Jesenná turistika krok za krokom

Jeseň v prírode je priam očarujúca. Letné horúčavy sú minulosťou a zimné chladné rána ešte stále ďaleko. Hneď, ako leto za sebou zatvorilo dvere, prichádza nával farieb. Príjemné počasie a príroda hýriaca farbami priam lákajú na prechádzky a dlhšie túry. I na domácej pôde je množstvo romantických zákutí, ktoré sa vám oplatí vidieť. Prezradíme vám, kam sa vybrať a ako sa na túru vhodne pripraviť.

Ide sa do hôr – časť I.

Zregenerujte svoje fyzické a duševné sily v lone matky prírody a vyberte sa na jesennú turistiku. Viete, že aj krátka prechádzka prospieva zdraviu? Chôdza je tým najlepším a najprirodzenejším spôsobom, ako sa udržať v dobrej kondícii, zbaviť sa stresu, vyzerať dobre, šťastne a zdravo. Pri chôdzi je do práce zapojený celý pohybový mechanizmus tela. Ak ju primerane dávkujete, je v podstate najjednoduchším tréningom pre srdce aj dýchacie orgány, zlepšuje látkovú premenu, zabraňuje ukladaniu tukov a pôsobí upokojujúco na nervy.

Už ste zažili skutočnú svalovú horúčku? Spotili ste sa až do nitky, ale pritom všetkom ste pociťovali príjemnú únavu? Nadýchali ste sa sviežeho horského vánku na vrchole kopca, ktorý ste pokorili a predostrela sa pred vami nádherná panoráma, až sa vám zastavil dych? Aj o tomto je turistika, preto niet nad úžasný pocit z turistickej vychádzky do prírody.

Farebná jesenná turistika
Jesenná prechádzka prospeje telu aj duši.

Nepreceňujte svoje sily

V prípade, že nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti a s turistikou práve začínate, vyberte si na úvod nenáročné túry. Trasu si vopred naplánujte a prispôsobte ju svojej fyzickej kondícii. Preceňovať vlastné sily sa vám nemusí vyplatiť. Začínajte ľahkým tempom, pretože eufória z okolitej prírody sa môže rýchlo zmeniť na úplnú vyčerpanosť.

Organizmus sa dostatočne zahreje a prispôsobí zaťaženiu až po prvej polhodine chôdze. Nezabúdajte, že na vrchole sa cesta nekončí, preto si ponechajte silu aj na cestu späť. Pri zostupe býva extrémne zaťažená chrbtica a predovšetkým kolenné kĺby. V žiadnom prípade neutekajte, vyhnete sa fyzickému preťaženiu. Po túre by ste mali cítiť príjemnú svalovú únavu.

V druhej časti nášho mini seriálu vám prezradíme, čo si na túru obliecť a v tretej sa podelíme o užitočné tipy a triky, aby vás ani dážď nezaskočil.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Cestovanie ako práca – kto sú travel vlogeri

0
Pozvánka

Cestovateľské kino v krajine pánov svetových morí

0
Pozvánka

V Thajsku sa rozhodne dá nájsť viac, ako len pekné pláže a dobré jedlo

Navigácia

Magazíny