Štúdium v Austrálii – kde začať?

Štúdium v Austrálii je z roka na rok populárnejšie. Vidina kvalitného vzdelávania, dlhých prázdnin a nekonečného surfovania láka mnoho mladých ľudí. Ak snívate o živote s protinožcami aj vy, pozrite sa s nami na možnosti vycestovania do tejto exotickej krajiny.

Majte jasno v cieľoch

Predtým ako spustíte pátranie po lacných letenkách, porozmýšľajte nad vašou vnútornou motiváciou prečo chcete vycestovať do Austrálie. Dôvodov môže byť niekoľko. Možno ste nikdy neopustili rodnú krajinu a chcete dokázať, že ste samostatní. Pocit slobody však viete zažiť aj v krajinách, ktoré nie sú na opačnej strane zemegule. Ďalším dôvodom býva učenie jazyka. Do Austrálie prichádza množstvo študentov kvôli práci a vďaka jazykovej škole dostanú pracovné povolenie. Úroveň mnohých škôl je preto nízka. Ak nechcete byť sklamaní, vyskúšajte jazykové pobyty v Británii alebo USA. Sú efektívnejšie a ešte aj ušetríte.

Pokiaľ v tom máte jasno a viete, že Austrália je krajina, ktorú chcete preskúmať a už teraz sa neviete dočkať stretnutia s kengurami, poďte do toho! Ako prvé vás čaká rozhodnutie, či sa do Austrálie vydáte na vlastnú päsť alebo využijete služby agentúry. Ak nie ste v cestovaní zbehlí, prípadne sa bojíte zbytočnej byrokracie, odporúčame vám špecializovanú agentúru.

Austrália pre mladých
Austrália láka stále viac mladých ľudí.

Výber vhodnej agentúry

Na trhu existuje niekoľko agentúr sprostredkujúcich pobyt v Austrálii. Uprednostnite špecializovanú agentúru, ktorá sa zameriava na pobyty len v Austrálii. Ak si medzi nimi neviete vybrať, vytipujte 2 najlepšie a zarezervujte si osobné stretnutie v oboch. Zažijete ich prístup a rozmanitosť ponúk. Agentúra je nápomocná pri vybavení víz, poistenia, ubytovania, nájdení vhodnej školy a servisom po príchode do krajiny. Veľkým plusom je, ak má agentúra v Austrálii kamennú pobočku na ktorú sa budete môcť kedykoľvek obrátiť.

Čo študovať

Na výber máte 3 typy škôl – jazykové školy, odborné školy a univerzity. Pri výbere školy je dobré nešetriť. Štúdium je relatívne drahé, platí však, že drahšie školy ponúkajú kvalitnejšie vzdelanie.

Jazykové školy

Ak je to možné, skúste si zistiť zloženie študentov vopred. Odporúčame vyhnúť sa viacerým slovenským a českým študentom. Zbytočne vás bude lákať komunikácia v Slovenčine.

dĺžka štúdia: 12 – 52 týždňov
vek: 15 +
počet študentov v triede: 12 – 18
rozsah vyučovania: 20 – 25 hod/ týždeň
priemerná cena: 200 – 250 AUD / týždeň
jednorazové zápisné: 200 – 250 AUD

Odborné školy

Na odborných školách neočakávajte univerzitnú úroveň. Prirovnať by sme ich vedeli k štúdiu medzi strednou a vysokou školou, čiže niečo ako naša nadstavba. Odborné školy bývajú zväčša praktické a vyznačujú sa flexibilnejšou dochádzkou a dlhšími prázdninami, čo môže byť plus, ak popri štúdiu pracujete. Štúdium si vyžaduje aspoň základnú znalosť angličtiny. Ponúkané odbory sú dostatočne pestré. Spomenieme napr. ekonomické smery, marketing, manažment, fitness, make-up art, nechtový dizajn, cestovný ruch či pedagogiku.

