10 typov dovoleniek

Spraviť zoznam sa už v dnešnom čase dá naozaj zo všetkého. A preto sme si pre vás pripravili 10 typov dovoleniek, na ktorých sa môžete počas života ocitnúť. Koľko z nich ste už absolvovali a ktorý typ máte najradšej?

Víkendová pauza

Milujete cestovanie ale taktiež máte radi svoju prácu od 09:00 do 17:00? Nemajte strach, tento typ dovolenky je presne pre vás. Krátke víkendové výlety vás budú stáť maximálne jeden vymeškaný piatok v práci. Neustále hľadajte last minute lacné letenky alebo ubytovania v blízkych destináciách, do ktorých sa viete dostať autom/vlakom/autobusom/stopom.

Balíčková dovolenka

Vždy si kupujete celý balíček? Služieb, produktov, čohokoľvek. Môžete to tak spraviť aj s dovolenkou. Ak máte radi, keď je všetka práca spravená za vás, zvoľte tento typ dovolenky. Dostanete naplánovaný pobyt, v ktorom budete mať rozvrhnuté aj prestávky na záchody. Ale nie, to už zachádzame do extrémov. Jednoducho dostanete dovolenkový balík, v ktorom sa bude nachádzať cesta, ubytovania, strava a dokonca aj program. Tento typ dovolenky je vhodný najmä pre ľudí, ktorí si prišli iba oddýchnuť a nepotrebujú veľmi spoznávať miesto, kde sa nachádzajú.

Balíková dovolenka
Balíkové dovolenky sú zväčša vo vybudovaných rezortoch pre turistov.

Zájazd s mladými párty ľuďmi aj dôchodcami

Zájazd sa najčastejšie realizuje autobusom. Účastníkmi tohto zájazdu bývajú ľudia rôznych vekových ale aj spoločenských skupín. Nevýhodou je fakt, že sa musíte neustále prispôsobovať potrebám a programu skupiny a máte málo individuálneho času na objavovanie.

Roadtrip naprieč svetom

Karavan, auto, vlak – toto sú dopravné prostriedky, vďaka ktorým môžete precestovať časť sveta. Tento typ dovolenky odporúčame vyskúšať každému. Aj nekonečným dobrodruhom aj menej odvážnym cestovateľom. Trasu aj program si vytvárate sami a môžete si ho ušiť na mieru. Výhodou tejto dovolenky je to, že si môžete predĺžiť pobyt na ktoromkoľvek mieste, ktoré sa vám bude páčiť.

Roadtrip v karavane
S karavanom môžete zastaviť a prenocovať priamo v prírode. Ak je to tam povolené, samozrejme.

Dobrovoľníctvo v znevýhodnených krajinách

Tento typ dovolenky vás nesmierne obohatí. Nielenže spoznáte kultúru a život v tamojšej krajine, ale aj pomôžete miestnym občanom a spravíte dobrý skutok. Je úplne jedno či budete stavať školu v Afrike, pomáhať na farme v Taliansku alebo pracovať v sirotinci v Kambodži. Výsledok bude rovnaký – dobrý pocit a radosť z toho, že ste niekomu dokázali aspoň trochu vylepšiť život.

Dlhodobé pomalé cestovanie

Máte kopec času a chcete si dať pauzu od zabehnutej životnej rutiny? Odcestujte na pár mesiacov alebo dokonca aj rokov kamkoľvek do sveta a zostaňte v každej destinácií dlhší čas. Týmto typom cestovania spoznáte svet hádam najlepšie. Taktiež ide o najekologickejší spôsob ako cestovať po svete.

Ročná pauza tzv. gap year

Koniec strednej školy, vysokej školy alebo pracovnej pozície? Zoberte si rok voľna. Tento typ cestovania je bežný hlavne v zahraničných krajinách, kde si študenti po skončení či už strednej alebo vysokej školy zoberú rok voľna na spoznávanie sveta a seba samého.

Návšteva rodiny alebo priateľov

Máte v zahraničí rodinu alebo priateľov? Prečo ich nenavštíviť ale čakať kým oni prídu za vami? Samozrejme, nie každý má po celom svete rodinu alebo kamarátov, s ktorými je v kontakte. Ak patríte medzi pár týchto šťastlivcov, neváhajte a navštívte ich. Človek, ktorý v krajine žije vás zoberie na miesta, kam by ste sa ako bežný turista nedostali.

Návšteva priateľov alebo rodiny
S rodinou alebo priateľmi, ktorí v danej lokalite žijú, sa dostanete na miesta, kam by ste ako bežný turista nezavítali.

Cestovanie kvôli podujatiam

Už sa vám stalo, že ste cestovali do inej krajine kvôli koncertu? Festivalu? Futbalovému zápasu? Divadelnej hre? Áno, aj toto je jeden z dôvodov na dovolenku. A keď už navštívite vaše vysnívané podujatie prečo krajinu aj trochu nepreskúmať?

Biznis cestovanie – služobka

Služobné cesty. Niektorí ich nenávidia, iní milujú. Aj pracovné stretnutia vám poskytujú príležitosť dostať sa do zahraničných krajín. Výdavky za cestu a stravu sú hradené vašim zamestnávateľom. Už len nájsť si čas popri pracovných stretnutiach na trocha spoznávania.

Dovolenka na služobnej ceste
Aj na služobnej ceste môžete spoznať krajinu, do ktorej ste prišli.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti Zimná dovolenka

Top 5 miest, na ktorých sú najčarovnejšie vianočné trhy

0
Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Hľadáte lacné letenky z Bratislavy? Poznáme všetky destinácie

0
Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Zahraničie

Zaži Dubrovník a vydaj sa po stopách Game of Thrones

Navigácia

Magazíny