Jesenná turistika krok za krokom: Čo si zobrať so sebou a na seba – časť II.

Iba správne vybavený a pripravený turista si dokonale užije pôžitok z túry. Farebná jeseň láka svojim rozmanitým koloritom, pod farebným lístím však skrýva úskalia. Ani premenlivé počasie vám to neuľahčí. Čítajte pozorne a môžete predísť zbytočným komplikáciám. 

Outdoor image

Verte, že aj pri chôdzi a tej najľahšej trase sa potíte a vydávate energiu. Aj napriek chladnejšiemu počasiu nemusíte však vyzerať ako chodiaci snehuliak. Vyhnite sa hrubým vlneným materiálom, ktoré patria do minulosti. Pohodlne sa budete cítiť v termo tričku, ktoré dokáže odvádzať pot, vlhkosť, je priedušné a ľahké. Pre istotu si však môžete vziať aj náhradné. Oblečenie vrstvite – tričko, mikina a tenká bunda. Toto poradie sa vám bude ľahko kombinovať a nemalo by sa stať, že vám ostane zima alebo naopak, teplo.

Univerzálne sú nohavice s odopínacím spodným dielom, ktoré sa razom zmenia na krátke. Všimnite si materiál, zvlášť oceníte ak bude ľahký a elastický s vodeodolnou úpravou proti daždu a zároveň rýchloschnúci. V horách je počasie nevyspytateľné, môže vás prekvapiť dážď a silný vietor. Zatiaľ čo vo vašom východiskovom bode môže byť slnečno, na vrcholkoch hôr už môže pršať alebo snežiť. Nezabudnite si preto pribaliť ani pršiplášť.

Turistika, Vysoké Tatry
Byť dobre vybavený je základ.

Obuv do terénu

Tendencia podceňovať obuv býva u neskúsených obdivovateľov prírody častá. Zvážte, do akého terénu topánky potrebujete – či ide o trávnatý, skalnatý, prípadne kombinovaný. Na každú túru však potrebujete vhodnú obuv, preto jej výberu venujte pozornosť. Zabudnite na šľapky či plátennú obuv, nie ste predsa český turista, ktorý ide pokúšať štastie do Tatier. O vhodne zvolenej obuvi pre deti ani nehovoriac. Najlepšie prevedenie je model s pevnou podrážkou, takzvané vibramy. Poskytne komfort pri chôdzi počas celého dňa a nebude zaťažovať chodidlá.

Praktický ruksak vždy po ruke

Nepotrebujete príliš veľké a objemné ruksaky, ktoré naplníte iba zbytočnosťami. Toto je upozornenie zlášť pre dámy. Myslite na to, že pri celodennej chôdzi vám bude tento doplnok iba prekážať. Zabudnite na zbytočnosti, ktoré vás zaťažia a oberú o potrebnú energiu. Na jednodňový výlet vám bohato postačí napríklad menší približne 30-litrový objem príručnej tašky. Akurát pre snack, pitie, pršiplášť, pleťový krém, papierové vreckovky, nožík, pokrývku hlavy a prípadné náhradné tričko. Je to však individuálne. Ak si chcete zobrať viac vecí a nebude vám prekážať váha ruksaka, pokojne tak urobte.

Dobite si energiu

Vyčerpanosť často potláča pocity hladu a smädu, nezabúdajte však na doplnenie energie. Budete vďačne spomínať, že ste si pripravili doma snack vopred. Ak vám nechutí jesť, majte vždy pri sebe aspoň cereálnu sladkú tyčinku, hroznový cukor, horkú čokoládu alebo sušené ovocie. Po túre padne vhod teplá polievka, ktorá zahreje organizmus. Základom však ostáva pitný režim. Tekutiny dopĺňajte priebežne počas túry, ideálne každú polhodinku si doprajte glg.

Ak sa vám zdá, že prituhlo a rozhodnete sa posilniť alkoholickým aperitívom za chodu, tak potom iba na vlastné riziko. Tekutiny tohto druhu, najmä v kombinácii so slnkom, znižujú výkonnosť aj koordináciu pohybov. Pri prechádzkach po skalnatých a komplikovaných úsekoch sa vám to môže vypomstiť. To ale nevylučuje možnosť, že si do svižného tempa môžete zaspievať, aj bez požitia alkoholu.

Doplnky a oblečenie, ktoré oceníte

Okrem náhradného trička a jedla by vo vašom ruksaku určite nemala chýbať šiltovka alebo čelenka, slnečné okuliare, opaľovací krém, balzam na pery – najvhodnejšie sú s ochrannými UV filtrami a takisto príručná mini lekárnička. Aj keď ste si trasu pred túrou dôkladne naštudovali, nezadubnite si pre istotu mapu príslušného regiónu a nabitý mobil s číslom horskej záchrannej služby 18 300 (platí na celom území Slovenska). Veľa zdaru pri vašich túrach jesennou krajinou! Jeseň zvádza občas aj na ľahké oblečenie, ale nie vždy sa to musí vyplatiť. Vietor je chladný a outdoor bundy a oblečenie je potrebné kombinovať a vrstviť, aby ste vždy boli optimálne oblečení. Do kopca, tak aby ste sa nespotili a dole s bundou čo ju neprefúka alebo nepremokne pri daždi.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Exotika Island Novinky Španielsko

Chcete vidieť veľryby? Poznáme top miesta na ich pozorovanie

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie

8 spôsobov, ako ušetriť pri kúpe letenky

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

7 spôsobov ako zarábať na cestách

Navigácia

Magazíny