláňami pár minút chôdze od centra.

Pamiatky, ktoré stoja za návštevu

Po stopách Loch Ness

Podľa počtu dní, ktoré v Edinburghu strávite, si urobte zoznam hlavných miest, ktoré by ste radi navštívili. Ak sa chystáte na viac ako len predĺžený víkend, odporúčame vám podniknúť jeden z celodenných výletov k jazeru Loch Ness, ktoré nadchne všetkých nadšencov mystických povier. Cesta autobusom k jazeru potrvá približne 4 hodiny. Ak sa rozhodnete pre výletný autobus, po ceste budete mať zastávky na viacerých zaujímavých miestach a výlet bude trvať od rána do večera.Škótska vysočina je miesto, ktoré vám svojou zeleňou určite vezme dych. Trávnaté pláne siahajú až mimo zorného poľa a majestátne sú aj útesy, ktoré sa na pobreží týčia z oceánu. A teraz sa pozrime na konkrétne atrakcie, ktoré by ste priamo v Edinburghu mohli pozrieť.

Edinburghský hrad

Najznámejšia pamiatka mesta sa týči nad historickým centrom a dominuje mestskej panoráme. V hrade sa nachádza viacero historických artefaktov, ako napríklad škótske korunovačné klenoty. Nezmeškajte ani výstrely z diel, ktoré sa konajú takmer každý deň o 13 hodine popoludní. Hrad je kvôli svojej popularite veľmi navštevovaný a preto odporúčame lístky rezervovať vopred a navštíviť ho v ranných hodinách, aby ste prehliadku mali istú a nerušenú.

Poprechádzajte sa po Royal Mile

Cestou z hradu sa dostanete na hlavnú stredovekú ulicu, respektíve časť Starého mesta – Royal Mile. Vedie od spomínaného hradu k Holyrood palácu, ktorý pochádza z dvanásteho storočia. Royal Mile prekypuje kaviarňami, barmi a reštauráciami.

Vyštverajte sa na Arturove sedlo a Edinburgh budete mať na dlani

Na Edinburghu je krásny fakt,  že aj keď ide o hlavné mesto, obrovské zelené pláne nájdete pár minút od centra. Konkrétne Arturove sedlo je hora vulkanického pôvodu, z ktorej sa vám naskytnú panoramatické výhľady na historický Edinburgh. Toto miesto je často vyhľadávané aj miestnymi, ktorí sem chodia na prechádzku, piknik alebo večerné posedenie pri víne, pive či národnom škótskom nápoji – whiskey. Ak patríte medzi milovníkov tohoto hnedastého moku, rozhodne stojí za návštevu aj Scotch Whiskey Experience, kde sa dozviete čo to o histórii, výrobe a ďalších zaujímavých faktoch o whiskey.

Z Arturovho sedla sa vám naskytne výhľad na historické centrum Edinburghu.

Medzi ďalšie atrakcie patria:

  • Camera Obscura a svet ilúzií pre všetkých milovníkov vizuálnych trikov a fotografie.
  • Katedrála St. Giles pochádzajúca zo štrnásteho storočia.
  • Národné múzeum Škótska je pre všetkých milovníkov histórie a ľudí, ktorí sa chcú o krajine, v ktorej sú, dozvedieť viac.
  • Scott Monument pomenovaný po slávnom škótskom spisovateľovi sirovi Walterovi Scottovi. Hneď vedľa monumentu sa nachádzajú záhrady Princess Street Gardens.
  • Milovníci Harryho Pottera v meste nájdu viaceré kaviarne, v ktorých J. K. Rowling písala populárnu sériu. Najznámejšia je The Elephant House.
  • Vyhliadkové miesto Calton Hill.
  • Niečo pre milovníkov rastlín a zelene – Kráľovská botanická záhrada.

Druhé najznámejšie vyhliadkové miesto je Calton Hill.

Mesto Edinburgh vás zastaví minimálne na 3 plné dni. Pre tých, ktorí chcú vidieť aj niečo z okolitej krajiny, odporúčame stráviť na pobyte aspoň týždeň. Najideálnejšie mesiace na návštevu sú máj a september. Navštívili ste už niektorú časť Škótska aj vy?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Na ceste okolo sveta vás určite stretne nepohodlie. Dôležité je to brať s humorom

0
Pozvánka

Pozvanie na čaj v Maroku je príležitosť spoznať miestnych a ponoriť sa do ich mentality

0
Cestovanie Grécko Letná dovolenka

Pelion, letné sídlo antických bohov

Navigácia

Magazíny