dĺžka štúdia: 3 – 36 mesiacov
vek: 18 +
počet študentov v triede: 20 – 25
rozsah vyučovania: 15 – 20 hod/ týždeň
priemerná cena: 2 000 – 3 000 AUD / semester

Univerzity

Univerzitné štúdium je najdrahšie a najnáročnejšie. Vyžaduje si výbornú znalosť jazyka a často je potrebné vykonať skúšku IELTS alebo TOEFL. Štúdium býva zamerané na jednu oblasť, ktorá sa preberá do hĺbky. V popredí je praktickosť a prepojenie štúdia na konkrétne firmy v odbore.

dĺžka štúdia: 6 – 60 týždňov
vek: 21 +
počet študentov v triede: 20 – 35
rozsah vyučovania: 15 – 25 hod/ týždeň
priemerná cena: 1 600 – 3 000 AUD / predmet
jednorazový zápis: 200 – 250 AUD

Ubytovanie

Väčšina agentúr vám vie pomôcť s dočasným ubytovaním bezprostredne po príchode do krajiny. Konkrétny typ závisí od vašich finančných možností. K dispozícii máte apartmány, hostel alebo krátkodobé bývanie u rodiny. Spravidla máte 1 až 4 týždne na nájdenie vlastného ubytovania. Veľmi populárne sú študentské apartmány, kde spolunažíva niekoľko študentov z celého sveta. Náklady sa šplhajú na 150 – 200 AUD týždenne.
Ak máte menej  ako 18 rokov, odporúčame vám bývanie v hostiteľskej rodine. Vaša austrálska rodina na niekoľko mesiacov zastúpi tú vašu. Väčšinou máte k dispozícii teplú stravu a rodina sa o vás stará ako o svoje vlastné dieťa. Cena za pobyt v rodine je okolo 250 AUD týždenne.

Pracovné možnosti

Študenti majú zo zákona povolené pracovať len na part-time, t.j. maximálne 20 hodín týždenne. Počas školských prázdnin a po skončení štúdia je možné pracovať neobmedzene. Do práce môžete nastúpiť najskôr v prvý deň školy. Najobsadzovanejšie pracovné pozície sú servírka, čašník, barman, pomocná sila v kuchyni, chyžná či vykladač tovaru v supermarkete. Neznamená to však, že si nedokážete nájsť odbornejšiu prácu. Závisí to od vašich jazykových schopností a trpezlivosti. Odporúčame pripraviť si životopis ešte na Slovensku a pripojiť k nemu referencie od bývalých zamestnávateľov. Minimálna hrubá mzda je 17 AUD na hodinu. Cez víkendy a štátne sviatky je zárobok niekedy až dvojnásobne vyšší. Mzda sa vypláca spravidla 1 x týždenne, niekedy 1 x za 2 týždne.

Náklady vs. šetrenie

V prípade, že sa rozhodnete navštevovať jazykovú alebo odbornú školu na obdobie polroka, vaše počiatočné náklady na vycestovanie sa vyšplhajú zhruba na 5 000 – 7 000 AUD. Aby ste dokázali pokryť bežné životné náklady, je potrebné popri štúdiu aj pracovať. Väčšina študentov si domov na Slovensko neprinesie našetrené žiadne peniaze. Pobyt v Austrálii hodnotí ako investíciu do seba, do svojho vzdelania a zážitkov. Pri troche skromnosti sa dá našetriť pekná čiastka, viacerí nám však dajú za pravdu, že neminúť ju na cestovanie by bola veľká škoda. Veď koľkokrát za život sa vám podarí navštíviť krajinu, kde je viac kengúr ako ľudí?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy

Jar vo fotoknihe od Happy Foto

0
Cestovanie Južná Amerika Mestá

Všetko, čo by ste mali vedieť pred cestou do Panama City

0
Cestovanie Nemecko Novinky

Berlín – extravagantný, uvoľnený a jednoducho „cool“

Navigácia

Magazíny