Spoznajte najkrajšie dovolenkové miesta na Slovensku

Chystáte sa tento rok na dovolenku na Slovensku? Kvôli pekným zážitkom nie je nutné opúšťať Slovensko. Aj u nás nájdete mnoho nádherných miest, kde môžete stráviť svoju letnú dovolenku. Turistika, kúpanie, jaskyne, história – toto všetko aj oveľa viac sa nachádza v našej malebnej, no často nedocenenej krajine.

Pri slove dovolenka napadne väčšine Slovákov všeličo, len nie naša domovina. A to je chyba. Slovensko disponuje obrovským množstvom krásnych miest. Po prečítaní článku, sa možno aj vy rozhodnete stráviť dovolenku na Slovensku a podporíte náš turistický ruch.

Ach, tie Tatry!

Jednou z najväčších dominánt Slovenska sú prekrásne Nízke a Vysoké Tatry. Patríte k akčným typom? Všetko, čo potrebujete na dovolenku v Tatrách sú dobrá obuv a ruksak na chrbte. Absolvovať každý deň túru, počas ktorej sa presuniete z jednej chaty na druhú, má svoje čaro. Za týždeň alebo dva dokážete prechodiť značnú časť našich hôr.

Vybrať sa môžete do chát, ako sú Plesnivec, Sliezsky dom, Bilíkova, pod Rysmi, pri Popradskom a Zelenom plese. Turistiku si viete prispôsobiť podľa úrovne vašej fyzickej kondície. Neodporúča sa to s túrami preháňať, aby sa nestalo, že sa do chaty nestihnete vrátiť za svetla. Skalnaté chodníky, kde sa musíte pridržiavať reťazami, sú nebezpečné aj počas dňa, nieto po tme.

Najvyššie položená je Chata pod Rysmi, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 2 250 metrov nad morom. Suroviny na chatu vynášajú vysokohorskí nosiči. Odpad sa taktiež zváža dole na chrbtoch vysokohorských nosičov. Okolo chaty vedie obľúbený turistický chodník na Rysy.

Romantika ako z rozprávky

Bojnice. Toto mesto mnohí označujú za jedno z najkrajších, aké na Slovensku máme. V Bojniciach sa môžete pokochať krásnym zámkom, v ktorom sa nachádza historické múzeum s tradičnou a stálu expozíciou. Okrem iného sa tu konajú rôzne akcie, ako napríklad preslávený Festival duchov a strašidiel. V parku Bojnického zámku sa nachádza 700 ročná Lipa kráľa Mateja.

Ďalšími historickými dominantami sú kostol sv. Martina a kaplnka sv. Jána Nepomuckého. Na námestí sa nachádzajú historické renesančné a barokové meštianske domy. V Bojniciach môžete taktiež navštíviť aj najstaršiu zoologickú záhradu na Slovensku.

Levoča – mesto dýchajúce históriou

Toto mesto na východnom Slovensku je preslávené najmä najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete, ktorý má 18,6 metra. Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče a nachádza sa v Chráme svätého Jakuba. Nájdete tu až 11 gotických a renesančných krídlových oltárov. Chrám leží na obrovskom stredovekom námestí, ktoré je obklopené renesančnými domami. V mnohých z nich sa nachádzajú hotely, vďaka ktorým môžete bývať priamo v historickom srdci.

V Levoči môžete navštíviť aj Mariánsku horu, na ktorej sa stojí bazilika. Okolo historického centra sú postavené až 2,5 km dlhé hradby.

A post shared by Levoča (@levoca.unesco) on

Folklórne Slovensko

Dedinku Čičmany pozná vďaka pokresleným domčekom azda každý. Leží v Rajeckej kotline a funguje ako skanzen. Niektoré domy sú ale dodnes obývané. Biele kresby na drevených domoch sú pre túto dedinku ikonické.

Ďalší slovenský skanzen sa nachádza vo Vlkolínci a patrí do Svetového dedičstva UNESCO. Domy sú postavené na kamenných základoch, na ktorých vyrástli hlinené a drevené múry so šindľovými strechami. Obec je dodnes trvalo obývaná a nezasahuje do nej žiadna moderná architekúra.

Skanzeny, v ktorých sa zastavil čas a zachytávajú život slovenských dedín, sa nachádzajú najmä na strednom Slovensku. Každý z týchto skanzenov zobrazuje kultúru danej oblasti a v súčasnosti funguje ako múzeum. Patria sem:

  • Múzeum ľudovej architektúry Horného Šariša
  • Múzeum oravskej dediny
  • Múzeum slovenskej dediny
  • Múzeum liptovskej dediny
  • Múzeum kysuckej dediny

Mesto baníkov

Aj takto je známa Banská Štiavnica. Toto mesto učarovalo takmer každému, kto ho navštívil. Banská Štiavnica je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najväčšou dominantou mesta je Kalvária, ktorú je vidno už z diaľky, keď prichádzate do mesta. Ide o súbor 22 sakrálnych stavieb v barokovom štýle. V meste sa nachádzajú dva zámky a veľké množstvo kostolov. Historické centrum je ozaj krásne na trávenie času, či už prechádzkami, pitím kávy, alebo vychutnávaním si miestneho piva.

Objavte jaskynný život

Stalaktity a stalagmity. Dve slová, ktoré by ste mali poznať, keď sa rozhodnete spoznávať slovenské jaskyne. Územie Slovenska je bohaté na jaskynné priestory. Podzemné priestory jaskýň vznikali počas miliónov rokov a patria k najzaujímavejších prírodným úkazom. Na relatívne malom území Slovenska si môžete vyberať z veľkého počtu jaskýň, ktoré sú rôzneho charakteru.

Na našom území máme ľadové, kvapľové a aragonitové jaskyne. Každá z jaskýň je niečím výnimočná. Jaskyňa mŕtvych netopierov je zvláštna nielen svojim názvom, ale aj tým, že je to jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku. Nezabudnuteľný zážitok je plavba po jaskynnej rieke Styx v jaskyni Domica. Ochtinská aragonitová jaskyňa sa ako jediná svojho druhu v strednej Európe pýšy aragonitovou výzdobou.

Toto všetko sú krásne miesta na Slovensku, kde viete stráviť, či už predĺžený víkend, alebo týždennú dovolenku. Na našom krásnom Slovensku si každý nájde niečo, čo ho osloví.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí

0
Cestovanie Novinky Taliansko

Südtirol a Dolomity ako ich z lyží nepoznáte

0
Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Zahraničie

Zaži Dubrovník a vydaj sa po stopách Game of Thrones

Navigácia

Magazíny