Spoznávajte Peru: to najkrajšie z hlavného mesta Lima

Peruánske hlavné mesto je domovom približne 10 miliónov ľudí. Mestské časti s ošarpanými chatrčami a nekonečnými dopravnými zápchami na jednej strane, luxusné apartmány s výhľadom na more a krásne historické námestia na druhej, srdce Peru v sebe spája dva výnimočné svety.

Mnoho turistov Limu prehliada. Často slúži iba ako vstupnú bránu  na ceste do Machu Picchu, Cusca, Arequipa, Puna alebo Amazonského pralesa. Nie každý má rád veľké mestá a nie každý ich hľadá práve v Južnej Amerike, no Lima má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Venujte peruánskemu hlavnému mestu aspoň pár dní. Lima je plná pamiatok a zaujímavostí, kultúry, hudby a dobrého jedla. Poradíme vám, čo v tomto meste navštíviť.

Námestie v Lime
Hlavné námestie v historickom centre Limy.

Ubytovanie v Lime

Dôležitejší než konkrétny hotel je v Lime výber dištriktu, v ktorom sa rozhodnete ubytovať. Z hľadiska bezpečnosti, ale aj zábavy je ideálnou voľbou centrum Limy, dištrikt Barranco, Miraflores alebo San Isidro. Množstvo dobrých hotelov nájdete aj v blízkosti letiska.

Výlet v meste, parky a architektúra

Krátka prehliadka pamiatok môžete začať prechádzkou cez park Kennedy a dištrikt Miraflores, alebo dištrikt Barranco plný farebných budov a kaviarní. Rovnako krásny je aj park Bosque el Olivar v San Isidre. Nenechajte si ujsť pôsobivé historické centrum mesta Lima, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dištrikt Rimac
Metropolitná časť mesta Lima, Rimac je počas dňa rušná.

Na výlet v meste je výborný aj park Parque de las Leyendas, ktorý kombinuje zoologickú záhradu, botanickú záhradu, múzeum a archeologické nálezisko. Krásny výhľad, aspoň v ojedinelý jasný deň, uvidíte z vrchola Cerro San Cristóbal.

Historické pamiatky a múzeá

Medzi najznámejšie múzeá v Lime patrí Múzeum Inkvizície, ktoré návštevníkom približuje temnú časť peruánskej aj svetovej histórie. Za zmienku stojí aj súkromné múzeum Museo de la Nacion, Museo Pedro de Osma, ako aj planetárium a observatórium Museo Planetario y Observatorio del Morro Solar. Medzi ďalšie dôležité pamiatky patrí Pevnosť Real Felipe v Callao, staré koloniálne domy a pôsobivý arcibiskupský palác.

Arcibiskupský palác v Lime
Arcibiskupský palác nájdete na hlavnom námestí v Lime.

Kam na obed v Lime

Verte či nie, Lima je po celom svete známa ako mesto s najlepším jedlom. Putuje sem množstvo medzinárodných ocenení ročne a žiadny sprievodca Limou by nebol kompletný bez spomenutia talentovaných šéfkuchárov. Nechajte si pripraviť miestnu špecialitu pod taktovkou manželov Gastón Acurio a Astrid Gutsche zo známeho podniku Astrid & Gastón alebo navštívte reštauráciu Central, zvolenú za najlepšiu reštauráciu Južnej Ameriky v roku 2017.

Ako sa pripraviť na počasie?

Mesto sa nachádza v trópoch, iba 12 stupňov južne od rovníka. Lima však nie je ani sviežim tropickým mestom, ani suchou púštnou metropolou – má mierne púštne podnebie s dvoma odlišnými ročnými obdobiami. Leto trvá od decembra do apríla, najteplejším obdobím je január až polovica marca. Priemerné maximálne teploty sa pohybujú okolo 28 °C. Zima trvá od mája do novembra, pričom jún až september sú najchladnejšie, najmokrejšie a najoblačnejšie mesiace, pričom teploty len zriedkavo vystúpia nad 20 °C. Výlet do Limy je preto ideálny počas našej zimy.

Hlavné mesto Peru Lima
Lima je plná pamiatok a zaujímavostí, kultúry, hudby a dobrého jedla.

Praktické rady pred cestou

Doprava

Najväčší problém, na ktorý v Lime narazíte, je doprava. Lokálne autobusové spoločnosti v Peru prichádzajú a odchádzajú zo svojich príslušných terminálov, nie z veľkých autobusových zastávok slúžiacich všetkým spoločnostiam. Mnohé z týchto terminálov sú v La Victoria. Taxíky v Lime sú pomerne spoľahlivé, ale pri výbere vozidla musíte byť opatrní. Vždy hľadajte primerane moderné vozidlo s jasne zobrazenou licenciou. Najlepšou a bezpečnejšou možnosťou prepravy je rýchly autobusový systém Metropolitano.

Peniaze

V Peru môžete platiť menou Sol alebo americkým dolárom. Bankomaty nájdete takmer na každej ulici, no pre vlastnú bezpečnosť vyberajte peniaze priamo v banke alebo registrovanej zmenárni.

Bezpečnosť

Žiadne veľké mesto nie je stopercentne bezpečné. Ak dodržíte základné bezpečnostné opatrenia, nebudete vystavovať cenné veci a dáte si pozor na dopravu, budete v poriadku. 

Niektoré okresy v Lime sú horšie ako ostatné, preto sa snažte vyhnúť najnebezpečnejším oblastiam (napríklad San Juan de Lurigancho alebo Ate Vitarte), najmä v noci.

Internetové pripojenie

Internet v Peru je zvyčajne funkčný a niekedy prekvapivo rýchly. Lima má pravdepodobne najlepšiu rýchlosť internetového pripojenia, najmä v turistických oblastiach. Väčšina troch až päťhviezdičkových hotelov by mala mať v celom objekte dobrý prístup k Wi-Fi. Väčšina kaviarní, reštaurácií a barov má bezplatné pripojenie na internet. V niektorých okresoch vrátane Miraflores boli zriadené aj bezplatné Wi-Fi hotspoty.

Chystáte sa na dovolenku v Južnej Amerike? Inšpiráciu môžete načerpať v našom článku  o Panama City.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Slovensko Tip na výlet

Objavte nádherné miesta Slovenska na bicykli

0
Cestovanie História a kultúra Mestá Zahraničie

Jeruzalem – mesto, ktoré spája i rozdeľuje

0
Pozvánka

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika! V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia

Navigácia

Magazíny