Národné parky v Európe, ktoré zaujmú nielen na jeseň

Máte radi výlety do prírody, turistiku, cyklistiku, lesy a jazerá? Pokoj a oddych nájdete v krásnych národných parkoch u nás na Slovensku, ale aj za hranicami. Ktoré kúty Európy sa oplatí vidieť? Pozrite si naše tipy a vycestujte na miesta, ktoré vás dostanú svojou krásou v každom ročnom období.

Národný park North York Moors, Anglicko

Národný park North York Moors
Koncom leta rozkvitajú vresy v parku North York Moors.

Národný park North York Moors je z časti zalesnená oblasť a z časti planina zarastená krásnymi vresmi. Putovanie po dedinkách na skalnatom pobreží medzi zátokami a plážami zmení vašu predstavu o tom, ako by mal národný park vyzerať. Väčšina parku má otvorený prístup, takže si môžete urobiť dobrodružný výlet mimo chodníkov. 

Národný park Oulanka, Fínsko

Národný park Oulanka
Rieka Oulankajoki je skvelým miestom pre kanoistiku.

Spoznajte divokú prírodu Laponska v národnom parku Oulanka. Oulanské lesy a doliny sú ideálnym miestom pre turistov, zatiaľ čo rieka Oulankajoki je skvelým miestom pre kanoistiku. Tým, ktorí túžia po malebnej scenérii, sa zaručene zavďačí kaňon Oulanka a útesy Ristikallio. Ponúkajú pôsobivé výhľady a zároveň sú ľahko prístupné pre turistov.

Národný park Hohe Tauern, Rakúsko

Národný park Hohe Tauern
Národný park Hohe Tauern je jedným z najkrajších európskych národných parkov.

V národnom parku Hohe Tauern uvidíte najvyšší vrchol Rakúska, Grossglockner s výškou 3 798 metrov a závratné množstvo ďalších monumentálnych hôr. Na svoje objavenie čaká aj 26 rôznych vodopádov. Medzi najznámejšie patrí vodopád Krimml, ktorý padá celkom 380 metrov, čo z neho robí najvyšší európsky vodopád

Národný park Piatra Craiului, Rumunsko

Národný park Piatra Craiului
Národný park Piatra Craiului má najdlhší a najvyšší vápencový hrebeň v krajine.

Národný park Piatra Craiului má najdlhší a najvyšší vápencový hrebeň v krajine. Hrebeň ohraničený ľadovcovými jazerami je považovaný za jeden z najkrajších úkazov v Karpatoch. Dvojdňová hrebeňovka je síce náročná, ale stojí za to. Zostup na južnom konci vedie do krasovej krajiny hlbokých roklín a spádových svahov, kde voda pretekajúca cez skalu vyrezala celý rad jaskýň.

Národný park Plitvické jazerá, Chorvátsko

Národný park Plitvické jazerá
Národný park Plitvické jazerá ročne navštívi viac než 200 000 turistov.

Najvýznamnejší národný park Chorvátska sa nachádza na hornom toku rieky Korana medzi horskými vápencovými masívmi. Krasové Plitvické jazerá sú terasovito rozložené a spojené prietokmi. Nachádza sa tu 140 vodopádov, 20 jaskýň a žriediel. Tento park ročne navštívi viac než 200 000 turistov. Vstup do parku je spoplatnený.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti

Kávové kultúry vo svete a ako si objednať kávu

0
Cestovanie Dovolenka Grécko

5 najkrajších pláží Grécka

0
Česká republika História História História a kultúra Zahraničie Zaujímavosti

Mikulov, mesto s vôňou vína

Navigácia

Magazíny